Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Bez dogovora proizvođača i prerađivača mleka: Nestašice mleka već počele

Bez dogovora proizvođača i prerađivača mleka: Nestašice mleka već počeletrg_fontane

Konzorcijum proizvođača mleka najavio je da će u nedelju (22. avgust) potpuno obustaviti isporuke sirovog mleka svim prerađivačima u Srbiji ukoliko ne bude postignut dogovor o povećanju cene tog proizvoda.
Uroš Šećerov, predsednik konzorcijuma koji mlekarama dnevno isporučuje oko pola miliona litara sirovog mleka, izjavio je da će takvom merom biti pogođeni svi, od „Imleka“ kao najvećeg proizvođača, do najmanjih prerađivačkih pogona.
Predstavnici konzorcijuma su prošle nedelje zatražili da osnovna cena mleka bude povećana na 32 evrocenta za litar, da se povećaju premije za mleko i stimulacije po grlu stoke.

Najveći proizvođač mleka u Srbiji, beogradski „Imlek“, povećao je otkupnu cenu sirovog mleka za 10 odsto, odnosno na 28,5 dinara za litar, a u isto vreme su njegovi gotovi proizvodi poskupeli za 5 procenata.
Pošto dogovor nije postignut, proizvođači mleka udruženi u konzorcijum razmatrali su i mogućnost da u znak protesta ispred zgrade Vlade Srbije prosipaju mleko, ali su od ove ideje odustali. Od 22. avgusta, ako ne dođe do nekih promena, mleko će čuvati ili ga deliti ustanovama koje se bave socijalnim pitanjima.
Prema rečima Vase Džigurskog, predsednika Udruženja stočara opštine Bečej, niska otkupna cena nije jedini krivac za trenutnu situaciju: „Ovo je jedan od najtežih trenutaka za mlečno govedarstvo u Srbiji. Problemi koji se javljaju nekoliko meseci unazad su, u stvari, posledica gašenja nekoliko desetina društvenih farmi, koje su prestale da rade zbog nedostatka profita posle loše privatizacije, a porodične farme koje su trebale da ih zamene, uz dva velika sistema, PKB i PIK ’Bečej’, to nisu uspele. To je stvarni uzrok krize, farme i dalje nestaju, a pravih poteza države još nema. Mlečno govedarstvo mora da bude deo nacionalne strategije, a mleko strateški proizvod Srbije“.
Džigurski je napomenuo da do bolje situacije u proizvodnji mleka, ali i mesa u govedarstvu može doći samo ozbiljnim razgovorima svih relevantnih institucija i proizvođača: „Samo ako za isti sto sednu proizvođači, prerađivači, predstavnici Ministarstva poljoprivrede, Ministarstva trgovine, Departmana za stočarstvo, Uprave za veterinu i usvoje prave odluke, mlečno govedarstvo može da se oporavi. Na sreću, naziru se neke pozitivne stvari, ali će do potpune stabilizacije tržišta morati da prođe još neko vreme“.
U četiri najveća supermarketa u Bečeju nestašica mleka je već evidentna. Na rafovima su mnogo manje količine, a dominiraju dugotrajna mleka Subotičke mlekare i specijalne vrste ove namirnice (bez laktoze, vitaminizirano, čokoladno mleko). U nekim prodavnicama može da se nađe i „Imlekova“ „Moja kravica“, ali i uvozna roba („Aro“), pa čak i dugotrajno mleko Niške mlekare (!?) koje je veoma „poznato“ bečejskim kupcima. Cene za litar mleka kreću se od 69 do 84 dinara, u zavisnosti od proizvođača i procenta mlečne masti.

S.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *