Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Erre járva – Piacozás

Erre járva – Piacozástrg_fontane

Szombaton délelőtt Óbecse felélénkül, majd dél körül mintha belefáradna a hirtelen felbuzdulásba, és ismét megüresednek az utcák. Ha jó az idő, akkor délután korzózás van a Tisza partján, de a város központjában akkor sincsenek sokan – végül is az üzletek is bezárnak.

Szombat piaci nap (az újfalusi kispiacon, ugye, vasárnap), egyben alkalom arra, hogy az elmúlt hét eseményeit kivesézzék az emberek a piacon és annak környékén. Nekem szimpatikus hagyomány ez, valójában egy több ezer éves történet továbbvitele: a piac, mint a település életének központja. A fórum a rómaiaknál köztér, piac, nyilvános hely volt. A városokban vásár, gyülekezés, törvénykezés céljára építették. Az óbecsei városi piac e tekintetben hasonló a valamikori fórumokhoz, hiszen nemcsak a pénz és az áru cserél gazdát, hanem – a nyüzsgésre alapozva – pártok is szoktak a piacon kampányozni, ifjúsági szervezetek aláírást gyűjteni…
Most behúzom a kéziféket, még mielőtt az erőltetett hasonlatok túl messzire vinnének, hiszen az óbecsei városi piac mai külalakja nem jogosít fel további ömlengésre.
A valóság ugyanis az, hogy az óbecsei piac ronda. És ez magánvélemény. A megrepedezett betonon szatyrokkal megpakolt bukdácsolók, tócsák, ilyen-olyan improvizált megoldások az elárusító helyeken, a bejáratnál egymás hegyén-hátán szoronganak a biciklik az elégtelen számú állványban, a környéken pedig az autók foglalják el a füves területeket – már ahol még lehet, és ahova még nem álltak be a fás kamionok. Árusok, akikkel beszéltem, arra is panaszkodnak, hogy van olyan, hogy szombaton odaérnek az áruval, és még ott találják a keddi piacozás nyomait. Volt már olyan, hogy szombaton délután bekukkantottam a zárt kapun és a szemét még ott volt, mozgást nem láttam. Árnyékot adó fák nincsenek. Van, aki a földről árul.

Új piac helyett maradt a régi

Lapunk internetes archívumát böngészve rátaláltam egy jelentésre 2008 júniusából, amelynek értelmében az évben jelentkezett egy bizonyos Dio Kft. Újvidékről (a belgrádi A gradnja leányvállalata), amely – leegyszerűsítve – új és fedett piacot szeretett volna építeni a Komunalaccal együtt, a meglevő helyén. Minden nap lett volna piac, az illetéket az árusoktól továbbra is a Komunalac szedte volna be. Óbecse községtől azt kérték, hogy mondjon le a több mint 10 000 négyzetméter egynegyedéről, ahol a Dio Kft. üzletközpontot épített volna fel, amely a tulajdonában lett volna. A javaslatot a távozóban levő községi kormány illetékes tagja terjesztette be, ám a Komunalac igazgatóbizottsága az ötletet nem fogadta el. Az indoklás az volt, hogy az újvidéki/ belgrádi cég komolytalan, nem nyújtott be üzleti tervet, alig egy éve létezett csupán és nincsenek üzleti eredményei.

Óbecsén a Komunalac irányítja a két piacot. A közvállalat honlapján (www.komunalacbecej.com/piacok.php) erről így vallanak: „Gondoskodunk arról, hogy piacaink rendezettek és ellátottak legyenek a mezőgazdasági, kisgazdasági és kisipari termékekkel, a vásárlók és fogyasztók igényeinek minőséges és rendszeres ellátása céljából”. Eme magyartalan megfogalmazás információt nem tartalmaz, a magam részéről emiatt szándéknyilatkozatként értelmezem. Feltételezem, hogy információt szolgáltatásokról, árakról a lap alján levő telefonszámokon adnak. De akkor meg minek a honlap? Kár a pénzért.
Az újvidéki Tržnica honlapján (www.nstrznica.co.rs) például nemcsak a bérleti árjegyzékek olvashatóak el (teljes egészében, a közvállalat igazgatójának aláírásával), hanem még a limáni (a legmodernebb) és a nagybani piacon feljegyzett árak is: a fokhagymától a túróig. Minden újvidéki piacnak van telefonszáma stb.
Árusoktól tájékozódván megtudtam, hogy az óbecsei városi piacon fél évre nem egész 4000 dinárt kell fizetni a betonra kirajzolt területért (ők kockának nevezik). Ugyanez 3 hónapra kb. 2500 dinár. A standot ezeken a kockákon mindenki megcsinálja magának, ahogy tudja. Szabványos betonasztalos helyekért az előbbi összegeknek nagyjából a dupláját kell fizetni. A fedett szabványos helyekért feltehetően még többet.
Valamit valamiért, ugyebár. De mit kap az árus Óbecsén azért a pénzért, amit befizet (még a vécéhasználatért is fizetnie kell)? Mire költik a befolyt pénzt?

Márton Attila

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *