Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Kádár Ferenc Országos Népzene és Néptáncverseny – Csonka Balázs Aranypáva díjat nyert

Kádár Ferenc Országos Népzene és Néptáncverseny – Csonka Balázs Aranypáva díjat nyerttrg_fontane

A VI. Kádár Ferenc Országos Népzene és Néptáncversenyt november 19-én és 20-án, a Dévaványai Folkműhely Egyesület szervezésében tartották meg. A megmérettetésen a versenyzők népdal, néptánc és népi hangszeres kategóriákban mutatták be felkészültségüket.

A versenyre jelentkezők száma elérte a hatszáz főt, akik Békés, Csongrád, Bács-Kiskun, Szolnok, Pest, Hajdú-Bihar, Borsod és Szabolcs-Szatmár megyékből, valamint határon túlról érkeztek. A népzenei versenyre jelentkezőknek idén a KÓTA, a Magyar Kórusok, Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetségének a minősítését is volt alkalmuk megszerezni. A népzenei kategóriákban versenyzők produkcióit dr. Lázár Katalin népzenekutató, népdalénekes, a Magyar Tudományos Akadémia Zenetudományi Intézetének munkatársa, Maczkó Mária Magyar Örökség Díjas népdalénekes, a népművészet mestere, a Zeneakadémia Népzene tanszékének népi ének tanára, Majorosi Tímea népdalénekes, néptánc-pedagógus, Birinyi József Népzenekutató, a KÓTA társelnöke, a Hungarikum Szövetség elnöke és Rőmer Ottó Artisjus díjas népzenetanár, Csokonai díjas népzenész, a Népművészet ifjú mestere értékelte.
A versenyen részt vett a becsei Csonka Balázs tamburás, aki a Fokos, a Sergő és a Pendergő tamburazenekar tagja. Ezúttal Csuvik Oszkár tamburakontrás és Ótott K. Zoltán bőgős voltak segítségére kísérő zenekarként.
„A Magyar Kórusok, Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetségének térségi minősítőjén vettem részt, innen kerültem a VI. Kádár Ferenc Országos Népzene és Néptáncversenyre, amelyről először tavaly láttam felhívást az interneten. Megragadott az ötlet, hogy jelentkezzek mindkét versenyre, hogy a szakmában elismert személyek előtt bemutatkozzak és minősítsenek, hogy tudjam, jó úton haladok-e. Ez valójában nem verseny, nem egymás tudását mérik össze, hanem azt méri fel a zsűri, hogy a népdalokat, népzenét mennyire hitelesen, stílusosan, milyen átéléssel adjuk át a közönségnek. A KÓTA minősítőjén először 2016 áprilisában voltam, akkor még csak térségi szinten vehettem részt, amelyen három, a megfelelő, dicséretes és kiváló fokozatot lehetett elérni. A zsűri döntése alapján kiváló fokozatot kaptam, és akik ugyanezen a szinten kiválóan szerepeltek, jelentkezhettek az országos minősítőre, ahol pedig bronz, ezüst, arany és Aranypáva díj fokozatokat lehet elérni. Ezután jelentkezhettem az országos szintre. Amikor pedig meghirdették, hogy e két verseny, a VI. Kádár Ferenc Országos Népzene és Néptáncverseny és a KÓTA minősítés, egy időben lesz ugyanazon a helyszínen, úgy döntöttem, hogy mindkettőre beadom a jelentkezést, mert így az útiköltséggel tudtam kicsit spórolni, s egy időben minősültem két versenyen”, mondta Csonka Balázs, akinek két műsorszámmal kellett bemutatkoznia.
„A színpadon két számot kellett muzsikálni, az egyiket óbecsei népdalokból állítottam össze, amelyet az óbecsei Ferenc Pál basszprímás repertoárjából válogattam. Ő már nem aktív zenész, de szeretek vele beszélgetni, tőle tanulni, sok tapasztalata van a zenélés terén. A másik összeállításomat pedig a gombosi zenész Herczeg László tamburaprímás játékából válogattam össze, vele a nyáron ismerkedtem meg, ő még alkalmanként zenél. Mindkét település népzenéje közel áll hozzám, s az említett két személyt is példaképemnek tartom”, mondta Balázs, aki szerint a november egyik legjobb időszaka a zenész életének, hiszen a hónap elején a Vass Lajos Kárpát-medencei döntőjén Vass Lajos Nagydíjat kapott, most a Kádár Ferenc versenyen arany fokozatot, a KÓTA minősítésen pedig Aranypáva díjat nyert. „Ennyire sikeres hónapom még nem volt. Nagyon örülök ezeknek a díjaknak, és először hihetetlen is volt, hogy ilyen eredménnyel tértem haza. Azonban számomra sokkal fontosabb, hogy a muzsika, amit próbálunk közvetíteni zenészbarátaimmal a közönség felé, tetsszen az embereknek, és szívesen hallgassák, vagy táncoljanak rá, hiszen ez csak akkor jó, ha mindannyian átérezzük ezt a zenét és energiáját”, fejezte be Balázs.

Ricz Róbert

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *