Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Godinu dana opštinske vlasti: Ista meta, isto odstojanje

Godinu dana opštinske vlasti: Ista meta, isto odstojanjetrg_fontane

Pre godinu dana, na prilično iznenađenje birača, oformljena je nova lokalna vlast u kojoj su se našli oni koji bi trebali da budu „rogovi u vreći“: Srpska napredna stranka, Liberalno-demokratska partija, Srpski pokret obnove, deo Saveza vojvođanskih Mađara (sada su grupa građana) i jedan odbornik Demokratske stranke vojvođanskih Mađara. Opozicija je postala Demokratska stranka, koja je na izborima osvojila najviše glasova (u koaliciji sa strankom Rasima Ljajića) i deo Saveza vojvođanskih Mađara. Od tada je nekoliko odbornika napustilo Demokratsku stranku, a odbornik Ljajićeve partije prešao je na stranu vlasti.

Od mnogo predizbornih obećanja, kao što to obično biva, mnogo toga je zaboravljeno.
U prethodnih godinu dana predstavnici lokalne vlasti samo su jednom podneli svojevrstan izveštaj o radu, nakon više od 100 dana rada, krajem prošle godine. Za godišnjicu rada, u julu ove godine, nije podnet „izveštaj“ građanima o tome šta je lokalna vlast uspela da uradi za 12 meseci, jedino je predsednik opštine na svečanoj sednici Skupštine opštine za dan grada govorio o tome šta je učinjeno u prethodnom periodu, baveći se pre svega dugovima prethodne vlasti, čiji je prvi čovek i tada najodgovorniji predstavnik, tadašnji predsednik opštine, sadašnji koalicioni partner u aktuelnoj vlasti.
Interesantan je i podatak koji smo pre nekoliko meseci objavili, da članovi Opštinskog veća (opštinska vlada) nemaju svoj program rada.

Obećanja prilikom stupanja na vlast

U koalicionom sporazumu koji su pre formiranja vlasti u julu prošle godine usvojili SNS, SVM (sada nekoliko bivših predstavnika SVM-a) i Preokret (posebno SPO i LDP), navode se sledeći ciljevi: stvaranje uslova i miljea za dalji privredni razvoj opštine, razvoj preduzetništva i privlačenje novih investitora u opštinu, obezbeđivanje urednog vodosnabdevanja, uredne ulične rasvete, ravnomernog razvoja opštine i svih naseljenih mesta, lepšeg izgleda opštine, podizanje kvaliteta javnih usluga, obezbeđivanje nesmetanog funkcionisanja predškolskih, obrazovnih, kulturnih, socijalnih, sportskih, zdravstvenih i drugih ustanova i javnih preduzeća čiji je osnivač opština, vođenje brige o zaštiti životne sredine i održivom razvoju, aktivno učešće kod domaćih fondova i učešće u međunarodnim projektima koje finansira ili sufinansira Evropska unija, unapređenje i održavanje dobrih međunacionalnih odnosa, izgradnja banje u Bečeju i razvoj banjskog i rečnog turizma, uređenje gradskog trga, obnova opštinske zgrade. Potpisnici koalicionog sporazuma garantuju i očuvanje interesa mađarske nacionalne zajednice (primena ustavom i zakonom garantovanih prava i u smislu negovanja mađarske kulture i tradicije).

100 dana vlasti

Podsetimo se šta su predsednik opštine Vuk Radojević (SNS) i njegova zamenica Tamara Ivanišević (LDP) rekli o 100 dana rada vlasti. Radojević je pre svega rekao da je nova vlast od prethodne „nasledila“ dug od 220 miliona dinara, da JP Toplana duguje Srbijagasu oko 80 miliona dinara, da su kreditne obaveze lokalne samouprave oko dva miliona evra. Prema Radojevićevim rečima, dug od 220 miliona dinara je od jula do kraja novembra prošle godine smanjen na 160 miliona dinara. „Očekujemo da ovakvim pristupom u toku iduće godine što pre saniramo sve tekuće obaveze, kako bismo imali relaksiran i razvojno orijentisan budžet“, rekao je predsednik opštine.
On je govorio i o racionalizaciji u Opštinskoj upravi: radno vreme zaposlenih je od 7 do 15 časova (ne kao ranije, do 14 časova), a to je rezultiralo smanjenjem broja prekovremenih sati; zaposlenima po ugovoru o delu ili o privremeno-povremenim poslovima, takvih je oko 30, nisu produženi ugovori; za mesec dana je oko 300.000 dinara manje potrošeno na gorivo nego ranije; ukinut je tzv. dodatak na platu u iznosu od 12.000 dinara mesečno koji su imali svi zaposleni u opštini.

Zaposleni i plate

U lokalnoj samoupravi, po podacima iz aprila 2013. godine, radi 138 osoba: 103 osobe na neodređeno vreme, 6 osoba na određeno vreme, 10 izabranih funkcionera, 6 postavljenih funkcionera, 9 osoba po ugovoru o delu i 3 volontera funkcionera, kao i jedna postavljena osoba po isteku mandata. Funkcionerske plate se kreću od 68.000 do 82.000 dinara.
U decembru 2012. godine u opštini je radilo 152 ljudi: 103 osobe na neodređeno vreme, 12 osobe na određeno vreme, 10 izabranih funkcionera, 5 izbranih po isteku mandata, 7 postavljenih funkcionera, 1 postavljen po isteku mandata, 11 po ugovoru o delu, 3 volontera funkcionera. Funkcionerske plate su se kretale od 68.000 do 84.000 dinara.

Od konkretnih rezultata navedeno je da su povećanjem cene zakupa državnog poljoprivrednog zemljišta značajno povećani prihodi opštinskog budžeta u odnosu na prethodni zakup, 2010. godine. Prošle godine je prosečna cena zakupa hektara bila 322,5 evra, a 2010. godine 110,2 evra. Opština je od zakupa zemljišta 2012. godine zaradila 454.417, a pre dve godine 164.278 evra.
Otvorena je, zatim, Kancelarija za lokalni ekonomski razvoj, ali je za opremanje kancelarije Pokrajinski sekretarijat za lokalnu samoupravu još prošle godine odobrio milion dinara.
Urađena je rekonstrukcija 2.300 metara regionalnog puta E-122 između Bečeja i Bačkog Petrovog Sela, a rekonstrukcija preostalih 2.100 metara očekuje se u prvoj polovini 2013. godine, rekao je predsednik opštine krajem prošle godine.
Zamenica predsednika opštine Tamara Ivanišević je izjavila da je sa predstavnicima preduzeća Putevi Srbije postignut dogovor da se pristupi izradi projektne dokumentacije kako bi se 2013. godine izveli radovi na uspostavljanju kružnog toka na ulazu u Bečej iz pravca Novog Sada i Novog Bečeja.
Među rezultatima rada nove vlasti je i modernizacija i proširenje delatnosti Vodokanala i nabavka mašina i opreme, a planirano je i povezivanje svih bunara, bušenje novih i automatizacija kontrole njihove eksploatacije, rečeno je novinarima.
Pomenuto je i rešavanje problema u Toplani: za oko 100 dana otklonjeno je petnaest havarija na vrelovodu i smanjen je gubitak na mreži sa 80 na 20 m3 tople vode. Navedeno je da je urađena studija izvodljivosti korišćenja geotermalne vode u sistemu daljinskog grejanja. Uvedeno je i petnaest novih objekata kolektivnog stanovanja u sistem delitelja energije.
Ivanišević je rekla da je zahvaljujući zalaganju lokalne samouprave dobijena dozvola za korišćenje geotermalne bušotine, kapaciteta 20 litara u sekundi, koja bi trebala da ima dvostruku namenu: voda bi se koristila za potrebe eventualne banje u Bečeju i za grejanje u opštini. „Zajedno sa bušotinom nasledili smo i dug, jer je Fond za kapitalna ulaganja obećao da će troškove bušenja snositi u celini, međutim, do sada za ovaj posao nije plaćen ni dinar, i dug prema NIS-u sa kamatama sada iznosi 52 miliona dinara, što dodatno opterećuje budžet opštine. U toku su intenzivni razgovori sa nadležnima u Fondu i imamo uveravanja da će taj dug biti plaćen“, rekla je zamenica predsednika opštine. Osnovica duga je kasnije i regulisana.

Službena putovanja

Opština ima 21 vozilo (kao i 2012. godine). U 2012. godini Opštinska uprava je za gorivo potrošila 4.962.671 dinara, a u prvih pet meseci 2013. godine 1.041.110 dinara.

O eventualnoj izgradnji dugo najavljivane bečejske banje, ona je rekla: „U vezi izgradnje banje u toku su pregovori i razgovori sa predstavnicima i srpske i mađarske vlade, nadamo se da ova započeta priča ima perspektivu, a radi se i studija opravdanosti izgradnje banje, koja treba da nam pokaže kakve korake treba da preduzimamo dalje“.
U oblasti privrednog razvoja, prema rečima predsednika opštine, takođe je bilo rezultata. Pomenuo je dolazak francuske firme „Kivonj“ u Bečej, koja je po ceni od 29 miliona dinara kupila halu „Fadipa“ (koji je u stečaju). Radojević je rekao da je sa nemačkom firmom „ST Energia“ potpisan sporazum o razumevanju o izgradnji solarnog parka u industrijskoj zoni. Rečeno je da je češka firma „Favorit“ zakupila magacin teritorijalne odbrane, koji je u vlasništvu opštine, gde planira da pokrene proizvodnju bicikala, da je srpsko-američka firma „Techno Soft“ poslala pismo o namerama lokalnoj samoupravi, jer je zainteresovana za kupovinu placa i izgradnju pogona za proizvodnju robotizovanih mašina višestrukih namena. Početak investicije planiran je u prvom kvartalu 2013. godine. Najavljen je dolazak holandske firme „Champion-Tehnology“ koja je zainteresovana za gradnju pogona za proizvodnju aditiva za upotrebu u naftnoj industriji.
Što se tiče unapređenja turizma, predstavnici lokalne vlasti objasnili su da je u toku izrada projekata za infrastrukturne objekte koji imaju turistički značaj, izrada projekata novih turističkih usluga, zajedničke aktivnosti sa Vodama Vojvodine i Pokrajinskim zavodom za zaštitu spomenika kulture u vezi sa konkursima za rekonstrukciju prevodnice, izrada projekta „Vidikovac“, organizovanje prodaje suvenira opštine Bečej. U fazi izrade je i plan strategije razvoja turizma.
Zahvaljujući, kako je rečeno, angažovanju lokalne vlasti i dobroj saradnji i kvalitetnoj političkoj komunikaciji „po vertikali“, očekuje se vraćanje suda i tužilaštva u Bečej.
Radojević i Ivanišević su pomenuli i aktivnosti iz drugih oblasti, kulture, turizma, sporta. Istakli su značaj formiranja sportskog saveza opštine Bečej.
Predsednik opštine je na konferenciji za novinare saopštio da lokalna vlast planira da u najskorije vreme formira Medija centar, koji bi trebao da bude smešten u zgradi Gradskog pozorišta i opremljen multimedijalnom opremom. Radojević je najavio da će lokalna samouprava da osnuje „sopstvene medije“.

Godinu dana vlasti

Nakon godinu dana rada lokalne vlasti, na svečanoj sednici Skupštine opštine Radojević je ponovo pre svega govorio o zatečenim dugovima i o tome kako se sadašnja lokalna vlast ponaša prema budžetskim korisnicima: nasleđeni dug od 220 miliona krajem jula 2013. godine smanjen je na 60 miliona dinara; obaveze se redovno isplaćuju budžetskim korisnicima.
Predsednik opštine je rekao i da su za godinu dana u Bečej „dovedena“ dva strana investitora, francuska kompanija „Kivonj“ koja se bavi proizvodnjom poljoprivredne mehanizacije, za sada je tamo zaposleno 30 osoba, i češka kompanija „Favorit“, koja se bavi sklapanjem bicikala za evropsko tržište, za sada je tamo zaposleno dvadesetak ljudi. „Ja jesam mlad čovek, ali ne sećam se kada smo u tako kratkom periodu imali dve inostrane investicije u Bečeju“, rekao je Radojević.

Plaćanje odnosa sa javnošću

Lokalna vlast je od januara do sredine jula potrošila 1.439.386 dinara za odnose sa javnošću, reklame, objavljivanje tendera i informativnih oglasa itd.
Za odnose sa javnošću potrošeno je 371.400 dinara, za medijske usluge radija i televizije 87.206 dinara, za usluge reklame i propagande 38.733 dinara, za objavljivanje tendera i informativnih oglasa 942.047 dinara.

On je najavio i nove ulagače: rekao je da je sa američkom kompanijom „Tehnosoft“ potpisan ugovor o kupoprodaji placa u industrijskoj zoni za proizvodnju sofisticiranih tehnologija, ta investicija trebala bi da bude ostvarena 2014. godine; najavio je dolazak u Bečej KVS-a, nemačke kompanije koja se bavi proizvodnjom i doradom semenskog materijala u poljoprivrednoj proizvodnji. Ta kompanija bi trebala da kupi plac u industrijskoj zoni od 15 hektara i da uloži oko 30 miliona evra i otvori 200 novih radnih mesta.
Radojević je najavio i ostvarenje projekata, koji su već bili „otpisani“, a iz vremena su prethodne vlasti: sanaciju gradskog smetlišta i zamenu prozora na zgradi Gimnazije.
On je rekao i da je rešeno i pitanje vraćanja osnovnog suda u Bečej.

Šank i stolice

Unutrašnjost opštinske zgrade dobila je malo „šminke“. Za svečanu salu opštine za oko 10.000 evra kupljene su nove stolice (123 komada) od „Vizor inženjeringa“ iz Novog Sada, a za 300.000 dinara kupljene su nove zavese, kao i tepih.
I ulaz opštine je uređen. Za nameštaj i rasvetu na ulazu opštine – izrada i isporuka info-pulta (više liči na šank) i komadnog nameštaja plaćeno je oko 5.000 evra firmi „Drvo stil“ iz Bečeja.

Obećano, a nije ostvareno

Obećavali su predstavnici opštine u raznim prilikama još mnogo toga. Od važnijih obećanja za ovu godinu, recimo, nisu urađeni sledeći poslovi:
– nije završena sanacija puta Bečej – Bačko Petrovo Selo;
– nije izgrađen kružni tok na ulazu u Bečej iz pravca Novog Sada i Novog Bečeja;
– konkretnih rezultata u vezi sa izgradnjom banje u Bečeju i dalje nema. Za sada je urađena studija opravdanosti izgradnje banje, potom u maju mesecu je zaključen ugovor sa „Golden Pinnacle“ d.o.o. iz Budimpešte o izradi elaborata o finansijskoj analizi izgradnje banjskog kompleksa za 3.655.680 dinara, ali se ne zna da li je finansijska analiza urađena i da li postoje eventualni investitori za banju;
– nije oformljen Medija centar opštine;
– opština nije osnovala svoje medije, ali ne sufinansira ni privatne lokalne, mada je to predviđeno zakonom. Doduše, završen je konkurs za prijavu projekata medija, ali rezultati još nisu objavljeni;
– nije napravljen novi i koristan sajt lokalne samouprave;
– ne objavljuju se na sajtu neke veoma važne informacije za građane Bečeja, kao što je, recimo, izveštaj o tome kako je u prvoj polovini godine trošen novac građana opštine;
– ne zna se da li je urađena revizija poslovanja opštinskih javnih preduzeća;
– nije rešeno pitanje poslovanja komunalnog preduzeća Potisje, koje je u većinskom vlasništvu opštine, a prepuni kontejneri nisu nimalo prijatna slika u Bečeju;
– nisu zakrpljene udarne rupe na lokalnim putevima;
– nema ni naznaka da će u Bečeju ikada biti izgrađena plaža;
– ne zna se šta je sa izradom strategije razvoja turizma u Bečeju;
– ne zna se šta će biti sa rekonstrukcijom Pogače. Posao izrade glavnog projekta za rekonstrukciju trga u aprilu mesecu dobio je „Via inženjering“ iz Novog Sada za 3.576.000 dinara.

Redakcija Bečejskog mozaika

 

 

 

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *