A Petőfi Sándor Magyar Kultúrkörben a kilencvenes évek elején indult el a művelődési élet, alakultak meg az egyesület szakcsoportjai. Ma több mint háromszáz tag tevékenykedik a község legnagyobb magyar civil intézményében, akik társas- és néptánccal, népzenével, énekléssel, szavalással, képzőművészettel és kézimunkázással foglalkoznak. Emellett a kultúrkörben számos rendezvényt is szerveznek, színházi előadásokat, foglalkozásokat gyermekeknek, illetve pályázatokat írnak ki óvodásoknak és iskolásoknak.
A Petőfi kultúrkör újraalakulásának 24. évfordulója alkalmából február 7-én ünnepi műsort tartottak az egyesületben, amelyen jelen volt Hajnal Jenő, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke is, aki az iskola és hagyomány kettősségéről beszélt. Szerinte, ha az iskola és a művelődés egymást erősíteni tudja, akkor egy közösség talpra áll és megerősödik. „A Petőfi Sándor Magyar Kultúrkörben ennek a hagyománynak egy hihetetlen magas szintű értéket felmutató éltetését látjuk”. Kinka Erzsébet, a község minap megválasztott polgármesterhelyettese (VMSZ) is szólt az egyesületben folyó munkáról. „Ünnepelni jöttünk ide ma este, ünnepelni a népművészetünket, a hagyományainkat és azokat a művészeti csoportokat, amelyek fontos fordulóponthoz értek az idei évben. Nekünk, magyaroknak, nagyon fontos, hogy a felnövekvő nemzedékünk megismerje, megszeresse, magáénak érezze értékeinket, hogy ők is továbbvihessék azokat. Ezek azok a gyökerek, amelyek megtartanak bennünket magyarnak a szülöföldünkön. Ki tudná emlékezetében tartani, hogy 1991 óta hány alkalommal léptek fel külföldi, belföldi és nemzetközi fesztiválokon, találkozókon és versenyeken, képviselve ezzel Óbecsét és az óbecsei magyar kultúréletet. A huszonnégy év alatt hány gyermek, fiatal és idős lépett a néptánc és a moderntánc útjára, ki volt a legfiatalabb táncos és ki a legidősebb? A huszonnégy év történelmileg nézve nem nagy idő, de egy kultúrkör életében igen jelentős. A csoportok tagjai tanulnak, szórakoztatnak, emlékeztetnek, miközben a közösséget összetartó hagyományok, a népi kultúra értékei azt a biztos érzést adják az embereknek, hogy ők is pótolhatatlan szerepet töltenek be a társadalom életében. Közösséget teremt ez a kultúra, amelynek a kisugárzó erejét, szeretetének a forróságát mindannyian érezzük ezen az estén”, mondta Kinka.
Az ünnepi műsorban az egyesület csaknem minden tagja bemutatkozott. Fellépett a Botra, a Dúdoló és a Csobolyó kórus, a Csiperke, a Kiscimbora, a Kenderkóc, a Bokréta, a Petrence, a Bekecs és a Szelence táncegyüttes, a kultúrkör társas- és modern tánccsoportja, míg az előcsarnokban a Szivárvány festőcsoport és a Szendrey Júlia kézimunkacsoport tagjainak munkájából nyílt kiállítás.
A műsor végén a csoportvezetőknek, Bognár Renátának, Kohajda Noéminek, Péter Leának, Cseszák Korcsik Anikónak és Balázsnak, Kisimre Szerda Annának és Árpádnak, Pásztor Tímeának, Halápi Richárdnak, Sulc Erzsébetnek és Cseh Ferencnek Ricz Róbert, a kultúrkör elnöke mondott köszönetet.
B.M.