Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Lokalni plan upravljanja otpadom: Obavezna reciklaža u budućnosti

Lokalni plan upravljanja otpadom: Obavezna reciklaža u budućnostitrg_fontane

Sredinom januara meseca (25. januara) u gradskoj kući je predstavljen Lokalni plan upravljanja otpadom za opštinu Bečej.

U izradi plana učestvovali su međuopštinska radna grupa, koju je ispred Bečeja predstavljao odsek za zaštitu životne sredine sa svojim koordinatorom Dušanom Jovanovićem, Fakultet tehničkih nauka i GTZ. Lokalnim planom upravljanja otpadom predviđena je organizacija procesa upravljanja otpadom na nivou opštine. Izrada lokalnog plana upravljanja otpadom za opštinu Bečej predstavlja deo aktivnosti projekta GTZ „Jačanje lokalne samouprave“, koji u cilju razvoja komunalnog sektora pruža podršku u izradi lokalnih planova za jedanaest opština Južnobačkog okruga. Kako je napomenuo koordinator Plana Dušan Jovanović, predsednik Skupštine opštine Bečej, „pored ispunjavanja zakonske obaveze, cilj izrade ovog plana je pronalaženje najboljih opcija i definisanje najboljih regiona za upravljanje otpadom. S obzirom na veličinu i broj stanovnika opština Južnobačkog okruga, udruživanje više opština je neminovno u cilju formiranja i funkcionisanja racionalnog sistema upravljanja otpadom“.
Marko Đapić, stručni saradnik na poslovima za upravljanje otpadom, istakao je da će lokalnim planom biti omogućeno da se stekne potpuni uvid u sadašnju situaciju u upravljanju otpadom u opštini, definisaće se ciljevi u upravljanju otpadom na nivou opštine u skladu sa domaćim zakonodavstvom, definisaće se optimalni sistem za upravljanje otpadom, kao i metod i rokovi za implementaciju plana, ali i ukupna finansijska ulaganja. Đapić je objasnio da posle usvajanja Plana treba da počne njegovo ostvarivanje, što je dugotrajan proces.

Šta usvajanje Lokalnog plana upravljanja otpadom znači za građane?

– Počećemo sa selekcijom otpada još u domaćinstvima. Veoma je bitno da ljudi shvate da je zakonska regulativa izričita i da kaže da zagađivač plaća. Dakle, ko proizvodi otpad, mora da plati njegovo odlaganje, recikliranje i uništavanje. Do sada se sav otpad koji se skupljao na teritoriji opštine Bečej odlagao na lokalnu deponiju Botra, koja je neadekvatna, nesanitarna i šteti životnoj sredini. Ona će se u naredne tri godine ugasiti i sanirati, a sav otpad će se transportovati na regionalnu deponiju koja se nalazi u Kikindi. Što više našeg otpada budemo reciklirali, manje ćemo nositi u Kikindu, a samim tim ćemo manje plaćati za njegovo odlaganje. Bitno je naglasiti da se odlaganje plaća po toni otpada. Da bismo mogli da transportujemo naš otpad u Kikindu, na području naše opštine moramo da napravimo transfer stanicu, koja podrazumeva objekat koji će imati i pogon za sortiranje otpada. Primarna selekcija otpada podrazumeva selekciju u domaćinstvu, ali ćemo morati da radimo i sekundarnu selekciju u transfer stanici. Predviđeno je da transfer stanica bude na lokaciji sadašnje deponije. Mi smo konkurisali sa sredstva i nadamo se da ćemo u narednom periodu krenuti i u izgradnju.

Šta podrazumeva primarno recikliranje?

– Opredelili smo se za način prikupljanja otpada tako da svako domaćinstvo ima jednu kantu i u tu kantu će se odlagati organski otpad koji se ne reciklira. U budućnosti će Potisje morati da svim građanima podeli i džakove za odvajanje ostalog otpada, ali je to zadatak Potisja i ono će morati da odluči na koji način i gde će građani sortirati otpad. Da bi primarna selekcija zaživela kod nas, moramo da podignemo svest građana. Primarna selekcija počinje u kuhinji, a Lokalni plan upravljanja otpadom je jedan od prvih dokumenata koji u sebi ima implementiranu rodnu ravnopravnost, gde se posmatra učešće muške i ženske populacije u proizvodnji otpada. U našem akcionom planu nosilac domaćinstva je žena i mi se trudimo da osvestimo žene.

Šta će biti sa deponijama u naseljenim mestima, na primer onom u Drljanu?

– U naseljenim mestima su sve lokalne deponije zatvorene. Kod Drljana deponija je zatvorena i tamo se otpad više ne odlaže. Naravno, imate i nesavesne ljude koji još uvek tamo nose otpad, ali je reč o sporadičnim slučajevima. Do 23. maja 2011. godine lokalne samouprave su u obavezi da sačine plan sanacije divljih deponija. Mi smo to učinili i pravimo plan na koji način će one potpuno biti sanirane – rekao je Marko Đapić.

M.T.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *