Od 1. marta svi gradovi i opštine u Srbiji treba da izdaju građevinske dozvole najviše za 28 dana u skladu sa novim Zakonom o planiranju i izgradnji.
Prema objašnjenju ministarke Zorane Mihajlović, ta procedura podrazumeva jednošalterski sistem, to jest da privrednici i građani ne moraju više da idu od šaltera do šaltera kako bi prikupljali dokumentaciju, već će to za njih da uradi državna uprava po službenoj dužnosti. Pored toga, podnosioci zahteva će se od sada na šalterima pojavljivati svega nekoliko puta – da dobiju podatke, podnesu dokumentaciju i traže lokacijske uslove, i na kraju da dobiju dozvolu.
Mihajlović je rekla da je Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture donelo i 28 podzakonskih akata i da lokalne samouprave više nemaju opravdanja za nesprovođenje zakona koji je usvojen u decembru prošle godine, te da će biti sankcionisani oni koji ga ne budu sprovodili.
Iz Ministarstva su najavili da će do kraja ove godine biti uvedena i elektronska građevinska dozvola.
Proverili smo da li je opština Bečej pripremljena za ovakav način rada, da li se i kako sprovodi objedinjena procedura za izdavanje građevinskih dozvola i koliko je takvih zahteva podneto od 1. marta.
Prema rečima zamenika načelnika Opštinske uprave Zorana Kovača, u Bečeju se procedura za dobijanje građevinske dozvole neće mnogo menjati jer ni do sada, kako je rekao, izdavanje dozvole nije trajalo duže od tri dana ukoliko je podneta kompletna dokumentacija. Ti poslovi će se, kao i do sada, obavljati u uslužnom centru (kancelarija broj 7) na šalteru broj 9. On je rekao da resorno ministarstvo kasni sa objavljivanjem pravilnika objedinjene procedure, koji je „izašao tek 28. februara 2015. godine, a ne kako je objavljeno u medijima, i mi smo od Ministarstva tek 5. marta dobili obrasce za objedinjeni postupak izdavanja dozvola“.
Kovač je rekao da je u lokalnoj upravi usklađena procedura sa novim propisima i da su zaposleni bili na obuci, te da će uskoro sve potrebne informacije biti objavljene na opštinskom sajtu, a da se za više informacija obratimo šefu Odseka za urbanizam i građevinarstvo Ištvanu Košu.
Koš je naveo da je Odsek za urbanizam i građevinarstvo i u prethodnom periodu postupao po zahtevima stranaka u postupcima izdavanja lokacijskih uslova, građevinskih i upotrebnih dozvola, odobrenja za izvođenje radova, te restrukturiranje odseka nije bilo potrebno i od 1. marta ove godine je nastavio sa radom po novom postupku objedinjene procedure.
On je istakao da objedinjena procedura podrazumeva i način razmene dokumenata i podnesaka između nadležnog organa i nosioca javnih ovlašćenja (javna preduzeća, Putevi Srbije, Vode Vojvodine, itd), a sve radi donošenja akata, odnosno postupanja po podnetom zahtevu, sa ciljem da se stranci pojednostavi pokretanje postupka i svede na minimum pribavljanje dokaza i priloga, ali da će praksa pokazati koliko je sve to realno uraditi za 28 dana. „Podnet je jedan zahtev za izdavanje lokacijskih uslova, od februara meseca, kada se nije znala tačna procedura postupanja, međutim, sada se i taj postupak okončava. U sprovođenju procedure postoje još nedoumice oko načina naplate uslova od javnih preduzeća, a ako se u postupku pojavi neko pitanje, biće konsultovano nadležno ministarstvo“, rekao je Ištvan Koš, šef Odseka za urbanizam i građevinarstvo u Bečeju.
Postupak za dobijanje građevinske dozvole
Postupak za dobijanje građevinske dozvole pokreće se zahtevom stranke za izdavanje lokacijskih uslova, uz prilog idejnog rešenja i dokaza o plaćenim taksama. Potom nadležni organ lokalne samouprave po službenoj dužnosti, u ime i za račun podnosioca zahteva, pribavlja sve akte, uslove i druga dokumenta, koje izdaju nosioci javnih ovlašćenja.
Organ u roku od 5 dana od podnetog zahteva donosi lokacijske uslove koji sadrže iznos naknada priključenja na infrastrukturnu mrežu, odnosno drugih naknada i propisanih taksi.
Ako se uslovi ne mogu pribaviti uvidom u planski dokument, organ šalje zahtev sa svim dokumentima imaocu javnih ovlašćenja na dalje postupanje. Imaoci javnih ovlašćenja su dužni da u roku od 15 dana od dana dostave zahteva izdaju nedostajuće uslove. Na osnovu toga organ izdaje lokacijske uslove koji važe godinu dana.
Postupak za izdavanje građevinske dozvole se pokreće zahtevom koji treba da sadrži ime podnosioca, sedište ili adresu prebivališta, matični broj, izvod iz projekta za građevinsku dozvolu, projekat za izvođenje, dokaz o plaćenoj administrativnoj taksi, dokaz o pravu na zemljištu ili objektu, ugovor sa imaocima javnih ovlašćenja. Nakon toga organ proverava da li su ispunjeni svi uslovi koji su navedeni u zakonu, odnosno da li je organ nadležan za postupanje po podnesku.
Ako podnesak nije potpun, podnosilac zahteva ima mogućnost da u roku od 10 dana otkloni nedostatke i podnese usaglašen zahtev, ako to učini u predviđenom roku, organ nastavlja postupak i donosi rešenje o građevinskoj dozvoli.
Lj.M.