Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Imovinske karte funkcionera: Podaci o „našima“ još nisu objavljeni

Imovinske karte funkcionera: Podaci o „našima“ još nisu objavljenitrg_fontane

Imovinske karte oko 700 srbijanskih funkcionera – funkcioneri države, gradonačelnici i predsednici opština – od prošlog četvrtka dostupni su na sajtu Agencije za borbu protiv korupcije.

Iz Agencije je saopšteno da izveštaje o imovini i prihodima u zakonskom roku, do 1. februara, podnelo je 14.643 funkcionera, dok je njih 1.300 dostavilo izveštaje posle propisanog roka, sa nepotpunim podacima, ili na starim obrascima.
Direktorka Agencije za borbu protiv korupcije Zorana Marković je rekla da broj podnetih izveštaja pokazuje da funkcioneri ispunjavaju obaveze iz zakona. Prema njenim rečima više od 95 odsto republičkih funkcionera ispunilo je obavezu u zakonskom roku, mada je dodala da je teško proceniti koliko je funkcionera u Srbiji obavezno da podnosi izveštaje o imovini i prihodima, jer je u toku prepiska sa državnim organima i institucijama o broju funkcionera, ali da bi se moglo oceniti da ih je oko 18.000.
Nedostavljanje izveštaja o imovini i prihodima, kao i davanje lažnih podataka, krivično je delo.
Marković je rekla da će izveštaji funkcionera o imovini i prihodima biti proveravani na osnovu prijava i dokaza građana, kao i pokretanjem procesa kod istražnih organa.
Zainteresovani građani i novinari, međutim, u registru o imovini funkcionera koji je dostupan samo na ćiriličnom pismu, ne mogu da pronađu podatke o imovini mnogih predsednika opština, mada bi ti podaci trebali da postoje. Tako nema podataka ni o imovini predsednika opštine Bečej Petera Knezija, niti o predsednicima opština Ada, Srbobran itd, ali je objavljena, recimo, imovinska karta predsednika opštine Novi Bečej i pokrajinskog poslanika Milivoja Vrebalova.
U Agenciji za borbu protiv korupcije na pitanje zašto se navodi da su objavljene imovinske karte i predsednika opština, kada to nije tačno, rekli su da je taj posao u toku i da će uskoro biti prezentovane karte svih predsednika opština.
Inače, do sada objavljene imovinske karte funkcionera pokazuju da većina srbijanskih političara nije dobro situirana i da među njima nema „nepristojno bogatih“. Među njima svakako prednjači predsednik Srbije Boris Tadić, koji, po podacima iz imovinske karte koja je objavljena na sajtu Agencije, nema nikakvu nepokretnu imovinu, živi od predsedničke plate u stanu koji je dobio za službene potrebe, nema auto, ali ima ušteđevinu, međutim, ne navodi se njen iznos.
Za razliku od njega, premijer Mirko Cvetković ima imovinu, dva stana, automobil „volvo“ (2006), ušteđevinu (ne navodi se iznos) i 10 posto akcija u firmi C-tabak, a prima i platu za obavljanje premijerske funkcije.

K.D.F.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *