Gimnazija je prva škola u Bečeju u kojoj je uvedena akademska mreža, koja treba da omogući modernizaciju nastave, rekao je direktor škole Miodrag Basarić. Nedavno je demonstrirano kako akademska mreža funkcioniše, uspostavljanjem video komunikacije sa profesoricom fizike Elvirom Đurđić, nekadašnjom učenicom bečejske Gimnazije, sa Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu, sa kojim Gimnazija Bečej više godina sarađuje, a uskoro će ta saradnja biti ozvaničena potpisivanjem protokola.
Zahvaljujući akademskoj mreži, gimnazijalci će moći da komuniciraju sa profesorima i asistentima sa Prirodno-matematičkog fakulteta, moći će da iz svojih učionica zavire u fakultetske kabinete i vide radni prostor profesora i studenata, a isto tako profesori tog fakulteta će već od naredne školske godine moći da im drže predavanja, bez dolaska u Bečej.
Akademska mreža će profesorima i učenicima omogućiti i korišćenje stručne literature.
„Svaki kabinet ima tehničke mogućnosti i ima kompjuter, projektor i priključak na akademsku mrežu. Već od naredne školske godine će časovi moći da se izvode na ovaj način. Imamo partnerske škole iz Mađarske, Engleske, Nemačke, Slovačke, Italije i Poljske, koje su pokazale interesovanje za ovakav vid nastave i pokušaćemo da iskoristimo akademsku mrežu da se sa njima i na ovaj način povežemo“, rekao je Basarić.
Gimnazija će biti prva škola koja će van Departmana za fiziku Prirodno-matematičkog fakulteta imati mogućnost da putem video konferencija komunicira i sa naučnicima iz CERN-a, jednom od najeminentnijih svetskih naučnih institucija, a prema rečima Basarića, prva video konferencija sa CERN-om trebala bi da bude održana u oktobru ili u novembru.
LJ.M.