Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Bespovratna sredstva od pokrajine: Bečeju 31 milion

Bespovratna sredstva od pokrajine: Bečeju 31 miliontrg_fontane

Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo odobrio je opštini Bečej oko 31 milion dinara za obnovu kanalske mreže i izgradnju i obnovu vodovoda i kanalizacije, saopšteno je prošle nedelje na konferenciji za novinare. Ugovore o dodeli bespovratnih sredstava u Skupštini Vojvodine 15. jula u ime lokalne samouprave potpisao je predsednik opštine. Ukupna vrednost projekata je 44 miliona dinara, pokrajina obezbeđuje 31 milion, a opština Bečej oko 13 miliona dinara.

Projekat uređenja kanalske mreže, vredan 25 miliona dinara biće realizovan u Bečeju, Bačkom Petrovom Selu, Bačkom Gradištu i Radičeviću. Pokrajina je obezbedila 15 miliona dinara iz Fonda za zaštitu poljoprivrednog zemljišta, a opština 10 miliona od prihoda od zakupa državnog poljoprivrednog zemljišta.

Projektom izgradnje fekalne kanalizacije u vrednosti od 5,3 miliona dinara (4.390.000 dinara daje pokrajina, a 969.007 dinara opština) predviđena je izgradnja kanalizacije od 842 metra u četiri ulice u Bečeju u čijim delovima već postoji kanalizaciona mreža. Reč je o izgradnji kanalizacije otpadnih voda u ulici Neznanog junaka, od ulice Aranj Janoša do ulice Bokanji Dežea u dužini od 302 metra, u ulici Petefi Šandor, od ulice Svetozara Markovića do Svetozara Miletića u dužini od 187 metara, u ulici Sever Đurkić, od Sinđelićeve do naselja Sever Đurkić u dužini od 140 metara i u Potiskoj ulici, od ulice Milana Toplice do ulice Vuka Karadžića u dužini od 213 metara.

Tehnološki projekat za dezinfekciju vode za piće, odnosno hlorizator za Fabriku vode, vredan je 13,5 miliona dinara, a pokrajina će ga sufinasirati sa 11.468.200 dinara, dok će opština izdvojiti 2.023.800 dinara.

Prema rečima Zorana Grbića, v.d. direktora Javnog preduzeća Vodokanal, u pitanju je mešoviti dezinfektantni proces elektrolize vodenog rastvora soli na mestu potrošnje pogona pripreme vode u Bečeju i usklađen je sa međunarodnim propisima.
„Primenom postrojenja za proizvodnju mešovitog dezinfektanta na mestu potrošnje rešavamo probleme dezinfekcije vode, stvaranja trihalometana, zaštite životne sredine i zdravlja ljudi i uštede energije u skladu sa najstrožijim evropskim ekološkim standardima. Što se tiče principa rada hlorogen postrojenja, sistem je dizajniran tako da omogućuje bezbedno hlorisanje vode jer se tokom rada ne stvara gasni hlor, proizvodnja rastvora hipohlorita je jednostavna, jer zahteva samo so, omekšanu vodu i električnu energiju, zbog toga su eksploatacioni troškovi višestruko niži u odnosu na upotrebu gasnog hlora ili industrijskog natrijum hipohlorita. Sistem je potpuno automatizovan, zahteva minimalno održavanje, jednostavan je za korišćenje i eksploatacioni vek mu je 20 godina. Rad postrojenja prati se preko računara. U odnosu na konvencionalne dezinfektante osnovna prednost je što ovakav način dezinfekcije vode eliminiše probleme vezane za nabavku, transport i korišćenje opasnih materija, postupak dezinfekcije je jednako efikasan, a pri tom ekonomičniji“, objasnio je Grbić.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *