A Vajdasági Agráregyesületek Szövetsége 2006-ban alakult meg Zentán. Célja, hogy összefogja és egységesen képviselje a Vajdaság területén létrejött magyar agráregyesületeket, és azok érdekeit különböző fórumokon.
A szövetség – a magyarországi Földművelésügyi Minisztérium támogatásával – működteti a vajdasági falugazdász programot is, amely figyelmet fordít arra, hogy a külhoni, köztük a vajdasági magyar gazdálkodókhoz is, naprakész információk jussanak el a különböző támogatási lehetőségekről, jogszabályi változásokról.
A Kárpát-medence falugazdász programjának köszönhetően Vajdaságban az eddigi négy helyett 10 község 11 falugazdásza segíti majd a magyar gazdálkodókat szakmai és pénzügyi szempontból. Június közepétől Óbecsén is dolgozik falugazdász. Faragó Enikő hétfőn és pénteken Péterrévén a helyi közösség irodájában fogadja az ügyfeleket 8 és 13 óra között, kedden, szerdán és csütörtökön pedig Óbecsén, a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör emeleti könyvtártermében dolgozik 8 és 13 óra között.
„A falugazdászok fő feladata a termelők információval való ellátása és a pályázáskor való segítségnyújtás. A jövőben a hálózat továbbfejlesztése és megerősítése várható. Mi, falugazdászok folyamatos képzéseken veszünk részt, hogy naprakész információkkal szolgáljunk a termelőknek”, mondta Faragó.
A falugazdászok segítségével megpályázott és elnyert támogatások növekedése a magyar családok megélhetéséhez járul hozzá, s a szülőföldön való megmaradásukat segíti elő. Így ennek nemzetpolitikai és nemzetgazdasági jelentősége is van. „A falugazdászok feladata az adatgyűjtés, adatszolgáltatási feladatokat végzünk, folyamatos tájékoztatást adunk a gazdálkodóknak a mezőgazdaságot érintő agrárpolitikai és kormányzati döntésekről, valamint az egyes támogatási, pályázati lehetőségekről. Segítünk az új gazdaságok bejegyzésében, a különböző nyomtatványok és űrlapok kitöltésében, projekteket írunk a termelőknek, segítséget nyújtunk az agár- és vidékfejlesztési támogatások igénybevételével összefüggő ügyintézésben, segítjük a gazdálkodók egyes adatszolgáltatási kötelezettségének teljesítését, illetve igény szerint statisztikai célú adatgyűjtési feladatokat látunk el. A tervek szerint előadásokat és tanulmányutakat is szervezünk majd, kiállításokon népszerűsítjük a helyi termékeket, szakmai képzésekett és termékbemutatókat szervezünk, termelői adatbázist alakítunk ki”, mondta az óbecsei falugazdász.
Ricz Róbert