Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Jodna banja ni na nebu – ni na zemlji: Rehabilitacija uz drhtavicu

Jodna banja ni na nebu – ni na zemlji: Rehabilitacija uz drhtavicutrg_fontane

U čekaonici Jodne banje u Bečeju temperatura vazduha je oko 8 stepeni Celzijusa. Tu temperaturu trpe pacijenti koji čekaju na pregled lekara – među njima, recimo, 26. januara bila je i sedmomesečna beba – i zaposleni u banji koji rade na šalteru.

Na hodniku iz kog se ulazi u prostorije u kojima pacijenti primaju terapiju (parafin, struja itd.), a za to treba da skinu odeću i otkriju delove tela, nešto je toplije, oko 15 stepeni, a prostorija „ume“ da se zagreje čak i do 19 stepeni.
U velikoj sali Jodne banje u kojoj pacijenti vežbaju, temperatura vazduha je, od slučaja do slučaja, i zavisno od spoljne temperature, od oko 15 do 19-20 stepeni.
Toalet u blizini sale ne radi, jer je zaleđen. Na hodniku u dnu zgrade, na podu je led.

Hladno je pacijentima, a hladno je i zaposlenima u Jodnoj banji, jer u zgradi nema „pravog“ grejanja (ranije se objekat grejao na termalnu vodu), vazduh se koliko-toliku ugreje kaloriferima i grejalicama.
I tako godinama. Podsetimo da je početkom 2015. godine zgrada Jodne banje privremeno zatvorena zbog nedostatka fizijatra, ali i zbog toga što grejanje tada nije funkcionisalo 6 nedelja.
Neki od pacijenata trpe, neki odlaze, neki se javno ljute na drštvenim mrežama zbog hladnoće u službi za rehabilitaciju koja pripada Domu zdravlja. Međutim, objekat u kojoj se nalazi Jodna banja ne pripada niti lokalnoj samoupravi, niti Domu zdravlja, već je u vlasništvu „MK grupe“ (koja je vlasnik PIK-a „Bečej“).
Slučaj Jodne banje, odnosno grejanje u tom objektu naredne nedelje bi trebalo da bude na dnevnom redu u septembru prošle godine formiranog Saveta za zdravlje opštine Bečej, rekla je predsednica tog tela dr Biljana Baturan Jovanović, međutim, i ona je podsetila da zgrada u kojoj funkcioniše Jodna banja nije u ingerenciji opštine, već vlasnika PIK-a „Bečej“.

O rešavanju imovinsko-pravnog statusa banje govori se godinama unazad, a u novije vreme zatraženo je od vlasnika PIK-a da taj objekat prepusti lokalnoj samoupravi.
O grejanju i o situaciji u Jodnoj banji za Bečejski mozaik govori direktorica Doma zdravlja dr Kosana Nešić: „Prošla zima je bila prva zima kako sam postavljena na mesto direktora i tada sam se prvi put suočila sa problemom grejanja Jodne banje. Tamo je sve pokvareno: od pumpi pa nadalje, oštećena je kompletna instalacija za grejanje – to je sve ’pojedeno’ od ’žute vode’. Tu bi trebalo zameniti sve radijatore, cevi i pumpe. Suština problema Jodne banje je pravne prirode. Ona je u vlasništvu PIK-a. Kada sam došla na mesto direktora Doma zdravlja, nije postojao nikakav pisani sporazum o tome da mi imamo pravo da boravimo u tom objektu. Potom smo sa tadašnjim PIK-om potpisali ugovor u kom stoji da nam oni dozvoljavaju da budemo u zakupu bez naknade. Kada je PIK prodat mi smo se i usmeno i pismeno više puta obratili novom vlasniku sa željom da se naš status i boravak u toj zgradi reši. Zamolili smo ih da Jodna banja bude opštinska ili da nam daju u dugotrajan zakup. To smo tražili iz razloga što bi nam takav oblik pravne regulative pomogao jer bismo na taj način mogli da konkurišemo za određena sredstva da bismo rekonstruisali tu zgradu. Nikad od njih nismo dobili odgovor. Mi smo se njima obraćali pismeno, naša lokalna samouprava usmeno, postojala su neka obećanja, ali do sada ništa nije rešeno. Odatle potiču naši problemi. U zgradi Jodne banje je potrebna sanacija od poda do plafona – od propalih cevi i radijatora, do prozora vlage, krova. U pitanju je ozbiljna rekonstrukcija da bismo bili i energetski efikasni, a to je veoma važno. Mi, čak i da imamo ta sredstva, ne bismo mogli da ih uložimo u objekat koji nije u našem vlasništvu, niti u dugoročnom zakupu. Postavlja se pitanje zašto vlasnik ne želi da reši status Jodne banje. Možda ima već neke planove u vezi Jodne banje, možda čeka da vidi da li će biti banjskog kompleksa u Bečeju, ja zaista ne znam, ali znam da mi nemamo pravni okvir i shodno tome ne možemo da ulažemo, osim onoliko koliko moramo da bi banja mogla koliko-toliko da funkcioniše“.

Zbog propalih instalacija objekat Jodne banje ne može da se greje na geotermalnu vodu, već grejalicama, a to je u toku zime skoro nemoguća misija. „Našli smo rešenje da ugradimo industrijske kalorifere. Oni su bili jedino moguće rešenje. Ugradili smo ih onoliko koliko smo maksimalno mogli, jer moramo voditi računa i o sigurnosti, da ne bi usled preopterećenja došlo do požara, ali u toj zgradi uključuju se i grejalice i moramo voditi računa o tome da ne prekoračimo dozvoljeno strujno preopterećenje. To je takođe nešto što limitira. Sve to dobro funkcioniše, osim u ovim ekstremnim minusima“, rekla je Nešić i na pitanje o tome da li se razmišlja o privremenom zatvaranju Jodne banje, odgovorila: „Svesni smo da postojeće grejanje u ovim uslovima nije dovoljno. Jedan kratki period smo prekinuli sa radom, od Nove godine do 9. januara, kada su bili najjači minusi, a potom je doneta odluka da se mora raditi. Pacijentima se mora izaći u susret. Postoje terapije koje ne mogu da se odlažu. Zbog toga smo imali više sastanaka na tu temu sa zaposlenima u Jodnoj banji, pa smo se dogovorili da i preko vikenda ostavimo da radi grejanje, jer ukoliko bismo tad ugasili grejanje, taj prostor bi bilo veoma teško ponovo zagrejati. Koje god tehničko rešenje postoji u okviru naših mogućnosti, mi smo pokušali da ostvarimo, ali ništa drugo ne možemo da učinimo dok se pravni status Jodne banje ne reši. Naš menadžment smatra da nije dobro da se Jodna banja zatvori. Ukoliko zatvorimo, pacijenti koji moraju da urade hitne terapije ili preglede biće uskraćeni. Zaista bi bilo najlakše zatvoriti banju u ovim hladnim danima, ali smatram da to nije rešenje. Zato molim pacijente da pokušaju da shvate naš problem i da mi zaista činimo sve što je u našim mogućnostima. Plaćamo enormno visoke račune za struju, ali to je naš problem i naša muka“.
Direktorica Doma zdravlja je odgovorila na pitanje da li se Dom zdravlja u slučaju temperatura u zgradi Jodne banje pridržava propisa u vezi sa radom na niskim temperaturama, rekavši: „Mi se krećemo u okviru propisa. Temperatura bude između 18 i 20 stepeni“.

K.D.F.

Opširnije u štampanom izdanju Bečejskog mozaika 3. februara

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *