Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Cene na bečejskoj pijaci: Temperatura kroji ponudu

Cene na bečejskoj pijaci: Temperatura kroji ponudutrg_fontane

Avgust je mesec kada zrelog voća i povrća ima u izobilju. Međutim, ove godine posledice suše i tropskih temperatura „osetile“ su ne samo ratarske, nego i povrtarske kulture i voće.

Povrtari su se pre toga borili protiv niskih temperatura i snega, a proletos protiv olujnih vetrova i grada, koji su oštetili ili uništili plastenike i rasad. Ponude na pijačnim tezgama ima, ali je ona znatno manja nego prethodnih godina i rod je ispod očekivanog kvaliteta.
Pijačni prodavac i proizvođač povrća iz Bačkog Petrovog Sela kaže da povrće uzgaja i u plastenicima i na otvorenom, ali da i pored sistema za navodnjavanje, u koji je prethodnih godina mnogo investirao, nije zadovoljan rodom, jer su visoke temperature i suša umanjile rod, koji je i lošijeg kvaliteta nego prethodnih godina. „Proizvodnjom povrća se bavimo od kada smo ostali bez posla i od toga živimo i izdržavamo porodicu. Ulaganja su velika, velik je i rizik, jedne godine su bile poplave i obilne padavine, koje su nam nanele štetu, drugi put je suša, prodaja je sve slabija a isplativost posla sve lošija. Pre nekoliko godina na istom mestu gde i danas imamo zakupljenu tezgu, za jedan pijačni dan prodali smo 400 kilograma paradajza, čija je cena tada bila 40 dinara, a sada, subotom, kad je najjači pijačni dan, jedva da prodamo 200 kilograma ovog povrća i to za 50 dinara po kilogramu“, kaže pijačni prodavac smatrajući da će, kada bude sveo računicu, jedva imati novca da pokrije troškove.

Korišćena garderoba umesto voća i povrća

Na zelenim pijacama u Bečeju u poslednjih godinu dana ima mnogo prodavaca koji umesto zeleniša prodaju korišćenu odeću iz inostranstva.

I drugi pijačni prodavci kažu da je potražnja sve lošija i da ljudi kupuju sve manje količine.
Na bečejskim pijačnim tezgama u utorak i u nedelju najzastupljeniji je bio krompir, čija je cena 20 i 25 dinara po kilogramu, zatim luk po ceni od 25 dinara za kilogram, a paradajz se mogao kupiti za 50 i 60 dinara, ali je njegova cena pretežno bila 70 dinara za kilogram, međutim, kvalitet ovog povrća po istoj ceni se znatno razlikovao od tezge do tezge.
Šargarepa se prodavala na kilogram po ceni od 50 ili 60 dinara, dok se za pušlu ovog povrća trebalo platiti 30 dinara. Ponuda zeleni nije bila velika, a cena pušle je 30 dinara. Krastavac košta 50 dinara po kilogramu, ali ga nema u velikim količinama, a sitniji se prodaje za 80 dinara po kilogramu. Izbor paprike je bio mnogo veći, pretežno je koštala 60 dinara po kilogramu, a cena komada je bila 5, 7 ili 8 dinara, ali se mogla kupiti i za 15 dinara po komadu.
Od voća su najzastupljenije breskve po ceni od 50 do 90 dinara, zavisno od vrste, veličine i kvaliteta. Nektarine su skuplje i za kilogram ovog voća je trebalo izdvojiti 120 ili 150 dinara, kruške su se mogle kupiti za 120, grožđe za 170, šljive za 60 i 80, a jabuke za 40 i 50 dinara. Na pijaci ima i mnogo lubenica, cena je 15-20 dinara po kilogramu, a za kilogram dinje treba platiti 40 dinara.

LJ.M.

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *