Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Društvo defektologa opštine Bečej: Stručni skup o novim metodama rada

Društvo defektologa opštine Bečej: Stručni skup o novim metodama radatrg_fontane

Na stručnom skupu ŠOSO „Bratstvo“ prošlog petka su predstavljene metode savremenog pristupa deci sa smetnjama u razvoju i značaj intervencije u periodu njihovog ranog razvoja.

Organizator seminara je Društvo defektologa opštine Bečej, koji je za ovaj projekat dobilo 30.000 dinara od fondacije „Sekereš Laslo“ iz Mađarske, a predavačice su bile Barbara Ceizel, rukovodilac Centra za rani razvoj i intervenciju iz Budimpešte i Viola Popše Ivkić iz Instituta za mentalno zdravlje iz Beograda. Seminaru je prisustvovalo tridesetak stručnjaka iz Ade, Mola, Kanjiže, Žablja, Novog Sada i Bečeja (patronažne sestre, defektolozi, vaspitačice), koji se bave decom uzrasta do 6 godina, kao i roditelji dece sa posebnim potrebama kojoj je potrebna podrška.
„Tema seminara je intervencija u ranom razvoju deteta, odnosno podrška i pomoć deci uzrasta do 6 godina kojoj je odmah po rođenju otkriveno oštećenje, teškoća ili neka razvojna disfunkcija, kako bi se ona otklonila što pre i ostavila manji trag, kao i da dete dobije podršku za nastavak normalnog razvoja. Pozvali smo predavače iz Budimpešte i iz Beograda, jer postoji razlika u načinu rada kod nas i u Mađarskoj. Ideja je bila da razmenimo iskustva, naučimo nešto novo i to primenimo u praksi. I roditeljima ćemo objasniti na koji način da pristupe ovom problemu, gde i kome mogu da se obrate, kako bi znali da nisu više sami, nego da postoje stručnjaci koji žele i mogu da im pomognu. Kada govorimo o radu Resursnog centra, svi misle da se to odnosi samo na decu koja su u školi ili u vrtiću, a da deca koja su u jaslicama nisu obuhvaćena. Roditelji ne znaju gde da se informišu i kome da se obrate ako ih pedijatar ne uputi na adekvatan način, a propušteno vreme, jedna ili dve godine, mnogo znači i zato je važno da se sa stimulacijom krene što ranije“, rekla je Elvira Tokoš Rajšli, koordinatorka Resursnog centra.
Ovo je bio prvi stručni skup u organizaciji ŠOSO „Bratstvo“, a plan je da se u narednom periodu održi još nekoliko seminara i obuka za stručnjake koji će se baviti ranom intervencijom.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *