Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

A válság nincs hatással a fizetésekre – A funkcionáriusok élnek – mint a hal a vízben

A válság nincs hatással a fizetésekre – A funkcionáriusok  élnek – mint a hal a vízbentrg_fontane

A gazdasági válság, úgy tűnik, nincs hatással a helyi önkormányzatban dolgozó funkcionáriusok fizetéseire, sem az állandó munkaviszonyban lévőkére, sem az ún. volontőrökére.
Az utóbbi két hónapban a község honlapján ugyanis adatok találhatók a helyi funkcionáriusok fizetéseiről.

Eszerint Knézi Péter községi elnök havi nettó fizetése 81 538 dinár, Dušan Jovanovićé, a képviselő-testület elnökéé 78 365 dinár, a városelnök helyetteséé, Budislav Medurićé 79 340 dinár, Nagy Ildikó, a helyi parlament elnökének helyettese havi 68 888, Dragica Skakić, a helyi parlament titkára pedig 53 685 dinárért dolgozik.
A Községi Tanács tagjai is jól keresnek: Boja András fizetése 77 873 dinár, Acsai Istváné 75 577 dinár, Mészáros Dragané 67 048 dinár, Marjan Radičevićé 72 624 dinár, Dušan Radivojevićé 73 937 dinár, Sándor Pálé 76 890 dinár, Szabó Endréé 67 704 dinár (a Községi Tanács valamikori tagja, de a funkcióvesztés után még hathavi fizetés jár neki).
A Községi Tanácsban két ún. volontőr is tevékenykedik, Varnyú Ilona (nyugdíjas), valamint dr. Ricz György (a Gerontológiai Központ igazgatója is), ők havi 32 803 dinárt kapnak fejenként.
A Gerontológiai Központ igazgatójával kapcsolatban feltehető a kérdés, hogy esetében érdekellentét áll-e fenn, hiszen egy, többé-kevésbé egészségügyi intézmény igazgatója, s a Községi Tanácsban is egészségügyi kérdésekkel foglalkozik. Egy tavalyi kimutatás szerint (az információkhoz való szabad hozzáférésről szóló törvénynek köszönhetően kaptuk meg az adatokat) a Gerontológiai Központ igazgatójának fizetése tavaly júniusban 103 881 dinár volt. Ha ehhez hozzáadjuk a Községi Tanácsban megvalósított „volontőri térítményt“, kiderül, hogy dr. Ricz György havonta kb. 135 000 dinár (1200 euró körül) fizetést visz haza.
Érdekes, hogy egyes községi funkcionáriusok nem mennek szabadságra, s a kihasználatlan évi szabadságért is pénz üti markukat.
A 2009. évi kihasználatlan szabadságért Knézi Péternek idén júniusban 96 144 dinárt fizettek ki a községi költségvetésből, helyettesének Budislav Medurićnak júliusban 71 410 dinárt, Acsai Istvánnak, a Községi Tanács tagjának
50 993 dinárt, Dušan Radivojevićnek (szintén a Tanács tagja) pedig 33 251 dinárt.
Júniusban az említett községi funkcionáriusok 914 484, júliusban pedig 1 094 737 dinárba „kerültek“ (nettó összegekről van szó).

Tanácsadók és segédek

Sajnálatos módon a község hivatalos honlapján nincsenek adatok a többi községi funkcionárius fizetéséről, illetve, ha nincsenek állandó munkaviszonyban, szerződésben foglalt térítményükről – többnyire a községi elnök segédeiről, illetve tanácsadóiról van szó.
A városelnöknek ugyanis többen segédkeznek: van sporttal és ifjúsággal foglalkozó segédje, közbiztonsággal megbízott segédje vagy tanácsadója, projektumokkal foglalkozó tanácsadója/segédje, protokollmestere, PR menedzsere (elvileg nem csupán a városelnöknek dolgozik, hanem az önkormányzatot képviseli), turizmussal foglalkozó tanácsadója…
A Községi Tanács tagjai, továbbá a városelnök tanácsadói/segédei 2008 óta egyszer sem tájékoztatták a nyilvánosságot munkájuk eredményeiről (szakszóval: nem tettek év végi írásos jelentést munkájukról), pedig jó lenne tudni, hogy milyen eredményeket tudnak felmutatni. Már csak azért is, mert az adófizető polgárok pénzéből élnek.

A tanácstagok szakterületei

A Községi Tanács tagjai egy-egy szakterülettel vannak megbízva.
Boja András (Demokrata Párt) mezőgazdasági kérdésekkel foglalkozik, Dušan Radivojević (Demokrata Párt) szakterülete a gazdaság és a beruházások, Marjan Radičevićé (G17 Plusz) a Nemzeti Beruházási Terv és az alapítványok, Acsai Istváné (Vajdasági Magyar Szövetség) a helyi közösségek és civil szervezetek, Sándor Pálé (Vajdasági Szociáldemokrata Liga) a nemzetközi kapcsolatok és a kapcsolatok a vallási közösségekkel, Mészáros Dragané (Demokrata Párt) a kis- és közepes vállalatok, Varnyú Ilonáé (Vajdasági Magyar Demokrata Párt) az oktatás és a kultúra, Ricz Györgyé pedig az egészségügy és a szociális védelem.
Mindegyikük a hatalmon levő pártok valamelyikének tagja, bár hasznosabb lenne, ha a Községi Tanács tagjai szak- és nem pártemberek lennének.
Bár a kettő nem feltétlenül zárja ki egymást.

A Községi Tanács feladatai

A Községi Tanács feladatai és hatáskörei: előterjeszti a község Alapszabályát, a költségvetést és a képviselő-testület által meghozandó egyéb rendeleteket és aktusokat; közvetlenül végrehajtja a képviselő-testület rendeleteit és egyéb aktusait, illetve gondosodik végrehajtásukról; ideiglenes pénzellátásról szóló rendeletet hoz, ha a képviselő-testület az adóév kezdete előtt nem hozza meg a költségvetést; felügyeli a Községi Közigazgatási Hivatal munkáját, megsemmisíti vagy hatályon kívül helyezi a Közigazgatási Hivatal azon aktusait, amelyek nincsenek összhangban a törvénnyel, az Alapszabállyal, a képviselő-testület által hozott egyéb aktussal vagy rendelettel; másodfokú közigazgatási eljárásban eljár a polgárok, vállalatok, intézmények és egyéb szervezetek jogait és kötelezettségeit érintő községi hatáskörbe tartozó közigazgatási ügyekben; a községi elnök javaslatára meghozza az ügyrendi szabályzatot; jóváhagyja a Közigazgatási Hivatal belső szervezéséről és munkahelyi besorolásáról szóló aktust; javasolja a képviselő-testületnek a helyi közösségek pénzügyi tervének jóváhagyását; jóváhagyja a helyi közösségekben foglalkoztatottak szerkezetét és számát szabályozó aktust; jóváhagyja a költségvetés-használók azon általános aktusát, amely az alkalmazottak összetételét és számát szabályozza, stb.

F.D.K.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *