Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Községi Ifjúsági Iroda: Kétnyelvűség – előny, nem hátrány

Községi Ifjúsági Iroda: Kétnyelvűség – előny, nem hátránytrg_fontane

Kétnyelvűség – előny, nem hátrány címmel az óbecsei Ifjúsági Iroda szervezésében tartottak műhelymunkákat a toleranciáról január végén községünkben. Két szerb és két magyar nyelvű műhelymunkát tartottak, kettőt Óbecsén, egyet Péterrévén és egyet Bácsföldváron.

„A műhelymunkák kezdetén ismertettem a jelenlévőket az Ifjúsági Iroda munkájával, mert sokan még nem tudják, hogy mivel is foglalkozunk, majd következett a beszélgetés. Arra voltunk kíváncsiak, hogy a fiataloknak mit jelent a tolerancia, toleránsak-e, milyen szituációkban hogyan viselkednek, hogyan tudnánk többet alkalmazni a toleranciát a mindennapokban.

Ezt követően gyakorlatokat és játékokat játszottunk velük, ekkor ’alkalmazni’ kellett a toleranciát egyenként, majd csapatmunkában. A csapatmunka hasznosnak bizonyult, mert itt jöttek rá, hogy egy közösségben mennyi toleranciára van szükség, hogy az jól működjön.

Az elvégzett gyakorlatokból és a fiatalok írásaiból az derült ki, hogy sokszor azért nem toleránsak, mert velük sem azok, vagy csak azokkal toleránsak, akik fontosak számukra. Feszegettük a kompromisszum jelentőségét és témáját is bizonyos konfliktushelyzetekben”, mondta Péter Diana, az Ifjúsági Iroda koordinátora.

A műhelymunkákon tíz-tizenöt fiatal volt jelen. Az egyiknek a Petőfi kultúrkör adott otthont, amelyen mintegy tizenöt fiatal vett részt. Bozsóki Ninának nagyon tetszett a munka, szerinte tanulságos volt. „Annak ellenére, hogy már sokszor hallottunk a toleranciáról, időnként tényleg jó újra beszélni róla, hiszen ez egy nagyon aktuális téma. Nyugodtan elmondhattuk a véleményünket és mások nézetét is hallhattuk, így szélesedett a látókörünk”, mondta Nina.

Varnyú Kinga elmondta, hogy hasznos volt a műhelymunka, hiszen rájött arra, hogy valójában milyen szűk keretek közé határolta a toleranciát és annak jelentését. „A foglalkozás végére megtanultuk, hogy a tolerancia, a másik elfogadása egy olyan mindennapi dolog, amelyet meg kell tanulnunk alkalmazni, hiszen a mai világban egyre kevesebb a toleráns ember, ami nem feltétlenül a jó felé vezet. Mindnyájan emberek vagyunk, el kell fogadnunk egymást és nem utálkozni, szabotálni és bántani. Diana műhelymunkája ezt tanította meg nekünk csapatépítő játékok, feladatok keretein belül. Rávilágított arra, hogy ezt a tulajdonságunkat fejleszthetjük, javíthatjuk”, monda Kinga.

„Nagyon fontosnak találtuk ezt a témát, hiszen kétnyelvű környezetben élünk, így fontos, hogy toleránsak legyünk, tiszteljük egymást. Igyekeztünk ezzel a projekttel tudatosítani a fiatalokban, hogy mennyire fontos, hogy tudjuk kezelni a konfliktushelyzeteket, hogy tudjunk kompromisszumokat kötni, s alkalmazzuk a toleranciát a mindennapokban. A fiatalok pozitívan reagáltak ezekre a műhelymunkákra, aktívan részt vettek benne, számos kérdést tettek fel. Szeretnék a jövőben nagyobb hangsúlyt fektetni a fiatalok oktatására, így több edukatív műhelymunka is szerepel a terveink között”, mondta Péter Diana, ay Iroda koordinátora.

Ricz Róbert

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *