Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Január végén változott a helyi hatalom – Knéziék helyére a VMSZ került

Január végén változott a helyi hatalom – Knéziék helyére a VMSZ kerülttrg_fontane

Két ülése is volt január 30-án a képviselő-testületnek, mindkettőn le-váltások és kinevezések voltak napirenden: az elsőn leváltották volna Knézi Péter (Óbecséért Polgári Csoport) képviselő-testületi elnököt, ám ő lemondott posztjáról.

A tanácsnokok tudomásul vették Tatjana Avramov (a Fordulat Óbecséért – Miša Vrebalov koalíciós választási lista LDP-s tanácsnoka) lemondását, helyét Dragan Volkov foglalta el. Knézi posztját a képviselő-testület eddigi alelnöke, Nenad Tomašević (a Fordulat Óbecséért – Miša Vrebalov lista SPO-s tagja) foglalta el, az ő korábbi funkcióját pedig Szilágyi Edit (VMSZ) kapta meg. Az ülésen felmentették tisztségükből Galgó Ferenci Andrea oktatással, kultúrával és civil szervezetekkel megbízott tanácstagot, valamint Acsai István helyi közösségekkel és vallási közösségekkel megbízott tanácstagot (mindketten az Óbecséért csoport tagjai), helyükre Stefaniga Csabát (VMSZ) és Tatjana Avramovot (LDP) választották meg. Stefaniga a kultúra, a civil szervezetek és a regionális együttműködés kérdéseivel foglalkozik majd, arról azonban lapunk szerkesztősége nem rendelkezik információval, hogy mi lesz Avramov hatásköre, átveszi-e Acsai eddigi feladatait, esetleg más témákkal fog foglalkozni.
Tamara Ivanišević decemberben lemondott alpolgármester helyére Kinka Erzsébet (VMSZ) került. Szi-lágyi és Kinka mellesleg nyugdíjasok.
A fenti kádermegoldások alapján tehát világossá vált, hogy a VMSZ Becsén is csatlakozott az SNS vezette hatalmi koalícióhoz.
Az ülésen Knézi Péter és Budislav Medurić (DP) elmondták, hogy rossz üzenete van a régi hagyomány eltüntetésének, mely szerint a polgármesteri és a helyi parlament elnöki tisztségét mindig elosztották egymás között a szerbek és a magyarok, Vuk Radojević községi elnök szerint azonban a 21. században nincs szükség nemzeti alapon történő, a kommunista „kulcsrendszert” idéző módszerekre, hiszen pártja enélkül is kész az együttműködésre. Medurić megkérdezte, hogy miért menesztették az Óbecséért Polgári Csoport tagjait. Radojević azt válaszolta: Becsén új energiákra van szükség.

Lemondás leváltás helyett

Knézi Pétert, lemondását követően, megkérdeztük, hogy miért nem „váltatta le“ magát, s a jövőben politizál-e majd.

Miért mondott le a képviselő-testület elnöki posztjáról?

– Amikor a leváltásunkra az indítvány megérkezett a huszonhét aláírással, beszélgettünk munkatársaimmal, hogy hogyan, mit is lépjünk, mitévők legyünk. Végig az volt az álláspontunk, hogy nem mondunk le, mert, habár ez nem ítélkezés, de úgy voltunk vele, hogy nem éreztük magunkat semmiben sem hibásnak, sem vétkesnek a koalíción belül vagy akár az önkormányzat munkájában, hogy így cselekedjünk. Galgó Ferenci Andrea és Acsai István úgy döntöttek, hogy nem mondanak le, így is tettek. Én, mint a képviselő-testület elnöke, úgy voltam vele, hogy ez mégis egy hely, egy olyan pozíció, amely sokat jelent, és a képviselő-testület méltóságát jobban megőrizem azzal, ha lemondok, mert kétségtelen volt a kimenetel. Úgy gondolom, amit ki is mondtam a képviselő-testület ülésén, hogy nem szeretnék senkinek sem jót tenni azzal, hogy szavazzon ellenem, másokat pedig nem akartam kellemetlen helyzetbe hozni. Mégis magam mondtam le, mert gondolom, hogy sokkal élesebb vita kerekedett volna abból, ha magáról a leváltásról vitát nyitnak a testületben az ügyrend szerint. Talán az egész habitusom jobban be tudott vállalni egy ilyen kimenetelt, hiszen annyi politikai tapasztalatom van, hogy tudjam: egyes helyzetekben nem érdemes erőlködni.

Az Óbecséért Polgári Csoport, illetve ön tanácsnokként hogyan fog a továbbiakban tevékenykedni a képviselő-testületben? Ellenzékként, vagy esetleg a hatalmi koalíciót fogják támogatni?

– A képviselő-testületben, ha egy mód van rá, konstruktív hozzáállásunk lesz, de mindenféleképpen kritikus. A polgári csoportunk két jelöltje (Sormaz Izabella és Kovács Norbert – az újságíró megjegyzése), a Népkönytár és a Komunalac igazgatói, maradnak a funkciójukon. Őket a törvény is bizonyos értelemben védi és főleg politikai okok miatt őket nem lehet leváltani. Úgy gondolom, hogy azzal a tudással és tapasztalattal, amivel rendelkezünk, megpróbálunk hozzájárulni a képviselő-testület hatékony munkájához. Természetesen, ha lesz mondanivalónk, azt biztosan meg fogjuk mondani, de ok nélkül, csak a vita miatt, nem fogunk szót kérni.

Hogyan tovább? A polgári csoportnak mik a tervei, folytatja-e a politizálást? Részt vesznek-e a következő helyhatósági választásokon?

– Volt egy megbeszélésünk, közvetlenül az események előtt, amikor abban állapodtunk meg, hogy amikor lecsengenek a dolgok, akkor újból találkozunk és eldöntjük a további lépéseinket. Úgy gondolom, hogy olyan emberekkel vagyunk körülvéve, olyan minőséggel rendelkezünk szélesebb körben, akikkel, ha a hajlandóság megvan, mindenképpen folytatni szeretnénk a dolgot, mint civil szervezet. Nem hinném, hogy be kell olvadnunk sehová, ki kell alakítani profilunkat és megpróbálni tovább szerepelni a községi politikai porondon. Hogy az elkövetkező helyhatósági választásokon egyedül indulunk-e vagy valamilyen koalícióban, még nem tudom. El kell mondanom, hogy a civil szervezet elsődleges célja a magyar érdekvédelem, illetve a humanitárius munka. Ez belefér akármelyik párt programjába, az érdekvédelmi célok pedig egyértelműen meg is mutatkoztak az elmúlt két és fél évben. Ezt szeretnénk folytatni, s ha nem is önkormányzati, de más szinteken folytatni fogjuk.

Ha úgy hozza a sors, akkor a VMSZ-szel is társulnának?

– Nekünk eleve nem volt kifogásunk az ellen, hogy a VMSZ is a hatalmi koalíció része legyen, már akár 2012 óta. De úgy láttuk, hogy nekik van velünk bajuk, minket zártak ki a pártból. Természetesen a civil szervezetünk vezetőségének döntésén múlik, hogy csatlakozunk-e egy koalícióhoz, vagy nem. Ha az érdekvédelem ezt megkívánja, akkor megtesszük, viszont kérdés, hogy az együttes magyar fellépés a VMSZ-ben meglesz-e vagy nem.

Meghívatlanság és megválaszolatlanság

A becsei parlament január 30. ülését követően, amikor a VMSZ része lett az SNS vezette helyi hatalomnak, a vajdasági magyar párt becsei szervezete sajtóértekezletet tartott, amelyre azonban a Becsei Mozaik nem kapott meghívást. A Magyar Szóban megjelent cikk alapján, a VMSZ községi szervezetének elnöke Molnár Viktor azzal indokolta, hogy koalíciós partnere lett az SNS-nek – két évvel ezelőtt Knézi Péter most leváltott képviselő-testületi elnököt azért „menesztették“ a VMSZ-ből, mert koalíciós szerződést kötött ugyanezzel az SNS-szel – mert, mint mondta, írja a Magyar Szó, „kisebbségi politizálást ellenzékből nem lehet hatékonyan folytatni“. A napilap cikkéből kiderül, hogy, Molnár szerint, a jövőt építeni ugyan csak kompromisszumok árán lehet, de arra különös gondot fog fordítani a VMSZ, hogy eközben a magyar érdekek ne sérüljenek.
A Becsei Mozaik újságíróját érdekelte, hogy melyek azok a magyar érdekek, amelyekért a VMSZ Becsén síkraszáll, s ezt a kérdést írásban eljuttatta Kinka Erzsébethez, a községi elnök újonnan megválasztott helyetteséhez. Kinka azonban írott válaszában nem a hozzá intézett kérdésre válaszolt, hanem a VMSZ szerepvállalásáról beszélt, ezért azt nem jelentetjük meg.

Ricz Róbert és B.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *