Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Jövőre 50 éves lesz a KMV – Fesztiválhangulatú verseny 80 résztvevővel

Jövőre 50 éves lesz a KMV – Fesztiválhangulatú verseny 80 résztvevőveltrg_fontane

Negyvenkilencedik alkalommal gördült le vasárnap, április 24-én, a függöny a Középiskolások Művészeti Vetélkedőjének színpadán a becsei Városi Színházban. Pénteken és szombaton csaknem 80 előadó és szerző lépett színpadra.

A versmondók, a prózamondók, a drámai monológok előadóinak és a népmesemondók teljesítményét pénteken a László Sándor, Mészáros Árpád és Berta Csongor színművészek alkotta zsűri bírálta. Mészáros Árpád szerint a zsűri több igényes és színvonalas megnyilvánulást látott a vetélkedőn. „A prózamondás és a drámai monológok kategóriája erősebb mezőnynek bizonyult, mint a vers- és népmesemondóké. A fellépők szövegválasztásai személyesebben szólaltak meg a, feltételezhetően, tanárok által javasolt műveknél. Bátorítanék a jövőben mindenkit, hogy keresse a szövegekhez a szubjektív kapcsolódási pontot, és a kész produkciókhoz adja hozzá szíve dobbanásait. Dicséretes a tanárok áldozatos munkája és a diákoknak nyújtott önzetlen segítségük. Nagy erőt merített a zsűri a fiatalok pozitív energiájából. Feltöltődés volt látni a magukba vetett hitet, a `mondanivalóm van a világnak` kiállást. Néhány fellépőnél nem tudtunk elvonatkoztatni az eddig látott, más hasonló rendezvényeken nyújtott megnyilvánulásaiktól, s esetükben magasabbra helyeztük a mércét. A legüdítőbb színfoltot két óbecsei lány produkciója képviselte: Magyar Zsófia és Rajsli Dália monológjaikat bátor gesztusokkal tették még hitelesebbé. Csak így tovább KMV! Hajrá fiatalok!”, mondta Mészáros.
A szavalók csoportjában a topolyai Papp Ágnes (Dositej Obradović Gimnázium és Közgazdasági Középiskola) bizonyult a legjobbnak Gulyás Gabriella (Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium, Szabadka) második, Budinčević Krisztián (Lazar Nešić Vegyészeti-Technológiai Iskola, Szabadka) pedig harmadik helyezett lett. Különdíjat kapott a zrenjanini Csíkos Dániel (Nagybecskereki Gimnázium). A prózamondók kategóriájában a szabadkai Nagy György Anikó (Svetozar Marković Gimnázium) lett az leső. A második helyet Hodik Annabella (Dositej Obradović Gimnázium és Közgazdasági Középiskola,Topolya) szerezte meg, míg harmadik Dedović Tomić Dina (Svetozar Marković Gimnázium, Szabadka) lett. A drámai monológot előadók között Horváth Blanka (Bosa Milićević Közgazdasági Középiskola, Szabadka) bizonyult a legjobbnak, második díjasok pedig a Becsei Gimnázium harmadikosai, Magyar Zsófia és Rajsli Dália lettek. Harmadik díjat nem osztott a zsűri, különdíjat pedig László Roland (Svetozar Marković Gimnázium, Szabadka) kapott. Testvérvárosunk, Csongrád különdíját Magyar Zsófiának ítélték oda.
A népmesemondók mezőnyében Cakó Eszter (Egészségügyi Középiskola, Zenta) lett az első, második helyezett Kéringer Karina (Egészségügyi Középiskola, Zenta), harmadik díjat pedig nem osztott a zsűri.
A megzenésített versek előadóinak bemutatkozását Fehér Nóra előadóművész, Bakos Árpád énekes-zenész és Szerda Balázs népzenész értékelték.
„Idén öt produkciót hallhattunk a megzenésített versek kategóriájában. Mindannyiuknak jár a gratuláció, ugyanis az, hogy eddig eljutottak, megmutathatták magukat a nagyérdeműnek, minden szempontból nagy dolog. Öröm látni, hogy a zene szeretete, az alkotási vágy így összehozza a fiatalokat. A produkciók egységesen magas színvonalat képviseltek, a döntés iszonyatosan nehéz volt. Az alapszempont, amelyet a versenykiírás szerint figyelembe kellett vennünk, maga a megzenésítés, vagyis az ötlet volt. Mindannyian egyetértettünk abban, hogy ennél sokkal összetettebb dologról van szó. A színpadi megjelenés, a prozódia, a szöveg érthetősége, a kisugárzás mind-mind fontos szempont. A költők az egyszerű ember gondolatait mondják el olyan formában, ahogy az egyszerű emberek nem tudják megfogalmazni, szokták mondani. Debussy szerint a zene ott kezdődik, ahol a szó hatalma véget ér. A megzenésített vers ennek a két dolognak a szimbiózisa. A zenének fel kell erősíteni a vers mondanivalóját, hangulatát, még mélyebb jelentést kell adnia a versnek, ez a kulcs, erre kell törekedni. Minden zenével foglalkozó fiatalt bátorítanék, hogy próbálkozzon, foglalkozzon vers-megzenésítéssel, a KMV-től függetlenül is, biztos vagyok benne, hogy érdekes, nem könnyű, de élvezetes feladatnak találja majd”, mondta Szerda Balázs.
Ebben a kategóriában az Apró Alexandra, Szremkó Áron, Szkocsovszki Zsolt (Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium, Zenta) trió szerezte meg az első helyet a Hernyák Kati-Munjin Diána (Szabadkai Zeneiskola, Szabadka) duó és a Barna Júlia, Nagy Abonyi Luca, Mihajlović Mihaela (Zentai Gimnázium, Zenta) összetételű csapat előtt.
Pénteken este Oláh Dóri kanizsai okleveles tervezőgrafikus, volt KMV-s, Rakétaiskola Darált Húsból című első könyvét mutatták be, ezt követően pedig a „Smokey Monday“-nek köszönhetően bakelitlemezekről szóltak a bulidalok.
Szombaton az önálló művek, novellák, versek, publicisztikai írások, humoreszkek és a slam poetry szerzők álltak a zsűri és a közönség elé. Az írásokat Fenyvesi Ottó költő, író, Kelemen Emese kritikus és Laskovity Ervin újságíró bírálták el.
Az önálló vers kategóriában Péter Álmos (Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium, Szabadka) lett a legjobb Csipak Noémi (Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium, Zenta) és Szabolcski Erik (Mihajlo Pupin Villamossági Szakközépiskola, Újvidék) előtt. A zsűri szerint a legjobb novellát Szeles Réka (Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium, Szabadka) írta. Második lett Bagi Gábor (Zentai Gimnázium, Zenta), míg a harmadik helyet Lajkó Fanni (Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium, Szabadka) érdemelte ki. Publicisztikai írásával Pósa Luca (Zentai Gimnázium, Zenta) lett az első. Második díjat nem osztott a zsűri, míg a harmadik díjat Mártics Ellának (Közgazdasági és Kereskedelmi Iskola, Óbecse) ítélte a zsűri. Értekező prózájával Apró Alexandra (Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium, Zenta) bizonyult a legjobbnak, második lett Kapusi Leonóra (Nagybecskereki Gimnázium, Nagybecskerek), harmadik pedig Hoffmann Dávid (Nikola Tesla Villamossági és Építőipari Középiskola, Nagybecskerek).
Humoreszkkel Csúri Máté (Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium, Zenta) lett az első, második díjat nem osztott a zsűri, míg a harmadik helyet Pálfi Krisztián (Nikola Tesla Villamossági és Építőipari Középiskola, Nagybecskerek) szerezte meg.
Az irodalmi vetélkedő új műfajában, a slam poetryben, Körmöci Norbert (Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium, Zenta) bizonyult a legjobbnak, második díjat nem osztottak, harmadik helyezett pedig Úri Szűcs Luca (Politechnikai Iskola, Szabadka) lett.
Szombaton este a KSZV díjnyertes darabját, a Kosztolányi Dezső Gimnázium csapatának MINDEN OK című produkcióját láthatta a közönség, míg a hagyományos KMV-buliban a szegedi „Suhov“, a zentai „Uprize“, a belgrádi „Threesome“ és a szegedi „Gypo Circus“ zenéjére táncoltak a fiatalok.

Hat díj a KNV-ről a becseieknek

Április 21-én 27. alkalommal tartották meg Temerinben, a Szirmai Károly Magyar Művelődési Egyesületben a Középiskolások Népművészeti Vetélkedőjét. Az énekesek kategóriájában az első helyen Nagy Nikolett (Zeneiskola, Szabadka) és Dudás Nikoletta (Kosztolányi Dezső Gimnázium, Szabadka) osztoztak. Második lett Csipak Noémi (Móra Ferenc MME, Csóka), míg az osztott harmadik díjat Varga Dávid (Jókai Mór MME, Törökbecse) és Török Noémi (Zeneiskola Szabadka) kapták. Az énekkettősöknél a legjobbnak a topolyai Farkas Karina-Móricz Ildikó kettős bizonyult (Kodály Zoltán MMK) a becsei Kiss Karina-Kovács Franciska (Petőfi Sándor MK) előtt. Harmadik helyezettek Bagi Valentína és Sótanyi Zsófia (Zeneiskola Szabadka-Kosztolányi Dezső Gimnázium, Szabadka) lettek. Az énekcsoportoknál a Dalkötő lánykórus (Zeneiskola, Szabadka) és a Pilike leánykar (Móra Ferenc MME, Csóka) bizonyultak a legjobbaknak. A második helyen a becsei Csincsele leánykórus (Petőfi Sándor MK) és a kishegyesi Kótyomfitty énekcsoport (Petőfi Sándor ME) osztoztak, harmadik helyezett pedig a temerini Virgonc énekcsoport (Szirmai Károly MME) volt.
A zenészek csoportjában az első helyet a törökkanizsai Pálfi Antónia (Zentai Egészségügyi középiskola) szerezte meg, második lett a kisoroszi Ördög Lóránt (Egészségügyi Iskola, Nagybecskerek), míg a képzeletbeli dobogó harmadik fokára Brasnyó Tibor (Egészségügyi Középiskola, Zombor) állhatott. A táncosoknál a kanizsai Bálint Gergely-Nagy Dorottya páros (Beszédes József MMIK, Tisza Néptánc Egyesület) bizonyult a legjobbnak, a két második helyen a becsei Szabó Róbert és Kiss Vidor (mindketten a Petőfi Sándor MK tagjai) osztoztak. A táncegyüttesek mezőnyében a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör Kiscimbora táncegyüttese végzett az első helyen a szintén becsei Bekecs táncegyüttes (Petőfi Sándor MK) előtt. A harmadik helyet a kishegyesi Rizgetős táncegyüttes kamaracsoportja (Petőfi Sándor MME) szerezte meg.

A KMV iránytű a szívekben

Vasárnap délelőtt tartották meg a XLIX. KMV gálaműsorát. Ünnepi köszöntőt Hajnal Jenő, az MNT elnöke mondott, aki üdvözölte a diákokat, szervezőket, tanárokat és díjazottakat. „Ha az ember ide kiáll a színpadra, akkor érzi, hogy mit jelent a KMV mindannyiunknak. Diákként, később tanárként, majd szervezőként sok mindenben részt vettem. Gratulálok minden fellépőnek és tanárnak: a döntéshez. Hiszen amikor az ember középiskolába iratkozik és jelentkezik a KMV-re, akkor már döntött, és ez a döntés nagyon fontos a fiatalok életében, hiszen a művészet, a sors ilyenkor lép közbe és ezzel a döntéssel az emberek életét, sorsát határozza meg. Ez pedig nagyon fontos, mert valahol az ember ilyenkor már tudja, hogy melyik az az út, amerre menni akar“, mondta Hajnal, s hozzáfűzte: „A nagyvilág bármely pontjára is vetődjetek, a KMV, a szülőföld, a középiskola hazavárnak benneteket. Nagyon fontos világot látni, tanulni, de a hazatérés is fontos, a jó iránytű. Ősszel a madarak elszállnak, de valahol az idegeikben ott van az iránytű. Ez a KMV legyen mindig a szívetekben iránytű, amely mindig tudja, jelzi, hogy vannak pillanatok, amikor haza kell térni”.
A gálaműsoron a beszédművészeti és az irodalmi vetélkedő legjobbjai mellett a megzenésített versek és a népművészeti vetélkedő első helyezettjei is színpadra léptek, s a csongrádi vendégek is bemutatkoztak.
A műsor díszvendége Elor Emina újvidéki színművész, egykori KMV-s volt.
A tanárdíjat idén Tóvízi Gabriella, a zrenjanini Nikola Tesla Elektrotechnikai Középiskola tanára érdemelte ki, hiszen neki volt az idei beszédművészeti és irodalmi vetélkedőn a legtöbb díjazott diákja.

Fesztiválhangulat a vetélkedőn

Szilágyi Miklós, a KMV szervezőbizottságának elnöke szerint kemény, de sikeres három napon van túl: „A vers és a novella továbbra is a legnépszerűbb műfajok, erős alkotások születtek. Jól startolt az idén indított slam poetry, több körzetből is érkeztek munkák. Olyan modern műfajról van szó, amely a jelek szerint igen népszerű lesz mind a fiatal rímfaragók, mind a közönség körében. A képzőművészet népszerűsége is töretlen, ezen belül továbbra is a legtöbben fotókkal pályáznak, mintegy száz versenymunka érkezett ebben a kategóriában, de sok kiváló grafika és festmény is készült. Negatívum, hogy a néprajzi pályázatra egyetlen munka sem érkezett”.
Szilágyi elmondta, hogy idén mintegy 60 diák maradt Becsén a vetélkedő ideje alatt, s szerinte a fiatalok magukénak érzik a vetélkedőt, amelynek igazi fesztiválhangulata volt.

Ricz Róbert

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *