I a liga Srbije: Dve pobede za potvrdu opstanka bude ambicije vaterpolista Bečejatrg_fontane

Nakon zimske pauze vaterpolisti Bečeja prethodna dva vikenda odigrali su utakmice 7. i 8. prvenstvenog kola i zabeležili dve pobede.

Obe utakmice u nastavku prvenstvene trke su odigrali pred svojim navijačima, a u prvoj, inače poslednjoj u okviru prvog kruga ligaškog dela prvenstva, bili su bolji od ekipe Taša iz Beograda, savladali su ih rezultatom 13:6 (1:1, 4:2, 3:3, 5:0) a u drugoj, koja je ujedno bila i prva u drugom delu prvenstvene trke, pobedili su ekipu TENT-a iz Obrenovca rezultatom 9:7 (2:2, 2:2, 5:1, 0:2).

U susretu 7. kola protiv vaterpolista Taša, rivala iz gornjeg dela prvenstvene lestvice i favorita u meču, u nekompletnom sastavu (izostali su Stefan Naćuk i Vladimir Korovljev) Bečejci su zasluženo došli do vrlo važnih bodova, ali znatno teže nego što to možda konačan rezultat pokazuje.

Nakon lošeg starta i rastrzane igre u prvoj četvrtini, u kojoj su gosti stekli početnu prednost golom svog kapitena Nikole Petrovića (0:1), Bečejci su u nastavku susreta povezali svoje redove, konsolidovali odbranu i iskoristili svoju, očito bolju, fizičku pripremljenost i pri kraju tog dela utakmice uspeli da izjednače rezultat golom Stefana Tomićevića sa igračem više (1:1), a potom početkom druge četvrtine pređu i po prvi put u vođstvo pogotkom mladog Nikole Krstonošića (2:1), koje su, kako je utakmica odmicala, povećavali na 4 gola prednosti  (8:4) koliko je bilo sredinom treće četvrtine do konačnih 7 golova razlike (13:6), koliko je bilo na kraju susreta.

Pokušali su iskusni gosti čestim izmenama da odgovore zahtevima visokog ritma igre koji su nametnuli domaćini i eventualno iznenade i preokrenu rezultat, ali su  uspeli samo da početkom treće četvrtine golom Alekse Markovića (5:4) dođu na korak od izjednačenja. Već u sledećem napadu, nakon brojčane prednosti, Vladimir Cvetić (6:4) ponovo vraća utakmicu u prethodni kolosek kojim sa dva uzastopna pogotka nastavlja najefikasniji igrač utakmice Stefan Tomićević (8:4), što je bilo dovoljno da se umire Beograđani koji su smogli još toliko snage da smanje razliku na dva gola (8:6) pri kraju tog dela susreta, da bi u poslednjoj četvrtini potpuno kapitulirali sa 5:0.

PVK Bečej – VK Taš 13:6 (1:1, 4:2, 3:3, 5:0)

Bazen OSC „Đorđe Predin Badža“. Gledalaca: 250. Sudije: Vladimir Petrović (Zrenjanin) i Bogdan Beljin (Beograd). Igrač više: Bečej 10 (4), Taš 10 (2). Peterci: Bečej 1 (1).

PVK Bečej: Gudvin, Cvetić 3, Čavić 2 (1), Krstonošić 2, Katić, Mesaroš, Kuprešak, Afanasijev 1, Đurčin, Tomićević 4, Jović, Velimirov, Andričin, Vučković 1.

Taš: Marinković, Petrović 2, Novičić, Mihailović, Čikarić, Milojević, Nenadić, Radojičić 2, Marković 1, Đukić, Radulović, Jevremović, Pantović 1.

PVK Bečej – VK TENT 9:7 (2:2, 2:2, 5:1, 0:2)

Bazen SC „Đorđe Predin Badža“ pred oko 400 gledalaca. Sudije: Pavle Kiš i Vukašin Nišavić (obojica iz Novog Sada). Igrač više: Bečej 13 (5), TENT 6 (2).

PVK Bečej: Gudvin, Cvetić 2, Čavić 4, Naćuk, Katić, Mesaroš, Davidov, Afanasijev, Vučković 1, Tomićević 2, Jović, Krstonošić, Koratica, Velimirov.

VK TENT: Radosavljević, Jevtić 1, Miodragović, Siniša Nikolić 2, Čubrić 2, Ilić, Marković, Stefan Nikolić, Jegorović 1, Đurović, Cerović, Stanišić 1, Vidaković, Saito.

Nakon uspeha protiv ekipe Taša, Bečejci su ponovili rezultatski uspeh ali i način igre.

Naime, učenici Gorana Krstonošića u okrnjenom sastavu, jer iako je u ekipi bio povratnik Stefan Naćuk, opet je izostao rekonvalescent Vladimir Korovljev koji se oporavio od povrede ali, kako mesec dana nije trenirao, nije ga bilo u timu, pružili su partiju ispod svojih mogućnosti protiv protivnika kog su na startu prvog dela prvenstvene trke savladali na gostovanju rezultatom 9:14.

Pravili su Bečejci početničke greške u odbrani, što su Obrenovčani iskoristili, postigli jeftine golove i stvorili rezultatsku prednost od 0:2, (strelci su bili Siniša Nikolić i Uroš Jeftić) a u napadu su delovali neodlučno, tako da pored dve dobre prilike pred golom Ivana Radosavljevića nisu uspeli da realizuju tri brojčane prednosti koliko su imali u tom periodu susreta (gosti nijednom nisu imali igrača više). Ipak, zahvaljujući golu Aleksandra Čavića, najefikasnijeg igrača meča sa četiri pogotka i najistaknutijeg pojedinca susreta i Stefana Tomićevića, vaterpolisti Bečeja su došli su do prvog od tri izjednačenja (2:2) na utakmici.

U drugoj četvrtini nakon nekoliko propuštenih prilika na obe strane, u drugoj polovini tog dela utakmice, prva se zatresla mreža TENT-a. Strelac je bio Stefan Tomićević (3:2) ali gosti koriste igrača više i golom Miloša Stanišića prvo poravnavaju rezultat (3:3) a zatim nakon efektnog poteza svog kapitena Borivoja Čubrića i po drugi put dolaze u vođstvo (3:4). Međutim, 4 sekunde pre zvuka sirene došlo je do trećeg i poslednjeg izjednačenja na utakmici. Po drugi put se u listu strelaca u završnici druge četvrtine sa igračem više upisao Aleksandar Čavić (4:4), a u trećoj četvrtini, kako se kasnije pokazalo, i odlučujućem delu utakmice, isti igrač je još jednom bio uspešan (5:4) da bi i četvrti put Čavić nadmudrio protivničku odbranu (7:4) nakon što je Vladimir Cvetić iskoristio igrača više (6:4), a zatim doneo i najveću prednost na utakmici (8:4).

Uspeli su vaterpolisti iz Obrenovca da preko svog kapitena smanje razliku na tri gola, ali Luka Vučković u završnici pogađa mrežu i činilo se da je pitanje pobednika rešeno (9:5).

Međutim, slično utakmici od pre nedelju dana kada su imali prednost protiv vaterpolista Taša a potom dozvolili protivniku da pripreti preokretom, i ovog puta malo je nedostajalo da se od gotovog napravi veresija.

Naime, u poslednjoj četvrtini, nakon što su domaći vaterpolisti propustili tri prilike sa igračem više da potvrde pobedu i bodove sa kojima hvataju korak sa gornjim delom tabele, gosti postižu dva uzastopna pogotka i 4 minuta pre kraja utakmice smanjuju prednost na samo dva gola razlike (9:7) čime stvaraju nadu da mogu eventualno preokrenuti rezultat i doći do izjednačenja.

To im konačno nije pošlo za rukom iako su imali realne šanse da načine iznenađenje jer Bečejci ponovo neshvatljivo propuštaju prilike sa igračem više. Čak četiri puta u poslednja tri minuta ne uspevaju da postignu gol kada su imali brojčanu prednost, ali zahvaljujući pravovremeno zatraženom tajmautu, izmenama koje su donele i pribraniju igru u odbrani i nesnalaženju gostujućih igrača u završnici, bodovi su pripali ekipi iz Bečeja.

Sa osvojenim bodovima Bečejci su učvrstili petu poziciju i može se reći da su, iako je do kraja ostalo još 6 kola, obezbedili opstanak u aktuelnom takmičenju što je i bila prevashodna ambicija na početku sezone.

– Zadovoljan sam pobedama – kaže trener Goran Krstonošić – Dobili smo svojevrstan vetar u leđa i povećali su se naši apetiti. Iskreno, stvorena je mogućnost, čemu sam se ja potajno nadao, da se plasiramo u gornji deo tabele i možda se umešamo u borbu za nešto više. Igračima je rečeno da je prevashodan cilj opstanak, ali nakon što smo posle prvog dela analizirali okolnosti, zajednički smo zaključili da nije nemoguć plasman među prve tri ekipe i eventualna borba za plasman u Super ligu.

Kada u obzir uzmemo kvalitet igrača, kao i činjenicu da smo protiv timova koji se nalaze u gornjem delu tabele na gostovanju na kojem smo očekivali tri boda, od Beograda izgubili dobijenu utakmicu, vodili smo sa 5:1, a protiv Banjice smo odigrali ispod svakog kriterijuma, onda mislim da imamo šanse. Pored izjednačenog kvaliteta ekipa, naruku nam ide i raspored jer sa njima treba upravo da igramo utakmice na našem bazenu u drugom krugu takmičenja.

U ovu grupu po mom mišljenju ne spada jedino ekipa Zemuna koja je najjača. Ukoliko ekipa bude motivisana i pokaže volju, onda je sve moguće. Naravno da je neophodno da igrači redovno dolaze na trening i posvete deo sebe ostvarivanju cilja. Nije u pitanju samo utakmica i plasman. Ona je samo neposredni i kratkoročni cilj, ali vaterpolo klub postoji 70 godina i uveren sam da će postojati još dugo, tako da, posredno, ambicija treba da bude ono što on nosi kao sportsku tradiciju a to je ostvarenje sportiste kao kvalitetnog, vrednog i uspešnog čoveka pre svega. To se postiže vrednim radom i odricanjem – rekao je Goran Krstonošić.

U 9. prvenstvenom kolu u subotu vaterpolisti Bečeja se u Novom Sadu sastaju sa ekipom Dunava koju su na svom bazenu pobedili rezultatom 12:4, a u narednom 10. kolu 16. februara na svom bazenu dočekuju ekipu Starog grada iz Beograda od koje su u prvom krugu pretrpeli poraz 9:6. Prilika je to za revanš i proveru opravdanosti ambicja i očekivanja u novonastalim okolnostima