Širom Srbije se uveliko formiraju lokalne vlasti, recimo, u Beogradu, u Srbobranu, u Jagodini, a Bečejci se ponašaju kao da imaju vremena na pretek. Uprkos tome što je predstavnik glavnog pregovarača, Demokratske stranke, koja je u Bečeju osvojila najviše odborničkih mandata (11) Budislav Medurić sredinom prošle nedelje nagovestio da postoji mogućnost da do kraja te nedelje imamo „konačnu sliku“ o tome ko će biti u koaliciji na lokalu, a da će ove nedelje (koja je na izmaku) verovatno biti održana i konstitutivna sednica lokalnog parlamenta, to se nije desilo.
Ne vidi se „konačna slika“
U utorak uveče nije postojala čak ni „konačna slika“ o članicama vladajuće koalicije, a bilo je nemoguće doći do zvaničnih informacija iz stranaka, odnosno koalicija, koje bi mogle da budu na vlasti u Bečeju. Naime, iz Demokratske stranke, od koje zavisi sastav vlasti, do utorka uveče se niko nije javljao na telefonske pozive novinara Bečejskog mozaika, a potom smo dobili šturu informaciju SMS-om od predstavnika te stranke da se još ne zna sastav lokalne vlasti.
Iz Saveza vojvođanskih Mađara smo saznali da će koalicioni partner DS-a skoro sasvim sigurno biti SVM, kao i do sada.
Prema nezvaničnim informacijama, 12. juna se još nije znalo da li će Preokret (LDP-SPO) da bude deo lokalne vlasti, međutim, čini se verovatnijim scenario da ne bude.
Ne zna se ni to kada se očekuje da će DS doneti konačnu odluku o tome s kim će da ide u koaliciju. Ukoliko predstavnici ove stranke budu čekali da vide šta će njihovi stranački prvaci da urade na republičkom nivou, Bečejci još dugo (najkasnije do 7. jula) neće imati novu lokalnu vlast, što i nije toliko strašno, jer će ona verovatno biti ista kao i stara.
No, u politici uvek treba očekivati neočekivano, pa i to da neko negde donese odluku da Preokret ipak bude na vlasti. Logično bi bilo da tu odluku donesu lokalni predstavnici DS-a i Preokreta, ali je upravo logika to što nedostaje srbijanskoj politici. Zato, s druge strane, ne nedostaje joj kalkulisanja, najisplativije podele plena, mešanje jednih u poslove i stranke drugih, nelogičnih i neprirodnih rešenja, ukora i pritisaka velikih partijskih tata i tako redom.
Bilo kako bilo, za sada izgleda da u opštini Bečej neće biti očekivanih promena. O tome da li je to dobro ili loše, građani će imati priliku da sude na sledećim izborima.
Zaboravljene predizborne supice
U toku predizborne kampanje aktuelni i verovatno budući koalicioni partneri, DS i SVM, svašta su pričali jedni o drugima. To ih, po svemu sudeći, neće sprečiti da i dalje budu koalicioni partneri.
Jedan od najžešćih obračuna prouzrokovale su paštete i supe u kesi…
Sredinom aprila, naime, Peter Knezi, predsednik lokalnog Saveza vojvođanskih Mađara i aktuelni predsednik opštine, koalicioni partner DS-a, na konferenciji za novinare je rekao da ima dokaze da se Demokratska stranka „priprema da izvrši krivično delo davanjem mita”. Knezi je novinarima pokazao prepisku sa Fejsbuka, gde jedna osoba nudi paket sa prehrambenim namirnicama drugoj, ukoliko ona glasa za demokrate. Predsednik SVM-a je rekao da po „Krivičnom zakonu, i oni koji nude mito kada je u pitanju glasanje na izborima, i onaj koji to bude prihvatio, snosiće zakonske konsekvence. Ipak, planiranje davanja mita ne predstavlja krivično delo. Zamolio bih pomenutu stranku da ovakve stvari ne radi, jer ćemo biti primorani da predamo dokumentaciju nadležnim organima“. (Čini se da „dokumentacija“ ipak nije našla put do „nadležnih organa“.)
Inače, u navodnim paketima kojima su demokrate navodno kupovali glasove, navodno su se nalazile sledeće namirnice: 30 komada paštete, gotove supe, jedan do dva kilograma pasulja, pirinač, vegeta, četiri kilograma testenine…
Demokrate su navode Knezija demantovali na konferenciji za novinare, a potom su objavili i saopštenje u kojem tvrde da je sve navedeno neistina i da se radi o lažnom snimku koja potiče iz partijske kuhinje bivših radikala. O svom koalicionom partneru, Peteru Kneziju i njegovoj stranci demokrate su rekle: „Ukoliko je Knezi Peter želeo da ispadne drug i kolega, mogao je svoje impresije da podeli sa nama internim putem, a ne tako javno, preko više od 35.000 građana opštine Bečej. Elem, Demokratska stranka ističe da se za 4 godine mandata niti jedan njen funkcioner nije ogrešio o zakon, što se ne može reći za naše dušebrižnike. Primera radi baš protiv Knezi Petera je DRI podnela prekršajnu prijavu, a ista osoba se i pored naloga Agencije za borbu protiv korupcije nalazi i dan-danas u sukobu interesa u d.o.o „Potisje“. G-din Ric Đerđ iz SVM-a je takođe odgovarao za istakanje fekalija i držanje neevidentiranih štićenika u Gerontološkom centru, Komunalac čiji je direktor iz SVM-a je takođe odgovarao za nečišćenje snega sa parkirališta…“.
K.D.F.