Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

JP Vodokanal: Bez povećanja cene vode

JP Vodokanal:  Bez povećanja cene vodetrg_fontane

Najkritičniji period u vodosnabdevanju su jul i avgust, a stiče se utisak da je u opštini Bečej taj period uz manje probleme i nekoliko havarija uspešno okončan. U bečejskom Vodokanalu su stručne službe blagovremeno reagovale i obezbedile uredno snabdevanje vodom tokom vrelih letnjih dana.

– Bilo je nekoliko ozbiljnih problema. Izdvojio bih havariju na vodozahvatnom polju u vreme velikih kiša kada je došlo do pucanja cevi. To je bio ozbiljan kvar: veliki prečnik cevi dužine oko 10 metara. Uspeli smo da saniramo taj problem. Međutim, tog dana do 17 ili 18 časova nije bilo vode u celom gradu, kao ni naredne noći, jer je rezervoar bio ispražnjen pa smo morali da ga dopunimo i smanjimo pritisak. Što se tiče sitnijih havarija, to je sve bilo uredno, što građani mogu da prate na našem sajtu i u lokalnim medijima. Što se tiče letnjih meseci i vodosnabdevanja u tom periodu, ja sam, u principu, zadovoljan. Uspeli smo da odgovorimo zahtevima i kada su temperature prelazile 30 stepeni. Nakon bušenja bunara obećali smo da će biti redovno vodosnabdevanje u Bečeju i da će građani u višespratnicama takođe imati dobar pritisak. Mislim da smo obećanje ispunili iako je bilo izvesnih problema na petim spratovima ali, ponavljam, trenutno imamo 17 aktivnih bunara, i prvi bunar smo izbušili 2014. i 2015. godine o sopstvenom trošku. To je prvi put otkako postoji Vodokanal. Podignut je kapacitet sa 85-86 litara u sekundi na 95, međutim, ni to nije dovoljno, jer bismo trebali da raspolažemo sa oko 140 litara vode u sekundi.

Na poslednjoj sednici Skupštine opštine odbornici su imali primedbe na poslovanje Vodokanala.

– Očito je da pojedinim odbornicima nije potpuno jasna metodologija izrade finansijskog izveštaja i struktura i razlog gubitka od oko 1.400.000 dinara u poslovanju u 2015. godini. To je nasleđen kumulativan dug iz prethodnog perioda. To su potraživanja od građana i pravnih lica u iznosu od oko 80 miliona dinara. Imamo sporna potraživanja, tako da smo morali da napravimo privremeni, indirektni otpis nekih dugova. To u revizijskom izveštaju mora da se iskaže i zbog toga se pojavljuje gubitak bez obzira na to što postoji mogućnost da ćemo ta dugovanja ipak naplatiti iako su ona zastarela, jer su starija od godinu dana. Ističem da to nije realan gubitak, jer je do njega došlo zbog otpisa dugova. Želim da dodam da smo u 2016. godini za 7 meseci već napravili dobitak od 4,5 miliona dinara i sa tim dobitkom ćemo pokriti gubitak iz prethodne godine.

U 2016. godini je planirana realizacija nekoliko projekata i rešavanje problema vodosnabdevanja u Bačkom Petrovom Selu gde je bilo mnogo problema, ali su oni na pragu rešenja.

– Na konkursu Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo su odobrena naša tri projekta, između ostalog i izgradnja vodozahvata u Bačkom Petrovom Selu. To je prvi deo, prva faza poveznog cevovoda i neće biti odmah povezan sa dva bunara bele vode, jer je to veliki investicioni zahvat, tako da smo se opredelili za rad po fazama. Vrednost ove investicije je 6.900.000 dinara i podrazumeva samo povezan cevovod. Sredstva za ovaj projekat obezbeđuje pokrajinski sekretarijat uz učešće opštine od 20 odsto. Drugi projekat je bušenje bunara za fabriku vode u Bečeju tzv. blizanca, odnosno dva bunara koji se buše na različitoj dubini. Vrednost je oko 20 miliona dinara. I to su sredstva iz pokrajine uz učešće opštine od oko 20 odsto. Treći projekat je izgradnja primarnog kanalizacionog kolektora u ulicama Stevana Kojića i Đure Jakšića od Radivoja Simića od kanala, pa do Đure Jakšića u dužini od 1.700 metara na koji će se nadovezati sekundarni kolektor, odnosno sve bočne ulice. U tom kraju, nažalost, negde oko 40 odsto domaćinstava nije pokriveno kanalizacijom. Verujem da će to biti značajan doprinos kvalitetnijem životu građana, jer poražavajuće je da domaćinstva imaju septičke jame u 21. veku. Ukupna vrednost ulaganja je oko 46 miliona dinara.

Ono što je takođe važno za tekuće poslovanje je između ostalog i naplata. Kakva je tu situacija?

– Situacija sa naplatom je, nažalost, i dalje loša. Pokušavamo da je popravimo tužbama, sudskim izvršiteljima, ali sve to ide sporo jer naši pojedini korisnici još uvek neće da prihvate činjenicu da potrošena voda mora da se plati kao i svaka druga usluga, bilo da je to grejanje, struja, telefon, internet, kablovska televizija. Što se tiče cene vode ona se za sada neće povećavati, iako je u sredinama sličnim Bečeju kao što su to Sombor ili Subotica cena usluge vodosnabdevanja i kanalizacije mnogo viša nego u Bečeju.

V.F.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *