Pénteken, április 20-án, negyvenötödik alkalommal startol a Középiskolások Művészeti Vetélkedője a Városi Színházban.
A középiskolások minden áprilisban Becsén találkoznak és mutatják meg felkészültségüket, tehetségüket. A szervezők pénteken 10 órától várják a vendégeket, majd 14 órakor sor kerül az ünnepélyes megnyitóra, azt követően pedig az előadóművészeti vetélkedőre és az énekelt versek vetélkedőjére. Este nyolc órától Csiga József mutatkozik be a közönségnek. Szombaton 9 órakor kezdődik az irodalmi vetélkedő. Az eredményhirdetést 17 órakor tartják, s 18 órakor kezdődik a kerekasztal-beszélgetés a színházban. Este nyolckor mutatják be a színművészeti vetélkedő győztes előadását, 22 órakor pedig a KMV koncert kezdődik a Petőfi kultúrkörben. Vasárnap, a 9,30-kor kezdődő díjkiosztóval ér véget a vetélkedő.
Sok kiváló munka
A KMV műfordítói pályázatára sok munka érkezett. A munkákat Gerold Ákos egyetemi lektor, Ózer Katalin, a Bölcsésztudományi Kar Német Tanszékének egyetemi tanársegédje és Orovec Krisztina műfordító rangsorolták. A németről magyarra fordítók között Nagy Gábor (Szabadka) bizonyult a legjobbnak Sarnyai Tímea (Törökkanizsa) és Kasza Lilla (Szabadka) előtt. Azok közül, akik szerbről magyar nyelvre fordítottak, az első helyet Franciskovity Leonóra érdemelte ki, Dupák Eliza és Mačković Martin előtt. Mindhárman a szabadkai Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium tanulói. Az angolról magyarra fordítók „csoportjában“ a legjobb Czakó Adrienn munkája (Zenta), második lett Sarnyai Tímea (Törökkanizsa), a harmadik helyezettek pedig Berec Sára és Horváth Helga (Szabadka).
Mirnics Máté a legjobb néprajzos
A néprajzi pályázatra tizenhat munka érkezett, a tanulók mindannyian a szabad témát választották. A Nagy Abonyi Ágnes néprajzkutató, muzeológus, Raffai Judit néprajzkutató, muzeológus és Burány Katalin néprajzkutató, múzeumpedagógus összetételű zsűri a legjobbnak Mirnics Máté (Zenta) munkáját tartotta. Második lett Fehér Viktor (Zenta), míg a harmadik helyet hárman osztják: Takács Andrea (Zenta), Nevada Orsolya (Szabadka) és Molnár Krisztina (Zenta). Különdíjat is többen kaptak: Szabó Réka (Szabadka), Nagy Nikoletta (Magyarkanizsa), Varga Zsuzsanna (Magyarkanizsa) és Lestár Boglárka (Szabadka).
Tizenhét írás a nyelvhasználatról
A KMV publicisztikai pályázata idén külön kategóriával bővült, ugyanis a Magyar Nemzeti Tanács a KMV-vel közösen pályázatot írt ki. A pályázatra, amelyre a tanulók nyelvi jogokra, hivatalos nyelvhasználatra vonatkozó, címében és műfajában kötött témában pályázhattak, 17 mű érkezett. A Terék Anna költő, Sirbik Attila író, a Symposion főszerkesztője és Bajtai Kornél újságíró összetételű zsűri az első díjat Árpás Mónikának (Szabadka) ítélte oda. Második lett Denegri Laura (Szabadka), a harmadik díjat pedig Fehér Viktor (Zenta) érdemelte ki.
Kilenc színdarab és tizenhét film
A zentai Művelődési Házban tartották meg április 5-én a Középiskolások Szín- és Filmművészeti Vetélkedőjét. A diákok kilenc színdarabot és tizenhét filmet mutattak be, melyeket Góli Kornélia dramaturg, Hernyák György rendező, Siflis Zoltán filmrendező és Tolnai Szabolcs filmrendező rangsoroltak. A legjobb előadásnak járó díjat a Zentai Színtársulat Valahol Európában című darabja érdemelte ki. A legjobb csapatmunkáért járó díjat az újvidéki Színes Szilánkok Diákszínpad kapta meg az Ő és mi című előadásért. A zsűri két legjobb női szereplőnek osztott díjat, Hajdú Sárának (Újvidék) és Kőműves Noéminek (Szabadka), míg a legjobb férfi szereplők Gruik Bálint (Zenta) és Dévai Tibor (Újvidék). A Zentai Magyar Kamaraszínház bérletét a szabadkai Ópium csapat érdemelte ki, a szabadkai Kosztolányi Dezső Színház bérletét pedig a Szabadkai Középiskolások Diákotthonának drámacsoportja kapta. Az Adai Színtársulat, a legjobb kortárs színházi kísérletéért, különdíjként vendégszerepelhet a szabadkai Kosztolányi Dezső Színházban. A Képes Ifjúság különdíját Fülöp Tímea kapta, a MadT táborban Ambrus Richárd (Szabadka) vehet részt, a Tanyaszínház idei előadásába pedig Antóci Dorottya (Magyarkanizsa) kapcsolódik be. A Híd folyóirat díját a Zentai Színtársulat kapta meg.
A legjobb film a Bolyai Filmműhely Kicsi Klajd és a nagyvilág II. című film, míg a legjobb dokumentumfilm szintén a Bolyai Filmműhelyből került ki, Süt a mama, süt a pék… címmel. A legjobb operatőr Szabó Ákos (Zenta), a legjobb műhelynek pedig a Bolyai Filmműhelyt kiáltották ki. A generációs életérzés eredeti filmes ábrázolásáért járó különdíjat a Nodreamteam műhely Élünk és virulunk című filmje érdemelte ki. A Híd folyóirat különdíját a Kicsi Klajd és a nagyvilág II. című film kapta.
Ricz Róbert