Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Kulturno nasleđe: Šta će biti s kućom?

Kulturno nasleđe: Šta će biti s kućom?trg_fontane

U centru grada, pored Doma zdravlja, na 150 metara od gradske kuće, oko 600 metara od Centra za socijalni rad, u komšiluku dveju crkava i preko puta Doma penzionera porodica Horvat – majka, otac, troje male dece – živi okružena smećem u polukući, u nehigijenskim uslovima, bez vode, struje, nameštaja, kreveta, grejanja, kupatila, bez stakla na prozoru.

Oni nisu jedini građani Bečeja koji žive poluživot, bez pomoći Centra za socijalni rad i ostalih institucija i ljudi kojima je u opisu posla da vode računa o onima koji ne mogu da brinu o sebi, i po tome ne bi „zaslužili“ posebnu pažnju. Međutim, oni žive u kući braće Tan, koja treba da bude pretvorena u spomen kuću.
Tu se postavljaju dva pitanja: ko je i zašto dozvolio tim ljudima da se usele u tu kuću, i ko je i sa čijom prećutnom dozvolom ruinirao – a to nije porodica Horvat – nekadašnju porodičnu kuću poznatih stanovnika Bečeja?
Jer u tu kuću opasanoj žičanom ogradom može da uđe ko želi, na mestu nekadašnjih zidova su rupe, nekadašnje sobe su pretvorene u smetlište, drvenarija je odnesena, a prošle zime izbio je i požar. Nekada čaroban vrt danas liči na divlju deponiju.
Sve ovo je u najužem centru grada, takoreći pred nosom predstavnika lokalne samouprave i nije jasno zašto se smelo i moglo dozvoliti da od nekadašnje građanske kuće postane ruglo i leglo zaraze.
Inače, Vlada Srbije je kuću Tanovih proglasila spomenikom kulture.

Upokojene ideje

Ideja o rekonstrukciji kuće braće Tan datira iz prošlog veka. Firma Medijana-projekt iz Bačke Topole je još 1996. godine napravila projektnu dokumentaciju.
Pre 10 godina započet je posao adaptacije objekta, sređen je zid prema Domu zdravlja i sve je stalo.
Nešto „malo kasnije“, u leto 2008. godine, preduzeće Medijana-projekt je ponovo angažovano da obnovi svoj projekat prema ondašnjem stanju objekta.
Tada je, naime, Fond za kapitalna ulaganja Vojvodine odobrio 10 miliona dinara za adaptiranje nekadašnje kuće Tanovih.
Već 2008. godine se znalo da 10 miliona dinara neće biti dovoljno za sveobuhvatnu rekonstrukciju kuće.
Međutim, 2008. godine poslovi nisu započeti.
U aprilu 2009. godine iz opštine je ponovo najavljena rekonstrukcija kuće braće Tan. Naravno, ništa se nije desilo.
Potom, u oktobru 2009. godine saopšteno je iz lokalne samouprave da je opština Nacionalnom investicionom planu (NIP) predala projekat za adaptaciju kuće braće Tan (cena je bila 25 miliona dinara, od toga, kako je rečeno, opština bi obezbedila 12,5 miliona). NIP nije prihvatio projekat.
U proleće 2010. godine iz opštine je ponovo najavljen početak radova: za kraj avgusta.
Radnika nema na vidiku ni krajem avgusta.

Mor i Karolj Tan

Znamenita braća, Mor i Karolj Tan živeli su u Bečeju. Njihova kuća se nalazi u centru grada.
Karolj Tan je bio hemičar, priznat i cenjen u naučnim krugovima, bio je osnivač i predsednik Mađarske akademije nauka, osnivač prvog Hemijskog instituta na peštanskom univerzitetu…
Mor Tan je bio poznat slikar, njegova dela se nalaze svuda u svetu i u Vojvodini, hvala bogu, neka od njih i u bečejskom katoličkom hramu.

Povratak „otpisanih“ miliona

Ipak, izgleda da će se upokojene ideje vratiti u život ove godine.
U maju su nadležni u Javnom preduzeću Stankom, odgovarajući na pitanje novinara o tome zašto posao obnavljanja kuće Tanovih nije započet 2008. godine kada je Fond za kapitalna ulaganja odobrio 10 miliona dinara, rekli da Fond treba da raspiše poziv za javnu nabavku za izvođača radova na rekonstrukciji objekta, ali taj posao u poslednjih godinu i po dana nije obavljen. U Stankomu nisu imali informacija o razlozima kašnjenja.
Stvari su se, međutim, pokrenule s mrtve tačke, jer je Stevan Čavić, šef investicione grupe u Stankomu, u utorak izjavio da je Stankom raspisao tender, a komisija za sprovođenje javne nabavke predložila je izvođača radova (dve firme su se javile na tender) Upravnom odboru Stankoma, koji će verovatno danas izabrati izvođača.
Prema rečima Čavića, izvođač bi za 10 miliona dinara trebao da pretrese krov i da objekat konstruktivno učvrsti, da postavi prozore i vrata itd.
Radovi bi trebali da počnu krajem septembra, i po tenderskoj dokumentaciji trajali bi 60 radnih dana.
Prema predviđanjima stručnjaka iz Stankoma od pre dve godine, od odobrenih 10 miliona dinara mogla se uraditi kompletna rekonstrukcija krova, plafona, zidova, stolarija i spoljašnja fasada. U sledećoj fazi radova – ko zna kada i ko zna da li će za to biti para – bile bi na redu unutrašnje instalacije, zatim unutrašnji oblozi zidova, plafona i podova.
Što se tiče „sadržaja“ kuće, kada i ako ikada bude sveobuhvatno rekonstruisana, u delu objekta prema Domu zdravlja trebalo bi da budu spomen sobe sa sanitarnim i ostalim prostorijama, a u drugom delu planira se opremanje multifunkcionalne kulturne sale sa kancelarijama, a predviđene su i tri gostinske sobe.
Za sada se ne zna ko će biti budući korisnik kuće, bilo je reči o tome da će spomen kućom gazdovati Krug intelektualaca „Braća Tan“, ali konačnu odluku će doneti opštinska vlast.
Kuća Tanovih se urušavala 14 godina od kada je rođena ideja o rekonstrukciji. Četrnaest godina su građani Bečeja prolazili pored zgrade koja bi trebala da bude ponos Bečeja. Četrnaest godina niko ništa opipljivo nije uradio. Sada kuću treba maltene ponovo izgraditi.

Kristina Demeter Filipčev

 

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *