Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Priznanja „Dr Đorđe Natošević“: Nagrada Mileni Gmijović

Priznanja „Dr Đorđe Natošević“: Nagrada Mileni Gmijovićtrg_fontane

Učiteljica u Osnovnoj školi „Zdravko Gložanski“ Milena Gmijović dobitnica je priznanja „Dr Đorđe Natošević“ za školsku 2015/2016. godinu u konkurenciji pojedinaca za izuzetne doprinose i rezultate u radu.

Ona je angažovana u potrazi za novim, savremenim, aktuelnim i interesantnim sredstvima i metodama koje nastavne i vannastavne aktivnosti učine bližim, interesantnijim i lakšim deci, ali i kolegama nastavnicima, predsednica je Društva učitelja Bečeja, koje svake godine organizuje Origami kamp, aktivna je u radu sekcija u školi, bavi se lutkarstvom.
Priznanja „Dr Đorđe Natošević” najuspešnijim vaspitno-obrazovnim ustanovama i prosvetnim radnicima u Vojvodini uručena su 9. novembra u zgradi pokrajinske vlade.
Ova nagrada ustanovljena je odlukom Skupštine Vojvodine 12. aprila 1996. godine, a dodeljuje se predškolskim ustanovama, osnovnim i srednjim školama, vaspitačima, nastavnicima, psiholozima i pedagozima iz Vojvodine koji su ostvarili izuzetne rezultate u prethodne dve godine u vaspitno-obrazovnom radu, nastavnom procesu, saradnji s roditeljima, kulturnoj i javnoj delatnosti, u saradnji sa užom i širom društvenom zajednicom, te u obezbeđivanju kvaliteta rada ustanove, unapređivanju tolerancije i prihvatanja različitosti, inkluzivnog obrazovanja, kao i u drugim oblastima u okviru osnovne delatnosti.
Priznanja su dobitnicima uručili potpredsednik pokrajinske vlade, pokrajinski sekretar za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice Mihalj Njilaš i predsednica Odbora za dodelu priznanja „dr Đorđe Natošević” prof. dr Olivera Gajić.

Ustanovljenje priznanja

Priznanje „Dr Đorđe Natošević” ustanovljeno je 12. aprila 1996. godine, Odlukom Skupštine Vojvodine. Priznanje se dodeljivalo osnovnim i srednjim školama iz SR Jugoslavije, kao i zaposlenima u njima, za postignute rezultate i inovacije u nastavi. Međutim, za pet godina − od 1996. do 2000. godine − i pored mnogo potencijalnih kandidata (cela SR Jugoslavija, odnosno sve škole u njoj), na konkurse se ukupno prijavilo samo devetnaest učesnika, od čega je petoro dobilo priznanje.
S ciljem reafirmacije ovog priznanja, ali i radi podsticaja vaspitno-obrazovnih ustanova da što bolje i kvalitetnije rade, Skupština Vojvodine je 11. jula 2001. godine donela novu odluku o dodeli priznanja odredivši ga kao autentično pokrajinsko priznanje koje se dodeljuje za izuzetne doprinose i rezultate u radu predškolskim ustanovama, osnovnim i srednjim školama u Vojvodini, kao i vaspitačima, nastavnicima, psiholozima i pedagozima u njima.
Priznanje se sastoji od plakete, povelje i novčane nagrade. Svake školske godine može da se dodeli najviše pet priznanja.
Od školske 2000/2001. do školske 2013/2014. godine dodeljeno je 67 priznanja.

Sekretar Mihalj Njilaš je rekao: „Ovo je devetnaesti put kako dodeljujemo značajno priznanje povodom Dana prosvetnih radnika Srbije, koji se svake godine obeležava 8. novembra na Mitrovdan, dan rođenja Vuka Stefanovića Karadžića”.
Odbor za dodelu priznanja, koji je imenovala pokrajinska vlada, doneo je odluku o nagrađenim ustanovama i pojedincima na osnovu utvrđenih merila za vrednovanje svih navedenih segmenata rada ustanove, odnosno rada pojedinaca. U jednoj godini može da se dodeli najviše pet priznanja, koja se sastoje od povelje, plakete i novčane nagrade.
Na osnovu utvrđenog broja bodova, Odbor za dodelu priznanja doneo je jednoglasnu odluku o dodeli priznanja za školsku 2015/2016. godinu. Nagrađeni su: Osnovna škola „Branko Radičević” u Pančevu, Tehnička škola „Ivan Sarić” u Subotici, Predškolska ustanova „Poletarac” u Odžacima, Milena Gmijović – nastavnica razredne nastave u osnovnoj školi „Zdravko Gložanski” u Bečeju i Aleksandra Sekulić – nastavnica srpskog jezika u Ekonomsko-trgovinskoj školi u Kuli.
Podsetimo da je škola „Zdravko Gložanski“ i prošle godine nagrađena priznanjem „Dr Đorđe Natošević“, tada za izuzetne doprinose i praktične rezultate u radu, jer je, kako se navodilo u obrazloženju, to škola u kojoj reči tolerancija, međukulturalna saradnja i inkluzivno obrazovanje, svestrano angažovanje učenika, nisu samo obične fraze, već su kroz svakodnevni rad dobile puni smisao.

B.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *