Az UNESCO 1999 novemberében rendezett konferenciáján született a döntés: 2000-től minden év február 21-e legyen az anyanyelv nemzetközi napja, amikor felhívják az emberek figyelmét a nyelvi és kulturális sokszínűségre. Az UNESCO a kezdeményezéssel azt szerette volna elérni, hogy világszerte minél több nyelvet ismerjenek el és használjanak, különösen a nemzeti kisebbségek nyelvét.
A szervezet adatai szerint ma több mint 6000 nyelv van a világon, de ennek mintegy felét a kihalás fenyegeti.
Fenyvesi Szilvia könyvtáros elmondta, hogy a Népkönyvtárban ezen a napon ünnepi műsorral emlékeztek az anyanyelvi világnapra, ekkor a Közgazdasági-kereskedelmi iskola diákja Nagy Cigura Mónika magyartanárnő vezetésével nyílt magyarórát tartottak. A középiskola elsős, másodikos és harmadikos tanulói, versekkel, valamint idézetekkel és dalokkal tették ünnepélyessé az estet.
„A műsor megszervezésére való felkérés a könyvtár részéről történt. A diákjaim egyedül válogatták ki a verseket, kinek mi tetszett, kihez mi illett. A szereplők önkéntes alapon kerültek elő. Gyakoroltunk, olvasgatták a verseket, meghallgatták egymást, segítették egymást a versek értelmezésében, nagyon kellemes hangulatban teltek a próbák. Nagyon büszke vagyok a tanulóimra, mert odaadóan, szívvel vetették bele magukat az új vizekbe és mondhatom, hogy megállták a helyüket”, mondta Nagy Cigura Mónika.
B.M.