Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Održavanje zelenih površina u okviru JPP: Bečej u neredu i korovu

Bečej u neredu i korovu

Prošlo je nekoliko nedelja od nevremena u Bečeju, ali mnogi delovi grada izgledaju slično kao i dan nakon oluje.

Na velikom katoličkom groblju i 30. jula su se mogli videti slomljene i iščupane grane i stabla, a ista je bila situacija i u parku kod Dečjeg dispanzera.

Radnici Komunalca su poslednjih dana jula odsekli grane stabla vrbe kod pravoslavnog groblja, koje je zbog jakog udara vetra naleglo na krov objekta nekadašnjeg Fadipa, doduše, stablo je još 31. jula bilo na ulici, a pre toga, 22. i 23. jula, nakon nevremena, danima su sanirali posledice oluje.

Vršilac dužnosti direktora Javnog preduzeća Komunalac Jovan Ječanski rekao je da su radnici Komunalca početkom ove nedelje počeli da otklanjaju i grane i stabla sa velikog katoličkog groblja, jer je održavanje groblja u nadležnosti Komunalca, za razliku od javnih zelenih površina, među kojima su i parkovi, jer je taj posao ove godine u sklopu javno-privatnog partnerstva opština na pet godina dodelila grupi preduzeća.

Što se održavanja javnih zelenih površina tiče, deluje kao da je vreme stalo.

Bečej je zarastao u travu i korov toliko da je na pojedinim raskrsnicama ugrožena bezbednost učesnika u saobraćaju, jer se od korova visine više od jednog metra ne može da se vidi put.

Takva je donedavno bila situacija na raskrsnici Svetozara Markovića sa Petrovoselskim putem, na kraju Hajduk Veljkove pri skretanju na Srbobranski put, kao i na još nekoliko raskrsnica.

Krajem prošle nedelje visoka trava je pokošena na dve pomenute raskrsnice samo tik uz put, kako bi one bile koliko-toliko pregledne, ali ostatak korova i dalje „krasi“ prostor pored puta.

V.d. direktora Komunalca Jovan Ječanski rekao je da su travu na pomenutim i na još nekoliko raskrsnica u Bečeju pokosili radnici Komunalca zbog bezbednosti učesnika u saobraćaju, uprkos tome što je to posao privatnog partnera opštine.

Ko održava javne zelene površine?

Podsetimo da održavanje javnih zelenih površina od ove godine obavlja privatni partner opštine u sklopu javno-privatnog partnerstva.

Lokalna samouprava je 9. februara izabrala privatnog partnera za održavanje javnih zelenih površina na teritoriji opštine na 5 godina za 119,4 miliona dinara (sa PDV-om).

U odluci o dodeli ugovora u postupku javne nabavke navodilo se da se ugovor dodeljuje grupi ponuđača „Ciklonizacija“ a.d. Novi Sad, „Rasadnik green in“ d.o.o. Rumenka, „Mašinac resursi“ d.o.o. Novi Sad i „Agro work HR“ d.o.o. Novi Sad za 99,54 miliona dinara (119,4 miliona sa PDV-om).

Prema rečima Ječanskog, privatni partner opštine u poslednjih petnaestak dana nije se pojavljivao u Bečeju, a po njegovim informacijama, nadzor je naložio privatnom partneru da sledeće nedelje dođe u Bečej kako bi započeo košenje.

Gde i šta se kosi?

Održavanje javnih zelenih površina treba da se obavlja u Bečeju i naseljenim mestima Bačko Petrovo Selo, Bačko Gradište, Radičević, Mileševo i Poljanice.

Privatni partner opštine trebalo bi da kosi travnjak na ravnim terenima (3,5 miliona m2, 8 puta godišnje), da obavlja košenje na korovskim i neuređenim površinama (190.000 m2, 8 puta godišnje) i da uništava zeljastu vegetaciju na nepristupačnim terenima (3.000 m2, dva puta godišnje).

Na teritoriji opštine Bečej zaštitom, očuvanjem, uređivanjem, održavanjem i unapređivanjem javnih zelenih površina bavi se privatni partner lokalne samouprave, a to podrazumeva održavanje parkova, drvoreda, zelenih površina na trgovima, kao i duž kolskog, pešačkog i biciklističkog saobraćaja, zaštitnog zelenila duž saobraćajnih površina, park šuma, spomen parkova, tu spadaju zatim i spomen groblja, kao i zelene površine koje pripadaju stambenim zgradama u stambenim naseljima itd.

Privatni partner opštine u obavezi je da poseduje svu neophodnu opremu, kadrove i poslovni i drugi kapacitet definisan konkursnom dokumentacijom.

Opština privatnog partnera treba da kontroliše preko Komunalca.

Predviđena okvirna površina za godišnji tretman košenja travnjaka na ravnim terenima je iskorišćena

Redakcija Bečejskog mozaika uputila je pitanja nadležnima u lokalnoj samoupravi o tome koliko puta je privatni partner opštine od trenutka zaključenje ugovora o javno-privatnom partnerstvu do 2. avgusta pokosio javne zelene površine na teritoriji opštine Bečej, na kojim lokacijama i kada, na koliko kvadratnih metara, kada je privatni partner poslednji put kosio javne zelene površine, na kojim lokacijama i na koliko kvadratnih metara, kada će privatni partner ponovo da pokosi javne zelene površine, na koliko kvadratnih metara planira, na kojim lokacijama i koliko novca je lokalna samouprava od trenutka zaključenja ugovora o javno-privatnom partnerstvu do 2. avgusta platila privatnom partneru za urađen posao, te je zatražila izveštaje o urađenom poslu.

U dokumentaciji koju je redakcija Mozaika dobila kao odgovor na pitanja, postoje podaci samo o mesecima kada je košeno u opštini i o ukupnoj pokošenoj površini (datuma i lokacija nema). Navodi se da je u aprilu pokošenu 902.846, u maju 997.250, u junu 750.839, a u julu 849.062 m2.

Osim toga, priložen je dopis JP Komunalac od 11. jula Opštinskoj upravi (šefu odseka za javne nabavke) u kom se navodi da je na osnovu ugovora o javno-privatnom partnerstvu za obavljanje usluga održavanja javnih zelenih površina na teritoriji opštine „predviđena okvirna površina i količina za godišnji tretman košenja travnjaka na ravnim terenima u površini od 3.500.000 m2 je iskorišćena i potrošena. Usled meteoroloških uslova u maju i junu mesecu ove kalendarske godine i prevelikih padavina, postojala je veća potreba za košenjem travnjaka na ravnim terenima u odnosu na predviđenu površinu, te je iz tog razloga okvirna i predviđena površina iscrpljena. Stvarne potrebe tretmana košenja travnjaka na ravnim površinama su usled opisanih meteoroloških uslova i razloga prevazišle predviđeni okvirni broj od 8 tretmana za jednu goidinu datih u osnovnom Ugovoru. Molimo Vas da se izvrši drugačija preraspodela broja tretmana za košenje travnjaka na ravnim terenima u odnosu na okvirni predviđeni broj u Ugovoru“, navodi se u dopisu Komunalca nadležnima u opštini.

Iz lokalne samouprave redakciji, između ostalih, nije dostavljen odgovor na pitanje o plaćanjima privatnom partneru, već je navedeno da „o ostalim pitanjima o finansijskom toku i planovima možete se informisati u zgradi OU Bečej i dobiti fakture na uvid“.

Kako je bilo ranije?

Održavanje javnih zelenih površina do sklapanja javno-privatnog partnerstva bilo je u nadležnosti JP Komunalac, ali samo 20 odsto posla su obavljali radnici javnog preduzeća, dok je 80 odsto Komunalac dodeljivao drugim preduzećima u postupcima javnih nabavki.

Ranije je novinarima saopšteno da će troškovi opštine za održavanje javnih zelenih površina u sklopu javno-privatnog partnerstva biti slični kao i pre toga – 20 miliona dinara godišnje.

K.D.F.

Projekat „Odluke u ime građana 2023“ sufinansiran je iz budžeta opštine Bečej. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *