Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Bečejski Gas spreman za početak grejne sezone: Bez povećanja cene gasa

Bečejski Gas spreman za početak grejne sezone: Bez povećanja cene gasatrg_fontane

Grejna sezona je na pragu. Uskoro se očekuje da domovi počnu da se greju, što na ugalj, struju, drva, što putem daljinskog grejanja iz bečejske Toplane ili na gas.

Često se radi uporedna analiza da bi se došlo da informacija o tome koja vrsta grejanja je najpovoljnija i najefikasnija. U nekoliko navrata je usledila tvrdnja da je najpraktičnije, najracionalnije i najefikasnije grejanje na gas ukoliko se ima u vidu cena, izostanak potrebe za smeštaj ogreva, a značajna je i činjenica da nema limita kada je reč o vremenu kada se može grejati domaćinstvo itd.
U bečejskom Gasu ističu da su spremni za početak grejne sezone:
– Distributivna gasna mreža se održava tokom cele godine i u vezi toga nema nikakvih problema, osim što mi kod svakog korisnika moramo da uđemo bar jednom godišnje kako bi se obavio redovan tehnički pregled unutrašnje gasne instalacije. Trenutno je taj postupak pri kraju. To se radi tokom cele godine, a jednom godišnje je obavezno da se kod svakog korisnika obavi redovan tehnički pregled – kaže direktor Gas d.o.o. Bečej Radoslav Ivanović. – Taj postupak prikazuje da će svi koji su izmirili svoje obaveze a nemaju neki drugi problem u unutrašnjoj gasnoj instalaciji moći da koriste gas. Ima i onih koji su isključeni s mreže, s obzirom na to da nisu izmirili svoje obaveze, ali momentom izmirenja obaveza oni će biti ponovo uključeni. Ove godine smo planirali 3,5 miliona kubika gasa za isporuku. Isto toliko smo isporučili i prošle godine.

Da li imate novih priključenja?

– Ima. Sada nešto više nego u poslednje tri godine, zato što smo bili svedoci strahovitog poskupljenja gasa. Od momenta kada je gas poskupeo 60% i kada je kubik bio skoro 60 dinara imali smo smanjeno interesovanje za priključivanje. Danas je cena kubika gasa 39 dinara. Zbog toga je planirana isporuka gasa ove godine u istoj količini koja je planirana i prošle godine, ali mislimo da neće biti ostvareno sve s obzirom na to da su vremenski uslovi drugačiji i početak godine je bio nešto topliji. Važno je da se cena gasa sigurno neće menjati i očekujemo da će to tako ostati tokom cele grejne sezone. Ono što je takođe sigurno, na osnovu analize cena 21. septembra, da je gas najjeftiniji. Napominjem da se to posmatra energetski, odnosno koliko koja jedinica mere izdaje, prevedeno u količinu gasa i koliko košta grejanje na struju, naftu, lignit, drva… Analiza pokazuje da grejanje kuće od 100 m2 na gas putem klasičnog kotla treba da košta 59.842 dinara. Ako neko ima kondenzacioni kotao, koštalo bi 8.000 dinara manje za celu grejnu sezonu. Toplanu bi u istom primeru za istu količinu energije platili 109.000 dinara, struju 108.000 dinara, lignit 85.000 dinara, drvo 65.000 dinara. Nekad je grejanje na drva bilo jeftinije od gasa, a sada je i drvo skuplje od gasa.

Da li to znači da je cena gasa realna ili je ponovo politika umešala prste i stvorena je tzv. socijalna cena?

– Ne mislim da je ovo socijalna cena, već sam siguran da je odraz kretanja cene nafte na svetskom tržištu i da smo sad prvi put primenili ono što smo nekad sebi propisali, a to je da cena nafte utiče na cenu gasa. Smatram da je ovo prava cena gasa.

Kakva je situacija sa izmirivanjem obaveza vaših korisnika? Ranije je bilo dosta problema sa naplatom. Da li je situacija sada bolja s obzirom na to da je i cena gasa sada niža?

– Nekada se gas plaćao u iznosu od oko 95% i nismo imali problema sa naplatom. Međutim, kada je cena gasa skočila 60%, to je bio strahoviti udar. Mi smo navikli da se cena goriva od januara do decembra menja, recimo, 2 dinara gore, 3 dinara dole, 4 gore, 5 dole… i kad se uzme 1.12. to je 20%, ali smo mi živeli s tim, nismo primećivali, a tržište je funkcionisalo. Kod cene gasa se to nije desilo. Ovde se desilo odjednom 60% poskupljenje. Ljudi su prvo počeli sa isključenjima, što zbog toga što ne mogu da plate, što zbog revolta. Mi smo sada na nivou cene od pre četiri godine. Ukoliko se ovako nastavi – biće dobro. To se već primećuje po novim zahtevima za priključenja. Veoma je važno edukovati korisnike putem analize cene grejanja. I ono što je veoma bitno jeste da gas prvo potrošiš, pa onda platiš. Primera radi, drvo moraš unapred platiti. I objekti za čuvanje ogreva su takođe velika ulaganja i to sigurno mnogo veća nego od uloga što se tiče kotla na gas ili kotla na struju. Dakle, sigurno je najkomfornije grejanje ipak grejanje na gas – rekao je Radoslav Ivanović.

V.F.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *