Zakon o nacionalnim savetima nacionalnih manjina (usvojen u avgustu 2009. godine) omogućuje izbor članova nacionalnih saveta na dva načina: neposrednim izborima ili putem elektorske skupštine.
Neposredni izbori biće održani ako se do dana raspisivanja izbora na poseban birački spisak nacionalne manjine (građani Srbije koji se izjašnjavaju kao Mađari, Hrvati, Rusini itd. imaju pravo da traže da budu upisani na poseban spisak) upiše više od 50 odsto od ukupnog broja pripadnika nacionalne manjine prema poslednjem popisu stanovništva, umanjenog za 20 odsto.
Prema podacima Ministarstva za ljudska i manjinska prava, do sada se u poseban birački spisak nacionalnih manjina upisalo više od 102.000 pripadnika svih nacionalnih manjina. Svetozar Čiplić, ministar za ljudska i manjinska prava, rekao je da „okvirni broj koji bi nam ukazao da će svih 19 nacionalnih saveta biti birano na neposrednim izborima bio bi upis 325.000 birača“.
Ukoliko se u posebne biračke spiskove upiše potreban broj građana, krajem maja ili početkom juna ove godine biće održani neposredni izbori za izbor članova nacionalnih saveta.
Zakon o nacionalnim savetima nacionalnih manjina garantuje pripadnicima manjinskih zajednica mogućnost da u svojim lokalnim samoupravama zatraže upis u poseban (manjinski) birački spisak. To mogu učiniti do 19. marta.
Međutim, u Bečeju se desilo da građaninu nije omogućeno da podnese zahtev za upis u manjinski birački spisak u zgradi lokalne samouprave. Naime, rečeno mu je da to ne treba da uradi u opštini, već taj posao obavljaju partijski aktivisti (koji idu od kuće do kuće kako bi građanima mađarske nacionalnosti ponudili mogućnost da podnesu zahtev za upis u poseban birački spisak).
Kako bismo proverili ovu informaciju pozvali smo telefonom opštinsku kancelariju u kojoj se „bave“ biračkim spiskovima (kancelarija 2a, lokal 137) i pitali smo službenicu na koji način se podnosi zahtev za upis u birački spisak. Službenica je rekla da zainteresovani građanin može da ode u opštinu kako bi popunio zahtev za upisivanje u birački spisak. Ona je rekla i da ukoliko dotična osoba „pripada nekoj stranci, stranački aktivisti, tako sam čula, idu po kućama, pa upisuju, ili se to radi u sedištu stranke, a možete da dođete i u opštinu“.
Na konstataciju da se desilo da građaninu koji je želeo da se upiše manjinski birački spisak u opštini, to nije omogućeno uz obrazloženje da upisivanje rade stranke, službenica je rekla: „Stranke to uglavnom rade, nije baš pravilo da se upisuju kod nas, ali ako već neko dođe, onda ćemo upisati“.
O tome kako se moglo desiti da nekima nije omogućeno da predaju zahtev za upis u birački spisak u opštini, službenica je rekla: „U početku mi nismo upisivali, nego samo stranke su upisivale. Ako se neko pojedinačno javi, damo mu taj zahtev, pa onda se upiše“…
K.D.F.