Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Hapšenja i optužnice u aferi „Azotara“: Među privedenima i optuženima su i Bečejci

Hapšenja i optužnice u aferi „Azotara“: Među privedenima i optuženima su i Bečejcitrg_fontane

Pripadnici Radne grupe Uprave kriminalističke policije priveli su u utorak, 11. juna 10 osoba osumnjičenih za zloupotrebe prilikom prodaje đubriva Azotare Pančevo, objavili su B92 i agencija Beta. U pitanju su uglavnom vlasnici ili ovlašćena lica firmi i preduzeća koja nisu imala pravo na regresirano mineralno đubrivo. Sumnja se da je tim firmama isporučeno gotovo 17 hiljada tona robe, pri čemu je država oštećena za više od 141 milion dinara.
Tužilac za organizovani kriminal Miljko Radisavljević saopštio je da je policija privela u tužilaštvo na saslušanje i podnela krivičnu prijavu protiv osumnjičenih kojom ih tereti da su izvršili krivično delo zloupotreba položaja odgovornog lica i tako oštetili budžet Srbije i HIP Azotaru za 350 miliona dinara.

Zbog postojanja osnove sumnje da su zloupotrebili službeni položaj, privedeni su vlasnica firme Anita Matić PR, Agencija za kompjutersku obradu podataka i trgovinu na veliko Info-servis Anita Matić, Vidoje Tomić, zatim vlasnik preduzeća Blistal iz Novog Sada Radoslav Stojanović. Privedeni su i vlasnik Mašinoremonta iz Sente Goran Čolaković (Bečej), direktor preduzeća „Podunavlje“ iz Beočina Čeda Brborić, vlasnica firme Spinel iz Novog Sada Brankica Bilić, ovlašćeno lice u firmi Did-progres iz Beograda Dragan Šuku, ovlašćeno lice u preduzeću Prea iz Vrbasa Predrag Vujačić i vlasnik preduzeća Makota iz Čuruga Sreta Miletić.
Kako je rečeno agenciji Beta, krivičnom prijavom biće obuhvaćeno još osam osoba povezanih s malverzacijama sa đubrivom Azotare Pančevo. Među njima su i zastupnik preduzeća HIP Azotara Radosav Vujačić, zamenik direktora Mihailo Grujić i komercijalni direktor HIP Azotare Vlado Krković.
Policija sumnja da su Vujačić, Grujić i Krković 2010. i 2011. godine omogućili preduzećima čiji su vlasnici 11. juna privedeni, da kupe skoro 17 hiljada tona regresiranog đubriva po ceni nižoj za iznos regresa za ukupno 141.610.000 dinara.
Na taj način oni su omogućili Azotari da naplati novčana sredstva na ime regresa od Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, čime su oštetili budžet države.
Podsetimo, zbog malverzacija sa đubrivom Azotare Pančevo, policija je do sada privela veliki broj osoba, a Tužilaštvo za organizovani kriminal podiglo je 2. maja optužnicu protiv bivšeg ministra poljoprivrede Saše Dragina i još 20 njegovih saradnika zbog prodaje regresiranog mineralnog đubriva od jula 2009. do oktobra 2011. godine koja je obavljana suprotno uredbama Vlade Srbije, izjavio je Tanjugu tužilac Miljko Radisavljević. Na taj način Azotara je oštećena za oko 25 miliona evra, precizirao je Radisavljević.
Uz Dragina, na optužnici je i vlasnik konsultantske kuće Ces mekon Zvonimir Nikezić, konsultant u Azotari. (Inače, Ces mekon je trebao da uradi plan reorganizacije PIK-a „Bečej“, ali je taj posao ipak dobila druga firma; prim. redakcije Mozaika) Prema rečima tužioca, Dragin i Nikezić se terete da su osmislili način prodaje regresiranog đubriva preko Azotare i preporučili ljudima iz Azotare da tako vrše prodaju đubriva.
„To je bila njihova uloga na početku prodaje preko Azotare, dok u nastavku prodaje preko instituta za krmno bilje i poljoprivrednih zadruga nije utvrđeno aktivno učešće ni Dragina ni Nikezića“, rekao je Radisavljević.
Dragin se tereti za krivično delo zloupotreba službenog položaja za koju je zaprećena kazna do 12 godina zatvora, a Nikezić za krivično delo zloupotreba položaja odgovornog lica u podstrekavanju za koje je zaprećena kazna do 10 godina zatvora.
Obojica su u pritvoru od hapšenja 24. novembra prošle godine, a sud je na predlog tužilaštva produžio pritvor za još sedam njihovih saradnika.
Osim Dragina i Nikezića optužnica je zbog izvršenja produženog krivičnog dela zloupotreba položaja odgovornog lica u saizvršilaštvu podignuta i protiv Radosava Vujačića, privremenog zastupnika kapitala i predsednika UO u HIP Azotara, Milana Veljovića, direktora PKB, Arsenija Katanića, direktora PD „Aleksa Šantić“, Dragija Lazarevića, direktora Instituta za krmno bilje, Emine Čobanski, direktora PD Sunce a.d, Verice Spasić, direktora PD Invej a.d., Ljubomira Kuljića, direktora PD Mlinostep, Dragana Tanaskovića, direktora PD Tan trade, Dragana Mitića, direktora PD Agro forum i Agromedija, Igora Saboa, direktora PD Agroseme invest, Vere Isaković, direktora PD Ćem co, Gordana Markovića, direktora PD Citadela, Alekse Obradovića, direktora PD Da car euro, Srboljuba Žujovića, direktora PD Srbokop, Dragana Petrovića, direktora PD Mlinko amos, Dragana Vulina, direktora PD Vulin komerc i Veljka Radojevića (Bečej), zamenika direktora HIP Azotara.
Tužilac je ukazao da su u optužnici obuhvaćena tri načina neosnovanog korišćenja budžetskih sredstava namenjenih za regresiranje kupovine mineralnih đubriva, planiranih prema uredbama Vlade Republike Srbije kao podsticaj poljoprivrednoj proizvodnji, a koja su mogla da koriste registrovana poljoprivredna gazdinstva, poljoprivredna preduzeća i zemljoradničke zadruge. Prvi deo optužnice se odnosi na prodaju đubriva u HIP Azotara Pančevo PKB-u i „Aleksi Šantić“ a potom ustupanja đubriva kupcima koji nisu imali pravo na korišćenje budžetskih sredstava namenjenih poljoprivrednim proizvođačima. Drugi deo optužnice se odnosi na prodaju regresiranog đubriva preko Instituta za krmno bilje u količini od 40.000 tona. Institut je ovo đubrivo dobio kao formalni kupac a potom ustupao privrednim društvima koja nisu mogla biti njegovi krajnji korisnici po donetim uredbama i nisu imali pravo na regres pri kupovini. Treći deo optužnice se odnosi na prodaju regresiranih đubriva preko zemljoradničkih zadruga koje su shodno uredbama mogle biti korisnici ovih sredstava. Međutim, i one su se kao i Institut za krmno bilje, PKB i „Aleksa Šantić“, samo formalno pojavile kao kupci u HIP Azotara, a regresirano đubrivo su stvarno preuzimala preduzeća koja nisu mogla biti korisnici sredstava planiranih za te namene.
Četvrti deo optužnice se odnosi na prodaju 83.126 tona neregresiranog đubriva u vrednosti od 2.038.110.020 dinara, preduzećima Agroforum, Sektor 120, Da car euro i Vujadinić RMV.
Sud je na predlog tužilaštva Draginu, Vujačiću, Grujiću, Nikeziću, Stojkoviću, Tanaskoviću, Mitiću, Obradoviću i Markoviću u maju produžio pritvor do 30 dana a prema Veljku Radojeviću i Igoru Sabou produžio izrečenu meru zabrane napuštanja boravišta.

Priredio B.M. (Izvor: Beta, B92, Tanjug, RTS)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *