Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Infrmci o COVID-19, 23. marta: Treci smrtni ishod u Srbiji od koronavirusa

Inf<U+043E>rm<U+0430>ci<U+0458><U+0435> o COVID-19, 23. marta: Treci smrtni ishod u Srbiji od koronavirusakon

Danas od posledica zaraze koronavirusom u KBC „Dragiša Mišovic“ preminula još jedna osoba starosti 60 godina,  što je treca žrtva ove bolesti u našoj zemlji, saopštio  je predsednik Republike Srbije Aleksandar Vucic na konferenciji za novinare održanoj nakon redovne konferencije za medije u Vladi Srbije gde je saopšteno da je u Republici Srbiji danas (23. mart) do 15 casova registrovano ukupno 249 potvrdenih slucajeva COVID-19.

Epidemiolog dr Predrag Kon, koji je clan Kriznog štaba za suzbijanje zarazne bolesti COVID 19, rekao je da su od jucerašnjeg poslednjeg izveštaja testirani uzorci 61 osobe, od kojih je 27 pozitivno na koronavirus, a njih 19 je hospitalizovano i stabilnog su opšteg stanja, dok ostali imaju lakšu klinicku sliku i nalaze se u kucnim uslovima.

U Srbiji je, kako je istakao, hospitalizovano ukupno 125 osoba zbog prisustva koronavirusa, na respiratoru je 16 obolelih, od toga dvoje u KC Vojvodina u Novom Sadu, cetvoro u KC Niš, dvoje u KC Kragujevac, a osmoro na Infektivnoj klinici u Beogradu.

On je naveo da su eksperti za borbu protiv koronavirusa koji su stigli iz Kine danas pre podne bili na Vojnomedicinskoj akademiji.

Kineski strucnjaci nisu dali procenu da ce, ukoliko se pridržava svih mera, Srbija izaci iz krize za 29 dana, vec su iskustva uporedivali sa jednom kineskom provincijom slicnom našoj zemlji, gde su za to vreme uspeli da reše situaciju u vezi sa zarazom, objasnio je Kon.

On je, medutim, upozorio na to da je svaka situacija posebna bez obzira na to što se može uporedivati.

Kon je porucio da je najvažnije da izolacija funkcioniše, ali da su strucnjaci iz Kine ukazali na to da izolacija lakih slucajeva kod kuce dovodi do prenošenja virusa i da se snažno zalažu za to da oni budu cvršce izolovani.

Prema njegovoj oceni, verovatno se nikad nece postici saglasnost o tome da li pricešce može da bude nacin prenošenja infekcije zbog njegovog velikog znacaja u hrišcanstvu, ali da ce svaki epidemiolog na to pitanje reci da je to rizik. Kon je rekao da se ocekuje preporuka patrijarha Srpske pravoslavne crkve Irineja o tom protokolu.

Na pitanje novinara o obaveznom nošenju maski, Kon je objasnio da su one obavezne pre svega kod zdravstvenih radnika i kod obolelih osoba u zatvorenom prostoru, i da nisu ranije mogli da preporuce obavezno nošenje maski kad ih nije bilo.

O prognozama o tome kada ce Srbija izaci iz krize, zamenica direktora Instituta za javno zdravlje „Milan Jovanovic Batut“ Darija Kisic Tepavcevic rekla je da kod nas postoje razliciti prognosticki modeli i mnogo toga nam ide u prilog u odnosu na Kinu – manja gustina naseljenosti i toplije vreme, ali je dodala da ono što nam ne ide u prilog jeste disciplina u odnosu na kineski narod.

Kisic Tepavcevic je rekla da virus može da se pojavi u bilo kom kolektivu ili porodici i da je važno da se svugde primenjuju iste mere, naglasivši da su zdravstveni radnici jako bitni, da su zdravstvene ustanove stub naše odbrane i da ne smemo da dozvolimo da se virus proširi i u tim ustanovama.

Istovremeno, doktorka je navela da je prosecna starost ljudi kod kojih je u Srbiji potvrden koronavirus približno 50 godina, pri cemu su dve trecine muškarci.

Kisic Tepavcevic izjavila je na današnjoj konferenciji za novinare u Vladi Srbije da je njena izjava da je prva infekcija koronavirusom u Srbiji izolovana pet dana pre nego što je to objavljeno, bila samo lapsus.

Na konferenciji za novinare u Vladi Srbije, ona je rekla da nije mislila da je prvi slucaj registrovan 1. marta, nego u prvoj nedelji marta, odnosno 6. marta. Ona je rekla da kao lekar nikada nije obucavana za komunikaciju sa javnošcu i apelovala ne medije da puste lekare da rade svoj posao.

„Pogodilo me je da iz svega što ovde pricamo o naporima koje lekari ulažu, da su se mediji uhvatili za taj lapsus koji sam rekla“, kazala je ona i dodala da ce lekari svakodnevno deliti sve potrebne informacije sa medijima. Kisic Tepavcevic je rekla da ne želi da se ta stvar na bilo koji nacin politizuje i da se izvinjava svima u koje je ta greška unela nemir.

Zamenica direktora Klinike za infektivne i tropske bolesti Klinickog centra Srbije Ivana Miloševic saopštila je da je troje pacijenata koji su leceni u ovoj zdravstvenoj ustanovi izleceno.

Prema njenim recima, oni su nakon lecenja na Klinici za infektivne i tropske bolesti prebaceni u bolnicu „Dragiša Mišovic“, kada se ta ustanova ukljucila u citav proces.

To su bolesnici koji su otpušteni posle dva negativna PCR-a, ali i pored toga, uz savet da se nastavi kucna izolacija 15 dana, precizirala je Miloševic i dodala da je bilo vesti o tome da su otpušteni izleceni pacijenti i iz KC u Nišu i Novom Sadu, što nije mogla pouzdano da potvrdi.

Ona je, govoreci o starosnoj strukturi pacijenta koji su na respiratoru, prenela da je slika šarenolika i da najmladi pacijent ima 35, a najstariji 80 godina, da su stabilno, ali da njihovo stanje uvek može da iznenadi lekare.

Priredio: B.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *