Polaganjem za učeničke pojaseve prošlog vikenda, sva tri bečejska karate kluba (KBV Dojo, KK Bečej, KK YU karate ippon), završila su sezonu. Svaki od njih je na svoj način obeležio završetak ciklusa rada, a treneri su uglavnom zadovoljni.
Una je „začinila“ sezonu
Mladi karatisti Bečeja su pred komisijom koju su činili Mihalj Rigo, nosilac crnog pojasa peti DAN i Dragan Bunjevački, majstor karatea četvrti DAN, uspešno zaradili više učeničke pojaseve nego što su imali do subote (čak njih sedamdeset sedmoro je zadovoljilo kriterijume).
Karatisti Bečeja su na takmičenjima u prošloj sezoni imali mnogo uspeha. Najvrednija je svakako bronzana medalja koju je u izvođenju kata osvojila Una Obradović na Prvenstvu Evrope koje je održano u Pragu (Češka), a svakako ne treba zaboraviti ni osvajače medalja na državnim prvenstvima i u Ligi šampiona gde su blistali Ana Reka Komaromi, Krištof Pinter, Jasmin Hadžić, Dušan Jasnić i Una Obradović.
Bečejci su u prošloj sezoni osvojili 71 medalju (ekipno 4 zlatne i srebrnu, pojedinačno 24 zlatne, 22 srebrne i 20 bronzanih). Na zvaničnim prvenstvima SKI saveza, na prvenstvima Vojvodine, Srbije, kupu Srbije i Ligi šampiona taj skor je iznosio 15 odličja – sedam za prvo, tri za drugo i pet za treće mesto.
Iako su takmičari KK Bečej ranijih sezona osvajali više medalja, Dragan Bunjevački, trener u klubu, zadovoljan je ostvarenim:
– Ovu sezonu smo žrtvovali da bi poboljšali tehniku naših članova i time još više učvrstili klub. Na ovaj potez smo se odlučili jer kada vežbamo samo za takmičenje, radimo jednu ili dve kate i nemamo prostora da radimo šire. Prošle sezone u druge klubove su otišli Miroslav Oparnica i Karolina Kalapoš, standardni osvajači medalja na svim takmičenjima. Druga deca su možda bila „žrtve“ rada sa najboljima, ali smo to u prošloj sezoni ispravili i „doterali“ tehniku i kod ostalih. I pored toga bilo je dobrih rezultata, zlatnih medalja sa prvenstava Srbije i pokrajine, čak i internacionalnih odličja i to me raduje.
Bunjevački je posebno izdvojio uspeh Une Obradović:
– Iako nije učestvovala na Prvenstvu Srbije, jer je u isto vreme bila održana i Liga šampiona, odgovorno tvrdim da je ona najbolja u državi u svom uzrastu. Međutim, u našoj zemlji je veoma teško pobediti i sudije, ali je Una sve razuverila u Češkoj. Mogla je možda i više od bronze, ali je u polufinalu radila protiv devojčice koja je kasnije postala prvakinja Evrope. Kata tim u kojem radi je sjajno sastavljen, devojčice iz Velike Plane i Kraljeva i njihovi roditelji su ambiciozni i od njih tri tek treba očekivati dobre rezultate.
Opredeljenje za školu karatea
KK YU karate ippon završnu prezentaciju za roditelje i prijatelje kluba, kao i polaganje za učeničke pojaseve, priredio je u sali dečjeg vrtića „Labud Pejović“. Dvadeset osmoro mladih karatista ovog kluba uspešno je položilo pred komisijom u sastavu Milica Firanji, nosilac crnog pojasa drugi DAN (višestruka prvakinja SFRJ, četvrta u Evropi osamdesetih godina) i Maja Krstić, profesorka Fakulteta fizičke kulture, nosilac crnog pojasa prvi DAN. Članovi ovog kluba u prošloj sezoni se nisu takmičili, već su vredno vežbali i polako ulazili u tajne karatea:
– Naše opredeljenje je škola karatea, a ne samo takmičenja. Jedan od razloga što ne nastupamo je i što imamo decu različitog uzrasta, od predškolskog pa do učenika srednje škole. Deca su preopterećena obavezama, pa nisam želela da im namećem još i imperativ koji nose takmičenja. Kada sam osnovala klub 1996. godine, išli smo na nekoliko manjih turnira, bilo je nekoliko osvojenih medalja, ali to nije ono što želim od dece. Ne postoji uvek ni „materijal“ za takmičenja, mnogo je važnije da se deca pravilno fizički i mentalno razvijaju, a takmičenja i medalje su u drugom planu. Borilačke veštine razvijaju psihu i motoriku na pravi način, mnogo radimo i na disciplini, a sve to je ono što nam svima treba u ovom surovom svetu. Međutim, sve ovo ne znači da u budućnosti nećemo odmeravati veštinu sa ostalim karatistima na nekom takmičenju, jer deca treba da osete i tu stranu sporta – rekla je Firanji.
Članovi KK YU karate ippon, njih četrdesetak, su na „raspustu“ do 1. septembra, kada počinje nova sezona.
Francuzi uveličali slavlje
Klub borilačkih veština Dojo je desetu godinu postojanja obeležio na sebi svojstven način, proslavom dana kluba. Kao i prethodnih devet puta, u sali i dvorištu kluba u Jug Bogdanovoj 46, članovi tri sekcije KBV Dojo predstavili su mnogobrojnim prijateljima kluba i roditeljima tehnike koje su naučili i usavršili u prethodnih godinu dana.
Najmlađi takmičari Dojo-a (stil Wado ryu) su za rođendan kluba prikazali osnove karatea, dok su omladinci (takođe Wado ryu) i veterani (Gembunkan) izveli učeničke i majstorske kate i njihovu primenu. U KBV Dojo, pored dva karate stila, praktikuje se i Tai chi chuan (kineska gimnastika), kao i oblikovanje tela.
Ipak, završni čas za deseti rođendan kluba bio je specifičan. Naime, učešće u programu je uzelo i petoro karatista iz pariskog kluba Asip iz Pasterovog zavoda, koji su bivši učenici Rastislava Petrićevića, nosioca crnog pojasa četvrti DAN, trenera KBV Dojo.
Kristin Dige, Daniela Faust, Žan Mari Rubal, Alen Ture i Nikolas Volf prezentovali su publici zanimljiv program koji je pored karatea imao i notu šou-tajma. To je svakako bilo veliko iznenađenje za Bečejce koji su u subotu bili u sali KBV Dojo, a posle programa koji su izveli francuski majstori karatea (od prvog do trećeg DAN-a crnog pojasa), usledio je gromki aplauz. Posle prezentacije karatisti, gosti i gledaoci su se družili uz prigodan koktel.
Posle prezentacije, Rastislav Petrićević nije mogao da sakrije veliko zadovoljstvo:
– Kada sam se pre deset godina vratio u Bečej iz Pariza i osnovao klub nisam ni sanjao da možemo da doguramo do ovih visina. Pri tome ne mislim na takmičenja niti na medalje, nego na sportski duh koji vlada u klubu i oko njega. Kada smo počeli 2000. godine, u klubu je bilo četvoro učenika, a sada ih ima preko pedeset u četiri sekcije, uzrasta od sedam do 67 godina. To je neprocenjiva vrednost za mene, Radmilu i Sašu Petrićevića koji su pored mene treneri u klubu.
Iako je vreme bilo loše i pretilo je da pokvari feštu, veliki broj roditelja i prijatelja kluba je ispunio salu KBV Dojo, a mnogi su ostali ispred nje:
– Prijatno sam iznenađen velikom posetom, došli su i moji bivši učenici iz Pasterovog zavoda u Parizu, a na to gledam kao na veliko poštovanje prema meni i klubu. Ono što su prikazali je sjajno i potvrda da nisu zaboravili sve ono što sam im preneo. Naprotiv, napravili su i veliku nadogradnju. I moji sadašnji učenici su napredovali mnogo, neki i preko svih očekivanja.
U prošloj sezoni polaznici Wado ryu stila nisu se takmičili na turnirima. Rastislav kao razlog navodi drugačiju filozofiju karatea koju ima:
– Imam drugačiji pristup takmičarskom aspektu karatea. Bitna mi je osnova karatea, stvaranje ličnosti kod dece, njihovo pripremanje za život, a sve to karate može da ponudi u pozitivnom smislu. Takmičenje protiv samog sebe je najteže u životu i tu treba biti pravi majstor. Vidim da i deca koja treniraju kod nas razmišljaju na sličan način i ne izražavaju veliku želju da idu na takmičenja. Iako su, što se tiče tehnike, spremni i za taj vid karatea, nešto se baš i ne guraju da učestvuju na turnirima. Zbog čega je to tako najbolje bi bilo da pitate njih.
Inače, na polaganju za učeničke pojaseve u KBV Dojo 16 mladih karatista je položilo ispit.
Slobodan Malešev