Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Iz opštinskog budžeta 13 miliona za Vodokanal: I uz nove bunare nedovoljno vode

Iz opštinskog budžeta 13 miliona za Vodokanal: I uz nove bunare nedovoljno vodetrg_fontane

Na sednici lokalnog parlamenta prošle nedelje usvojena je odluka da se rebalansom opštinskog budžeta obezbedi 13 miliona dinara za bušenje bunara, jer je zbog smanjenog kapaciteta izvorišta otežano vodosnabdevanje građana u Bečeju i uvedeno je vanredno stanje, odnosno restrikcija vode.

O tome koliko će to uticati na trenutno stanje i kada građani Bečeja mogu da očekuju normalizaciju vodosnabdevanja, tehnička direktorka Vodokanala Svetlana Karabaš je rekla:
– Nadam da će sredstva biti obezbeđena – za bušenje baterije bunara potrebno je oko 12,5 miliona dinara sa PDV-om – i da ćemo uskoro moći da počnemo bušenje bunara pošto je situacija sa opadanjem kapaciteta izvorišta vezana ne samo za letnji period kada je zbog visokih temperatura potrošnja vode veća, nego i za predstojeći jesenji i zimski period jer imamo evidentan nedostatak vode na izvorištu čak i za normalnu potrošnju. Taj problem se što hitnije mora rešiti. Bušenje baterije bunara – reč je o dve bušotine koje se nalaze relativno blizu jedna drugoj ali su različite dubine – bi samo ublažilo nestašicu vode u ovom momentu, a to znači da ćemo, čak i ako izbušimo bunar ove godine, i sledeću godinu dočekati s nedostatkom kapaciteta. Zato je neophodno opredeliti novac na vreme u narednom opštinskom budžetu ili naći sredstva iz nekog drugog fonda i izvora za bušenje nova dva bunara sledeće godine.
Karabaš je odgovorila na pitanje kada će da počne bušenje bunara:
– Ukoliko bušenje bude vršio neko ko ima mogućnost da paralelno buši dve bušotine, onda je u najboljem slučaju potrebno oko tri nedelje. Ako se bude radio jedan po jedan bunar, onda je to duži period, međutim, najveća nepoznanica je u kakav će se proces odabira izvođača ući. Postupak redovne javne nabavke traje oko pet nedelja, a ukoliko se opredeli za restriktivni postupak, taj period je nešto kraći. Važan faktor je i koliko će vremena trebati da se uradi analiza vode, pa tek onda da se izvrši priključenje.
Karabaš je rekla i da će Vodokanal novac zatražiti i od Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, na konkursu koji je raspisan u cilju poboljšanja vodosnabdevanja.
– Ovaj konkurs se zatvara 11. avgusta, zatim treba da prođe 30 dana za donošenje odluke i tek nakon toga će se pristupiti potpisivanju ugovora i upućivanju sredstava iz pokrajinskog fonda, sve to prolongira stvari. Mi ćemo konkurisati i za bateriju bunara, dakle te dve bušotine, i za jedan nezavisni pojedinačni bunar u Bečeju, ali koliko će novca biti odobreno i koliko će na kraju moći da se uradi zavisi od ukupne sume koja će biti na raspolaganju.

Proteklih mesec dana dežurne ekipe Vodokanala intervenisale su u raznim delovima grada. O čemu se radi?

– Ovaj sistem restrikcija koji je tokom velikih vrućina uslovio da imamo periode u toku dana kada uopšte nema vode, proizveo je velik problem sa postojećom vodovodnom mrežom koja je u veoma lošem stanju. Kada je voda ponovo krenula u sistem, dolazilo je do sporog ispuštanja nakupljenog vazduha, što je dovelo do hidrauličkih udara, odnosno do pucanja cevi. Možemo očekivati da će to postati česta pojava. Ova nestašica vode i restrikcije ne samo da su ugrozile snabdevanje naših potrošača, nego su dovele i do porasta broja kvarova. To će se tek odraziti i na kvalitet usluge i na ukupno naše poslovanje – objasnila je Svetlana Karabaš.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *