Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Dečji vrtić Labud Pejović: Isplaćene plate zaposlenima

Dečji vrtić Labud Pejović: Isplaćene plate zaposlenimatrg_fontane

Nedostatak novca za isplatu zarada zaposlenima u Dečjem vrtiću „Labud Pejović“ je bila aktuelna tema u poslednjih nekoliko meseci. Predsednik opštine Vuk Radojević je na sednici lokalnog parlamenta 30. decembra saopštio da je pronađen način da se problem reši, te da će predškolskoj ustanovi biti uplaćeno oko 10 miliona dinara i da će 31. decembra 2013. godine plate zaposlenima biti isplaćene.

Plate su zaista isplaćene, potvrdila je direktorica Dečjeg vrtića „Labud Pejović“ Magdolna Ferenc.
– Već nakon prvog rebalansa opštinskog budžeta 18. novembra, dobili smo sredstva za nabavku namirnica za ishranu dece i za sve ostale troškove vrtića, da bismo mogli da štedimo sopstvena sredstva za plate, a na Skupštini opštine 30. decembra doneta je odluka da se isplate sredstva namenjena za regresiranje troškova boravka dece u vrtiću za treće i četvrto dete, kao i za ostale socijalne slučajeve i za decu čiji roditelji primaju dečji dodatak. Izračunato je koliko nam po tom osnovu pripada i odobreno nam je 10 miliona dinara, tako da smo 30. decembra dobili oktobarsku platu i 31. decembra nam je isplaćeno 85 posto novembarske plate, a preostalih 15 posto plata je preneto u ovu godinu. Čim budemo sakupili sredstva iz sopstvenih izvora, pošto u ovogodišnjem budžetu imamo planirana sredstva iz sopstvenih izvora za isplatu plata radnicima, moći ćemo da isplatimo i tih 15 posto, a decembarska plata već redovno ide po budžetskom planu – rekla je Ferenc sredinom januara meseca za Bečejski mozaik.

Šta podrazumevate pod „sopstvenim sredstvima“?

– To su sredstva od roditelja koji plaćaju boravak dece u vrtiću i od Ministarstva prosvete, koje nam upućuje za pripremno-predškolski program. Imamo tri izvora finansiranja, od opštine 80 posto od ukupne sume za boravak dece u vrtiću, od roditelja koji plaćaju 20 posto cene za boravak dece u vrtiću i od Ministarstva prosvete za pripremno-predškolske grupe za koje ono finansira besplatan program rada sa decom i vaspitače na četiri sata. Od tih sredstava ćemo moći da isplatimo preostalih 15 posto novembarske plate.

Za koje namene su se do sada koristila sopstvena sredstva vrtića, takođe za plate ili za nešto drugo?

– Od 2010. godine do sada smo dobijali celu platu iz budžeta zato što Zakon o vaspitanju i obrazovanju nalaže da lokalna samouprava treba da isplaćuje plate u stopostotnom iznosu. Kad je donet taj zakon 2009. godine, mi, rukovodstvo vrtića, smo se dogovorili sa tadašnjim rukovodstvom opštine da će oni preuzeti isplatu plata svim radnicima, s tim da naša sredstva, sredstva vrtića, usmeravamo za nabavku namirnica za ishranu dece, za režijske troškove, za usavršavanje radnika i za sve ostalo. Dakle, novac koji smo dobijali od roditelja za boravak dece u vrtiću i koji smo dobijali od Ministarstva prosvete, trošili smo na hranu, na sredstva za higijenu, na režijske troškove, na seminare, stručno usavršavanje, za kupovinu didaktičkih sredstava za rad sa decom. Ali ranijih godina, pre 2010. godine, smo delili trošak, 80 posto nam je plaćala opština, a 20 posto smo sakupljali iz sredstava koje smo imali iz drugih izvora. I sada je tako, pošto smo se dogovorili sa sadašnjim rukovodstvom lokalne samouprave da ćemo deliti troškove za plate, ali delimo i troškove za snabdevanje vrtića.

Da li će zbog toga trpeti deca ili njihovi roditelji?

– Neće biti nikakvih posledica ni po decu, ni po roditelje. Budžet nam ostaje skoro isti, dva posto će biti veći nego prošle godine, s tim da obaveze delimo sa opštinom drugačije, odnosno u pitanju je samo drugačija preraspodela sredstava.

Da li su u budžetu za 2014. godinu planirana sredstva za sve zaposlene u vrtiću, odnosno da li su obuhvaćeni i zaposleni na određeno vreme?

– Planirano je za sve. Međutim, 10. decembra je izašao Zakon o budžetu po kom u svim javnim ustanovama i institucijama koje se finansiraju iz budžeta, može da bude 10 posto radnika primljenih na određeno vreme naspram broja radnika na neodređeno vreme. Mi ćemo morati da se uskladimo sa tim zakonom, po kojem treba da smanjimo broj radnika. Sada radimo na tome. Nakon sastanka Upravnog odbora ćemo videti kako ćemo dalje postupati.

Da li to znači da će biti otpuštanja radnika, odnosno raskidanja ugovora sa zaposlenima na određeno vreme, a sa druge strane, da li će iz toga proizaći i zatvaranje pojedinih odeljenja, između ostalog i odeljenja na Telepu u Bačkom Gradištu čije je zatvaranje bilo najavljeno pred početak ove školske godine?

– Svakako će biti toga, jer moramo da smanjimo broj radnika, ali još ne znamo za koliko. Mi ćemo poslati molbu Ministarstvu prosvete, u kojoj ćemo tražiti da nam zbog proširenja delatnosti i zbog obima posla ostane još nekoliko radnika, jer imamo pravo to da tražimo, a državna komisija će odlučiti da li će nam to odobriti. To ćemo znati 25. februara. Napravićemo strategiju i za jednu i za drugu varijantu. Bićemo spremni da od 1. marta krenemo u skladu sa propisima. Što se tiče odeljenja u Bačkom Gradištu, ono će najverovatnije biti ukinuto, ali ne samo tamo nego i u drugim mestima, jer moramo da napravimo negde neki rez. Ako smanjimo broj radnika, moramo i da zatvorimo nekoliko grupa.

Rekli ste da je opština isplatila u celosti iznos za regresiranje troškova boravka dece u vrtiću da bi mogle da se isplate plate. Na koji period se to odnosi i da li je regresiranje predviđeno i za 2014. godinu?

– To su sredstva za regresiranje troškova boravka dece u vrtiću za 2013. godinu, a u ovogodišnjem budžetu je vrtić predvideo ta sredstva, međutim, prilikom usvajanja budžeta taj deo je izostavljen i sredstva nisu predviđena budžetom za 2014. godinu, ali od predsednika opštine sam dobila obećanje da se taj deo neće zaboraviti i da će se videti od marta meseca kako će to biti refundirano. Inače, ni u ranijem periodu to nije bilo uračunato u budžet, nego je lokalna samouprava svake godine finansirala neke veće investicije. Dobili smo sredstva za gasifikaciju objekata vrtića u Bačkom Petrovom Selu i u objektu u Bečeju u ulici Uroša Predića, zatim za renoviranje zgrade u ulici Miloša Crnjanskog 80, za renoviranje zgrade u Novom selu, za zamenu krova na zgradi jaslica, to su ta sredstva koja nisu bila u budžetu, ali su nam na konto regresiranja troškova boravka dece u vrtiću refundirana kroz ovakve investicije. Ja sam i sada takav model predložila, a predsednik opštine je rekao da će taj predlog razmotriti i videti kako će to funkcionisati ove godine. Moram da naglasim da se predsednik opštine zaista trudio da se pronađe rešenje za ovu situaciju, da dobijemo plate na kraju godine i da za praznike ne ostanemo bez novca. Svašta smo probali zajednički da uradimo, čak smo pisali i Ministarstvu finansija, a predsednik opštine je i bio u ministarstvu da razgovara sa njima, ali vreme je bilo kratko, odgovor iz Ministarstva finansija sporo stiže zbog procedure, i na kraju je pronađeno ovo rešenje da se isplate plate – objasnila je Magdolna Ferenc, direktorica Dečjeg vrtića „Labud Pejović“.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *