Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Időgép – Városunk a számok tükrében

Időgép – Városunk a számok  tükrébentrg_fontane

2005. áprilisában a BUM (Becsei Fiatalok Csoportja) és a BIG (Becsei Polgári Kezdeményezés) felmérést végzett a becsei polgárok körében, amelynek tárgya maga a város, a fiatalok és részben a polgárok tennivágyása volt.

Az eredmények azt mutatják, hogy Becsét a legtöbben, a megkérdezettek 35,5 százaléka, földrajzi fekvése és természeti adottságai (Tisza, artézi víz, természet), valamint a létesítményei, illetve építményei (Fantast, Sportközpont, régi épületek, fürdő, gyárak stb.) – 19,2 százalék – miatt tarják különlegesnek. A polgárok 18,3 százaléka gondolja úgy, hogy Becse semmiben sem különleges, míg 12,5 százalékuk „halott“ városnak tarja Becsét.
A felmérésben résztvevők 13,3 százaléka a polgárok mentalitását (pozitív vagy negatív értelemben) emelte ki. A megkérdezettek 65,8 százaléka látja úgy, hogy a polgárok semmivel sem elégedettek, az elégedetlenség fő forrásaként a munkanélküliséget (48,3%) és ehhez kapcsolódóan az alacsony életszínvonalat (14,2%), illetve 25 százalékuk az infrastruktúra hiányosságait (víz, csatornahálózat, utak, parkolóhelyek, artézi víz, Tisza-part) említi.
A becsei polgárok 11,7 százaléka szerint az emberek passzivitása okoz elégedetlenséget, míg 8,3 százalék tartja azt, hogy a kisvárosi életforma, a csönd, a nyugalom és a lassú élettempó az, amellyel a lakosok elégedettek.
A fennálló problémák 44,2 százalék szerint a hatalom és a polgárok közös szerepvállalása által oldhatók meg, 27 százalék a tartományi hatalmi szerveknek, 9,2 százalék a civil szervezeteknek, 8,3 százalék pedig a polgároknak adná a főszerepet.
A megkérdezettek saját feladatukat leginkább a problémák megoldását célzó kezdeményezésekben (48,3%), a közösség érdekeit szolgáló projektumokban való részvételben (21,7%), a szavazásban (17,5%) és a lakossági fórumokon való részvételben (9,2%) látják. 43,3 százalékuk nyilatkozott úgy, hogy már eddig is részt vett bizonyos problémamegoldó akcióban, 41,7 százalékuk pedig a jövőben hajlandó lenne részt venni ilyen akciókban.
A megkérdezettek fontossági sorrendbe helyezték azokat a problémákat, amelyekkel szerintük a becsei fiataloknak szembesülniük kell.
Nagy arányban tartották fontosnak, vagy nagyon fontosnak az összes felsorolt problémát: munkanélküliség (96%), kábítószer-függőség (91,7%), bűnözés (90%), kulturális események hiánya (89,3%), alkoholizmus (87,5%), kisszámú, vagy nem megfelelő szórakozási lehetőség (78,3%) és a sport és rekreációs lehetőségek szegényes ajánlata (72,5%). Többségük (57,5%) ezeken kívül nem emelt ki egyéb fiatalokat érintő problémát, míg a megkérdezettek 13,3 százaléka a környezeti hatásokat hangsúlyozza (a város élettelenségét, a törődés hiányát, a szülők munkával való elfoglaltságát, az előítéleteket). Ezzel szemben 12,5 százalékuk tartja úgy, hogy a probléma magukban a fiatalokban van: passzivitás, érdektelenség, igénytelenség, a nyitottság hiánya, míg 10,8 százalékuk szerint a gondot olyan helyek hiánya okozza, ahol a fiatalok találkozhatnának, kifejezhetnék kreativitásukat, megtalálnák a lehetőséget igényeik és érdeklődésük kielégítésére.
A megkérdezettek 68,4 százaléka biztos abban, hogy a fiatalok meg szeretnék oldani a város egyes problémáit, és 68,7 százalék gondolja, hogy erre képesek is. Elgondolkodtató eredmény a következő: a válaszadó polgárok 60 százaléka elköltözne Becséről, ha lehetősége lenne rá.  Arra a kérdésre, hogy mit kellene megváltoztatni ebben a városban, hogy a fiatalok többsége itt maradjon, és jobban érezze magát, a legtöbben a gazdasági fejlődésben, új, megfelelő munkahelyek biztosításában (63,3%) és ehhez kapcsolhatóan az életszínvonal emelésében (16,2%) látják a feleletet.
Az embereknek kb. fele hiányolja a kulturális-szórakoztató rendezvényeket: 22,2 százalékuk szórakoztató programokat, 18,3 százalékuk több, minőségesebb kulturális eseményt, 11,2 százalékuk pedig magasabb szintű sportolási lehetőséget javasol.
A számok nem mutatnak jelentősebb eltérést akkor sem, ha csak a fiatalok válaszait vesszük figyelembe.
Ezek az adatok. A következtetéseket mindenki vonja le.

K.B. (Az írás 2005. augusztus 5-én jelent meg a Becsei Mozaikban)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *