Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Hogyan gazdálkodik a többségben községi tulajdonban levő Potisje? – A kisebbségi tulajdonos az évi nettó bevétel 8%-át kapja

Hogyan gazdálkodik a többségben községi tulajdonban levő Potisje? – A kisebbségi tulajdonos az évi nettó bevétel 8%-át kapjatrg_fontane

A Potisje Kft. közüzemi vállalat 2008. április 18-án jött létre. Ezen a napon írta alá Dušan Jovanović Óbecse polgármestere és Tölgyesi Balázs Ferenc, a szekszárdi Alisca Terra Kft. igazgatója az óbecsei községháza dísztermében a Potisje Kft. megalakításáról szóló, 20 évre vonatkozó szerződést. Így megalakult az óbecsei hulladékgazdálkodó cég. A vállalat 51%-os tulajdonosa az óbecsei önkormányzat, a fennmaradt 49%-os tulajdonrészesedés az Alisca Terráé. A Potisje létrejöttéig Óbecsén a Komunalac Közvállalat foglalkozott hulladékgazdálkodással.

A Potisje 2008 szeptembere óta működik. Első igazgatója az adai születésű Király László lett, aki addig Szekszárdon volt az Alisca Terra foglalkoztatottja.
A közös vállalat megalakításáról egy éven át folytak egyeztetések a Komunalac képviselőivel és a vállalat szakszervezetével, nyilatkozta Dušan Jovanović a szerződés aláírásakor, hozzátéve, hogy a helyi parlament képviselői is megszavazták a közüzemi vállalat létrehozását. Ugyanakkor megköszönte Szekszárd polgármesterének és az Alisca Terra vezetőinek, hogy „önzetlenül megmutatták, hogy mely irányban kell haladnunk a kommunális hulladék elhordásának megoldása felé”. Jovanović azt is hangsúlyozta, hogy a külföldi partnerrel közös vállalat megalakítása „olyan know-how rendszerhez juttatta a községet, amely egy EU-s tagállam hulladékgazdálkodási tapasztalataira épül”.
Öt évvel később sincsenek Óbecse polgárai közelebb az EU-hoz a hulladékgazdálkodás terén, azzal a kivétellel, hogy most a község teljes területéről elviszik a szemetet, míg a Komunalac idejében csupán Óbecse város területéről szállították el. Továbbra sincs szanálva a botrai városi szeméttelep, továbbra sem kapta meg minden háztartás az egyenkukákat, továbbra is megtörténik, hogy a szemét a kora reggeli óráktól 11-12 óráig az utcán várja, hogy elvigyék, továbbra sincs szelektív hulladékkezelés.
Problémából azonban sok van. Például az, hogy a Potisje igazgatóját nem a többségi tulajdonos, vagyis nem a helyi önkormányzat választja meg, hanem a kisebbségi, az Alisca Terra. Továbbá nem tudni, hogy miért áll a szerződésben az, hogy a kisebbségi tulajdonos kapja az évi nettó bevétel 8%-át, hogy miért nem fizet a gépek bérléséért a Potisje a Komunalacnak, de a Potisje alapítóokmányait és -tőkéjét illetően sem minden világos. Ezeket a problémákat senki sem oldotta meg a Potisje létrehozása, azaz, 2008 óta. Igaz, 2013 elején a község egy munkacsoportot hozott létre azzal a feladattal, hogy nézzen utána a Potisje helyzetének és igyekezzen megoldásokat találni, ám ez a csoport az év végéig nem tett jelentést esetleges megállapításairól és javaslatairól.

Mi áll a szigorúan bizalmas szakszervezeti szerződésben?

2008. április 14-én három okmány került aláírásra. A Potisje Kft. létrehozásáról szólót Tölgyesi Ferenc Balázs, az Alisca Terra igazgatója és Dušan Jovanović, óbecsei elnök írta alá. A képviselő-testület tagjainak tudomásuk volt e szerződésről.
A szerződés 8. szakaszában az áll, hogy az óbecsei képviselő-testület alapítóként köteles a Samu Mihály u. 5. alatt levő ingatlan egy részét (akkor is és most is a Komunalac Közvállalat székháza), használatra székházként átengedni a Potisjének. A képviselő-testület továbbá kötelezte magát arra is, hogy a Potisje új székházához biztosítani fog egy telket Óbecse területén, a Potisje pedig annak felépítéséig használhatja a Komunalac ingatlanjának egy részét (Samu Mihály u. 5.).
A Potisje létrehozásáról szóló szerződésbe belefoglalták, hogy a vállalat igazgatója az adai Király László (egyébként az igazgatót a Potisje tagjai választják meg a cég közgyűlésének első ülésén, a kivételt az első igazgató személye jelenti, akinek nevét belefoglalták az alapító szerződésbe). Az igazgatójelölés joga a kisebbségi tulajdonost, vagyis az Alisca Terrát illeti meg.
Szintén 2008. április 14-én Tölgyesi Ferenc Balázs, az Alisca Terra ügyvezető igazgatója és Dušan Jovanović községi elnök aláírták a 20 évre szóló szakszervezeti megállapodást is.
Szerkesztőségünk megszerezte e szerződés másolatát.
Érdekes, hogy az utolsó előtti (a 14.) szakasz értelmében a felek kötelezték magukat arra, hogy e szerződés tartalmát és a vele kapcsolatos információkat szigorúan bizalmasan fogják kezelni, a titoktartási kötelezettség pedig a szerződés lejárta után 5 évig érvényes. A szakszervezeti megállapodás részleges közlésével szerkesztőségünk megszegi a híres 14. szakaszt, amely a titoktartást írja elő. Ám a szerződés nem lehet titkos, elsősorban azért, mert a Potisje többségi tulajdonosa Óbecse község, Óbecse polgárainak pedig jogukban áll tudni, hogy mi történik abban a vállalatban, amelynek ők a többségi tulajdonosai.
A Becsei Mozaik szerkesztősége feltételezi, hogy a „titkosságra” a szakszervezeti megállapodás 11. szakasza miatt van szükség, amelyben az áll, hogy a befektető (vagyis a szekszárdi Alisca Terra – a szerző. megj.) önállóan vagy az általa kijelölt társaság által (a részleges vagy teljes tulajdonában levő gazdasági társaság) technikai, gazdasági, pénzügyi tanácsokat ad vagy szolgáltatásokat végez a Potisje részére. „E szolgáltatások tartalmát illetően, az aláíró felek 20 évre szóló igazgatási szerződést kötnek majd – áll a szerződésben, amely kimondja, hogy a szolgáltatásért – amennyiben a Potisje profitot valósít meg – a befektetőt vagy az általa kijelölt társaságot a Potisje évi nettó bevételének a 8%-a illeti meg.
Az igazgatási (menedzselési) szerződést, amely a szakszervezeti megállapodás szerves része, szintén április 14-én írta alá Király László, a Potisje igazgatója és Tölgyesi Ferenc Balázs, az Alisca Terra ügyvezető igazgatója. E szerződés tárgya az, hogy mi illeti meg az Alisca Terrát a technikai, gazdasági, pénzügyi tanácsokért és szolgáltatásokért. Az igazgatási szerződés 20 évre szól.
A szolgáltatásokat fel is sorolták a szerződésben: technikai tanácsadás és szolgáltatások, adminisztratív és pénzügyi tanácsadás és szolgáltatások, valamint a pénzügyek. A szerződésbe belefoglalták azt is, hogy az Alisca Terra negyedévenként jelentést tesz elvégzett szolgáltatásairól, amelyeket a Potisje ügyvezető igazgatója fog osztályozni és megerősíteni.
A Potisje igazgatójától lapunk megkérdezte, hogy a nettó bevétel 8%-át tényleg kifizetik-e az Alisca Terrának, és mely szolgáltatásokért? Elkértük az elvégzett szolgáltatásokról szóló dokumentációt is, ám nem kaptunk válaszokat. Ismételt megkérésünkre a Potisje igazgatója választ ígért, de válasz nem érkezett e kiadvány megjelenéséig.
Egyes kifizetésekről a költségvetési revizor jelentéséből szereztünk tudomást (a revizor a Potisje 2008.9.1. és 2009.12. 31. közötti pénzügyi tevékenységét vizsgálta). A jelentésben az áll, hogy az Alisca Terra 2008.12.31-én AC7L-A897406 jelzésű számlát adott ki a 2008.9.1. és 2008.12.31. közötti időszakra 8680 eurós összegre. A számlán az áll, hogy megbeszélés alapján elvégzett gazdasági és jogi tanácsadásra vonatkozik. A 8680 eurót (ami 2008.12.31-én 769 056 dinárt ért) 2010.01.28-án fizették ki az óbecsei Potisje devizaszámlájáról. Az Alisca Terra 2009.12.31-én az AC7L-A897407 számlát adta ki, amely a 2009-es év folyamán (január 1- december 31) megbeszélés alapján elvégzett gazdasági és jogi tanácsadásra vonatkozik és 31 141,70 euróra szól (3 286 290 dinár). A revizori ellenőrzés pillanatában ez a számla nem volt törlesztve. A külső revizori jelentés megállapítja, hogy az Alisca Terra által 2008-ra és a 2009-re kiállított számlák a vonatkozó évek nettó bevételének 8%-ára vonatkoznak.

A 2009-ben elvégzett gazdasági és jogi tanácsadásra az Alisca Terrát 3,28 millió dinár illette volna meg a Potisje részéről.
A Potisje tevékenységének ellenőrzéséről szóló jegyzőkönyvben felsorolják az Alisca Terra által 2008-ban és 2009-ben a Potisje számára elvégzett szolgáltatásokat. A vállalat tevékenységi körébe tartozó tanácsok és szolgáltatások mellett vannak enyhén szólva furcsán hangzó szolgáltatások is: „2009.3.30-án újságcikk értékelése, adatok elkészítése” és „2009. július 31-augusztus 1. Óbecse Község Napján való részvétel, találkozás Pápai Mártával, a belgrádi magyar nagykövetség képviselőjével”.

A cég feléli alapító tőkéjét?

2008 tavasza óta a helyi parlamentben és egyesületek, pártok sajtóértekezletein több ízben megkérdőjelezték a Potisje létrehozásának törvényességét és működését is.
Óbecse községet, vagyis a többségi tulajdonost ma Željko Plavšić, a jelenlegi polgármester segédje képviseli, akit nemrég neveztek ki e tisztségre. Rajta kívül ellenőrző szerepe van annak a három tagú revizori bizottságnak is, amelynek két tagját Óbecse község delegálja. E bizottság munkájáról nem sokat tudni, kivéve a 2008-as évi jelentést, amelyben egy sor kellemetlen kérdést tettek fel a Potisje tevékenységéről, az érdekellentétről stb. E jelentésben több érdekes részlet található, például a kisebbségi tulajdonost megillető 8% is.
A revizorok a Potisje alapító tőkéje felől is érdeklődtek: községi döntéssel ugyanis elhatározták, hogy a község, mint többségi tulajdonos, alapító tőkéje 1000 eurónak megfelelő dinárösszeg, míg a nem pénzügyi alapító rész 232 000 euró, ami valójában a község szemételhordási jogának az értéke, 20 évre számítva. Ezt az értéket felhatalmazott személy állapította meg. Ám a Potisje létrehozásakor nem kértek szakértői véleményt, mert az alapító szerződésben nincs szó arról, hogy szakértő becsüli fel az alapító tőkét. Így tehát nem volt szakértői vélemény az Alisca Terra alapító tőkéjéről sem, ami összesen 224 000 euróban lett megállapítva, ebből
168 000 euró pénzben és 56 000 euró szemétkihordó teherautóban.
Slobodan Zlokolica, a háromfős revizori bizottság tagja azt nyilatkozta, hogy banki kivonatok és bizonylatok alapján jutottak az alapító tőkére vonatkozó adatokhoz. „Látszott, hogy fogyott az alapító tőke. Tehát, amikor mindent összevetünk, a kezdeti 168 000 euróról, amely összeget tényleg időben befizettek, az egyenleg
14 000 euróra csökkent. Az összegeket mindig kikerekítve vették fel a számláról, és a gazdasági társaságokról szóló törvénnyel ellentétben, erről nem készült nyilvántartás”. Slobodan Zlokolica hozzátette, hogy az alapító tőke költését illetően a bizottság tagjai azt a választ kapták, hogy „ezt a vállalat működésére költötték”, habár, mint mondta, érthetetlen, hogy mi is működött, amikor például 2008-ban egyetlen kukát nem szereztek be, de más befektetések sem voltak.
A felmerült kérdések miatt a polgármester és a Községi Tanács külső revíziót kértek, amelyet Desanka Tobdžić költségvetési felügyelő el is végezett. A 2008. szeptember 1. és 2009. december 31. közötti időszakra vonatkozó ellenőrzést a költségvetési felügyelő 2010. április 29. és június 21. között végezte el. Ám a Községi Tanácsnak benyújtott jelentésében nem tünteti fel, hogy melyek a konkrét hibák, hogy ezek a hibák büntetést vonnak-e maguk után és hogy melyek a hibák kiküszöbölésének határidői. Érdekes, hogy a költségvetési felügyelő általi ellenőrzés idején a Potisje székházában nem volt meg minden szükséges dokumentum.
A Községi Tanácsnak eljuttatott jegyzőkönyvben az áll, hogy az alapító tőke pénzügyi részét üzleti tevékenységre használták és hogy a tőke nem csökkent. „A társaság alapító tőkéje 467 000 euró ellenértéke a Szerbiai Nemzeti Bank középárfolyama szerint. Az alapító tőke készpénz része 169 000 euró, a nem pénzügyi pedig 280 000. Óbecse község alapító tőkéje 233 000 euró, amiből 1000 euró a pénz, a 232 000 euró pedig – felhatalmazott szakértő becslése szerint – a község kizárólagos szemétkihordási jogainak ellenértéke, 20 évre számítva. Az Alisca Terra alapító az alapító tőke 49%-át jegyezte be és fizette ki, 224 000 euró értékben, amiből
168 000 euró a pénz, a többi pedig az 56 000 euró értékű Mercedes 950.62 szemétkihordő teherautó, mindez szakértői véleménnyel összhangban”.
A jelentésben továbbá az áll, hogy a bemutatott dokumentáció értelmében az eszközöket a Potisje zavartalan működésére költötték, vagyis a foglalkoztatottak és beszállítók iránti kötelezettségek és egyéb kötelezettségek törlesztésére, amit banki kivonatokkal bizonyítottak. A revizor megállapítja, hogy az Alisca Terra befizetett a Potisjenak 168 000 eurót alapító tőke címén, továbbá, hogy az alapító tőke pénzrészét üzleti célokra használták a működés biztosítására és hogy a tőke nem csökkent.
A jelentésben az áll, hogy az ellenőrzés pillanatában a Potisje bankszámláin 13 260,05 euró volt.
A külső revízió szerint a Potisje pozitív egyenleggel működött. 2008-ban 161 108,75 dinár volt a nettó haszon (a bevételek:
10 227 294,74 dinár – a kiadások: 10 063 480,99 dinár). 2009-ben a nettó haszon az előző évi többszöröse volt: 1 366 054,95 dinár (a bevételek: 41 834 168,62 dinár – a kiadások: 40 346 993,67 dinár).
A 2010-re, 2011-re és 2012-re vonatkozó pénzügyi jelentéseket a Becsei Mozaik a közérdekű információk szabad hozzáférését kimondó törvényre hivatkozva szerezte meg.
A 2010-es évi adatok szerint a Potisje üzleti bevétele
54 878 000 dinár volt (2009 végén 41 716 000 dinár), az üzleti kiadások 54 224 000 dinár (2009 végén 40 347 000 dinár), az üzleti haszon pedig 654 000 dinár (2009 végén 1 369 000 dinár), a nettó haszon 418 000 dinár (2009 végén 1 366 000 dinár). A Potisje tőkéje 39 113 000 dinár volt (2009 végén 38 696 000 dinár), a hosszú lejáratú kötelezettségek 15 022 000 dinár (2009 végén
5 821 000 dinár).
A 2011-re vonatkozó adatok: üzleti bevétel 63 412 000 dinár, üzleti kiadások 63 208 000 dinár, üzleti haszon 204 000 dinár, nettó haszon 8000 dinár. A Potisje tőkéje 39 120 000 dinár volt, a hosszú lejáratú kötelezettségek 18 372 000 dinár.
A 2012-re vonatkozó adatok: üzleti bevétel 62 750 000 dinár, üzleti kiadások 60 478 000 dinár, üzleti haszon 2 272 000 dinár, nettó veszteség 863 000 dinár. A Potisje tőkéje 38 018 000 dinár volt, a hosszú lejáratú kötelezettségek 20 932 000 dinár.

Nem fizet gépbérleti díjat a Potisje a Komunalacnak

Újságírónk a közérdekű információk hozzáférhetőségét szabályozó törvényre hivatkozva kapott választ kérdéseire Király Lászlótól, a Potisje igazgatójától. Eszerint a Potisje Kft. megalakításáról szóló szerződés, a menedzselésről szóló szerződés és a szakszervezeti megállapodás kimondják, hogy Óbecse község kötelezte magát arra, hogy a Samu Mihály u. 5. alatti ingatlan (a Komunalac jelenlegi székháza) egy részét térítménymentesen átengedi a Potisjének székházként, irodahelyiségként és parkolóhelyként.

A szerződésben az áll, hogy az óbecsei képviselő-testület kötelezettséget vállalt arra, hogy a Komunalac Közvállalat kötelezettségét (székházat biztosítani a Potisjének) bérbeadási szerződéssel fogják pontosítani, vagyis az óbecsei képviselő-testület a Komunalac alapítójaként garanciát vállalt erre.
„Sajnos az óbecsei képviselő-testület a mai napig nem biztosított helyiségeket (a Potisje számára) – sem a Komunalac címén, sem másik címen, márpedig a Potisje létrehozása óta 5 év telt el”, írta válaszában a Potisje igazgatója.
Közölte azt is, hogy a fenti okok miatt a Potisje kénytelen volt helyiséget bérelni. 2008 szeptembere óta máig havi 800 eurót fizet a bérletért.
A 2008. április 18-án a Komunalac és a Potisje között megkötött bérleti különszerződésben a Komunalac vállalta, hogy ingyen biztosít helyiséget a Potisje számára, ám ezt a kötelezettségét nem teljesítette. Ugyanebben a szerződésben az áll, hogy a Potisje 10 évre bérbe veszi a Komunalac munkagépeit, azzal a feltétellel, hogy 2008. május 1. és 2013. április 30. között havi 1.350 eurót fizet bérleti díjként, majd 2013. május 1. és 2018. április 30. között havi 650 eurót. A szerződés értelmében a bérleti viszony megszűnte, vagyis a 10 év letelte után a munkagépek a Potisje tulajdonává válnak, írta meg a szerkesztőségünk kérdésére adott válaszban a Potisje igazgatója. Állítása szerint a Potisje már kifizetett a Komunalacnak összesen 40 500 eurót a bérleti díj fejében, de mivel a Komunalac nem teljesítette, amit vállalt, a Potisje megszüntette a bérletfizetést. A Potisje azért nem perelte be a Komunalacot – írta Király László –, mert a Potisje Közgyűlése (amelyet a két alapító alkot) úgy értékelte, hogy ez nem lenne helyénvaló, mivel a Komunalac Közvállalat alapítója a helyi önkormányzat. A Közgyűlés úgy döntött, hogy fel kell bontani a bérleti szerződést. A felbontást aláírta a Potisje két alapítója, vagyis Óbecse község és az Alisca Terra, de a Komunalac nem volt hajlandó aláírni és képviselői ehhez nem fűztek magyarázatot, állítja Király.
A másik oldalt is megkérdeztük. Szintén a közérdekű információk szabad hozzáférhetőségére hivatkoztunk, és a Komunalac igazgatójától is írásban kaptunk választ a munkagépek bérletéről szóló kérdésre. Kovács Norbert, a Komunalac igazgatója közölte, hogy a Potisje nem tett eleget fizetési kötelezettségének 5 jármű bérletének vonatozásában (egy autóemelő konténerek szállítására és ürítésére, két szeméthordó jármű, egy kotrógép és egy pótkocsis traktor), mégpedig a 2011. március 1. és a 2013. augusztus 31. közötti időszakra vonatkozóan. Erre az időszakra vonatkozóan a Potisje 4,89 millió dinárral tartozik a Komunalacnak, írta válaszában a Komunalac igazgatója. Hozzátette, hogy önkormányzati szinten bizottság alakult a Potisje és a Komunalac viszonyának rendezése céljából, ám ő szeptember közepéig nem rendelkezett semmiféle információval a bizottság munkájáról.

A Becsei Mozaik szerkesztősége

A melléklet megjelenését a Nyílt Társadalomért Alapítvány tette lehetővé

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *