Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Državni sekretar za socijalna pitanja Laslo Čikoš u Bečeju: Usklađivanje sa normama Evropske unije

Državni sekretar za socijalna pitanja Laslo Čikoš u Bečeju: Usklađivanje sa normama Evropske unijetrg_fontane

Na radnom sastanku održanom u ponedeljak, 8. decembra, u Gerontološkom centru u Bečeju sa direktorima centara za socijalni rad Južnobačkog okruga na temu socijalne zaštite, državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Laslo Čikoš je rekao da je neophodno upoznavanje sa realnim stanjem na terenu i specifičnostima i potrebama u pružanju socijalne zaštite u pojedinim opštinama i upravnim okruzima, a u cilju usklađivanja mera i zaštite sa propisima i normama Evropske unije.

Pored domaćina, direktora Gerontološkog centra Đerđa Rica, direktorke Centra za socijalni rad Svetlane Gagić, člana Opštinskog veća za socijalna pitanja Slobodana Dimitrova i predsednika opštine Bečej Vuka Radojevića, sastanku su prisustvovali i direktorka Komore socijalnog rada Srbijanka Đorđević i direktorka Pokrajinskog zavoda za socijalnu zaštitu Rada Mitrović.
Laslo Čikoš je saopštio da u Srbiji ima 140 centara za socijalni rad, od toga je 13 međuopštinskih centara, dok na području Vojvodine deluje 40 centara za socijalni rad, kao i da se svaki upravni okrug i opštine razlikuju po vrstama i obimu u pružanju socijalnih mera i zaštite, te da je zbog toga neophodno sagledavanje realnog stanja na terenu, a jedan od načina za to je i organizacija sastanaka sa direktorima centara za socijalni rad.
„Sa geografskog aspekta nisam siguran da su sve naše ustanove, da li su to domovi za stare, domovi za hendikepirane, dnevni boravci ili neke slične ustanove, dobro smeštene. Deo njih smo nasledili i sada dolazimo do situacije da prilaskom Evropskoj uniji i saradnjom sa Svetskom bankom i MMF-om oni diktiraju tempo i način ophođenja, a u tome postoje dve ključne reči: jedna je decentralizacija, a druga deinstitucionalizacija. Mi nismo visoko razvijena zemlja da bi jednu centralnu ustanovu podelili na više manjih ustanova, a sa druge strane, moramo zadovoljiti mere i zaštite koje nam diktiraju sa strane. U svakom upravnom okrugu su vrlo specifične poteškoće, negde su to poteškoće sa maloletničkom delikvencijom, negde je izraženije nasilje u porodici i tu moramo da vidimo kako možemo koordinirati“, kazao je Čikoš.
Direktor Gerontološkog centra je istakao da postoji dobra saradnja sa lokalnom samoupravom koja finansira mnoge od socijalnih mera i usluga i naveo da je opština Bečej jedna od retkih u Srbiji te veličine koja ima tako razvijen oblik socijalne zaštite, kao što su kućna nega koja postoji već 6-7 godina, narodna kuhinja, prihvatna stanica, klub za stara lica i penzionere. „Mogli bismo još neke vrste pomoći i usluga da razvijemo i sa direktoricom Centra za socijalni rad smo već formirali neke oblike kao što je ’Kuća na pola puta’ ili pomoć za ugrožene žene od nasilja, ali u svemu tome nas ograničava finansijski okvir“, rekao je Đerđ Ric.
Tokom radnog sastanka svaki od direktora centra za socijalni rad je prezentovao način funkcionisanja i finansiranja svoje ustanove, kao i proble-me sa kojima se suočavaju, a opšti zaključak, prema rečima direktorice Centra za socijalni rad Svetlane Gagić, je da u svim centrima treba pojačati stručni kadar, odnosno povećati broj pre svega socijalnih radnika.

Lj.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *