U Bečeju na bazenu SC „Đorđe Predin Badža“ je minulog vikenda u organizaciji Plivačkog saveza Srbije (PSS) održano Kadetsko ekipno i pojedinačno prvenstvo Srbije za devojčice od 12 do 13 godina i dečake od 13 do 14 godina starosti. Na takmičenju koje se odvijalo u tri dela tokom dva dana, nastupilo je 260 takmičara iz 42 kluba.
Prvo mesto u ekipnoj konkurenciji osvojio je PK „11. april“ iz Beograda sa 20,482.00 poena, drugi je PK Novi Sad sa 15,418.00, a treća Vojvodina, takođe iz Novog Sada, sa 13,097.00 bodova. Bečejci su zauzeli petnaesto mesto sa 2,479.00 bodova ispred beogradske Crvene zvezde (2,204.00), a iza četrnaestoplasiranog PK „Crnica“ iz Paraćina (2,716.00).
U pojedinačnoj konkurenciji Bečejka Nataša Kekić je osvojila dve srebrne medalje, jedno četvrto, jedno šesto i jedno deveto mesto.
Nataša Kekić je u disciplini 400 m slobodnim stilom, u kojoj su nastupile 54 takmičarke, zauzela drugo mesto (4:47,24) iza prvoplasirane Jane Marković iz Paraćina (4:43,33).
U muškoj konkurenciji 71 takmičara u ovoj disciplini pobedio je Strahinja Ćulum iz PK Novi Sad (4:21,83), a Erik Pesti iz bečejskog plivačkog kluba je bio 42. u vremenu 5:18,67.
Nataša Kekić je bila druga i u disciplini 800 m slobodnim stilom u vremenu 9:37,40. U konkurenciji 38 plivačica pobedila je Nađa Lazarević iz Lazarevca (9:34,89).
Na 200 m slobodnim stilom u konkurenciji 96 takmičarki Nataša Kekić je bila četvrta u vremenu 2:16,50 a pobedila je Jana Marković iz Paraćina u vremenu 2:10,28.
U istoj disciplini u konkurenciji 100 takmičara pobedio je Marko Vujin iz „Proletera“ iz Zrenjanina u vremenu 2:03,29 a Erik Pesti je bio 48. u vremenu 2:29,37.
Nataša Kekić je nastupila i u disciplini 100 m delfin stilom gde je u konkurenciji 57 plivačica zauzela 9. mesto u vremenu 1:15,14. I u ovoj trci pobedila je Jana Marković iz Paraćina (1:06,99).
Mlada Bečejka je bila šesta i na 200 metara mešovito, gde je u konkurenciji 67 takmičarki ostvarila vreme 2:39,47. Prva je bila Staša Grković iz novosadske Vojvodine (2:28,19).
Sa ovog prvenstva, dok je takmičenje trajalo, izveštavali su dnevni pisani i elektronski mediji, ali ne o rezultatima postignutim u bazenu, već o dešavanjima van sportskog terena.
Naime, tokom takmičenja dvadesetoro dece se požalilo na stomačne probleme i ona su po preporuci saveza i trenera, upućena na pregled u Dom zdravlja u Bečeju, gde su utvrđene lake stomačne tegobe.
O toj situaciji direktorica Doma zdravlja Kosana Nešić je rekla: „Dežurna doktorka Edit Savić Horvat je u nedelju, 12 marta, primila, pregledala i savetovala dijetu i dehidrataciju 17-oro dece (od ukupno 260). Sva deca su primljena sa blagom kliničkom slikom koje je trajalo samo u prepodnevnim časovima, dok su deca već popodne bila u dobrom stanju. Najverovatnije se radi o virusu sa kojim su deca došla na takmičenje, ali zbog predostrožnosti doktorka Edit Savić Horvat je pozvala dežurnog epidemiologa sa Instituta za javno zdravlje Novi Sad. S obzirom na to da su deca bila smeštena na različitim lokacijama, uzeti su brisevi sa svih lokacija, takođe i uzorak bazenske i pijaće vode iako opština Bečej ima bakteriološki najispravniju vodu. Rezultati će biti gotovi za 5 dana, što će moći da se vidi i na sajtu Instituta za javno zdravlje Novi Sad“.
Neka su deca nastavila takmičenje, a neku su roditelji odmah vratili kući i obavestili medije. Za B92 su rekli da su se deca otrovala, najverovatnije hranom, ali predsednik Plivačkog saveza Srbije Boris Drobac je izjavio da su sva deca koja su se na plivačkom takmičenju u Bečeju požalila na stomačne tegobe, pregledana u Domu zdravlja, da nijedno nije zadržano na lečenju i da ništa ne ukazuje na eventualno trovanje. „Deca su smeštena u više različitih objekata, odnosno jela su različitu hranu, pa otpada mogućnost da je eventualno hrana uzrok pomenutih tegoba. Inspekcije su za svaki slučaj uzorkovale hranu iz pojedinih objekata i očekuju se rezultati ispitivanja. Za sada ne postoji zvanično objašnjenje šta je uzrokovalo stomačne tegobe kod te dece“, rekao je Drobac Tanjugu.
Saopštenje Plivačkog Saveza Srbije Na Zimskom pojedinačnom i ekipnom prvenstvu Srbije u plivanju u kadetskoj kategoriji koje se održalo u Bečeju od 11. do 12. marta 2017. godine, nastupilo je 265 takmičara uzrasta od 11 do 13 godina. Od tog broja dvadesetak njih imalo je tegobe manifestovane u vidu mučnine i dijareje. Svi su odmah lekarski pregledani i mada nije bila u pitanju neka masovna pojava zatražen je i nalaz sanitarne inspekcije. Napominjemo da nijedno dete nije zadržano na bilo kakvom lečenju ili ispitivanju. |
On je konstatovao da se najverovatnije radi ili o stomačnom virusu ili o prolaznim tegobama koje često nastaju kod dece, ali i kod odraslih usled promene sredine, odnosno usled nenaviknutosti na pijaću vodu i druge uslove koji su novina, pa oni sa osetljivijim organizmom reaguju na taj način. „Najbitnije je da apsolutno nema bilo kakvih težih posledica, nijedno dete nije završilo u bolnici, čak nijednom detetu nije uključena ni infuzija, a mnoga od njih su danas nastupila na takmičenju i moram priznati da sam prilično iznenađen činjenicom da je sve ovo u pojedinim medijima poprimilo takve razmere, jer stvarna situacija nije ni blizu onoj kako je predstavljena u tim medijima“, zaključio je Drobac.
On je dodao da će Plivački savez Srbije, koji je zvanični organizator takmičenja, ovim povodom objaviti saopštenje za javnost.
Prema nezvaničnim informacijama, najviše dece koja su imala stomačne tegobe i koja su napustila, pa se potom vratila u Bečej gde im je omogućeno da se uključe u takmičenje, je iz plivačkog kluba Partizan koji je osvojio treće mesto, međutim, zbog žalbi drugih takmičara oni su diskvalifikovani i ostali su bez medalje.
Inače 25. i 26. marta u Bečeju treba da se održi prvenstvo Srbije za pionire.
V.F.