Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

„Medijski zakoni na lokalnom nivou – predlog za razvoj lokalnog informisanja“

„Medijski zakoni na lokalnom nivou – predlog za razvoj lokalnog informisanja“trg_fontane

U Skupštini AP Vojvodine, danas (11.decembra) je održan okrugli sto na temu: „Medijski zakoni na lokalnom nivou – predlog za razvoj lokalnog informisanja“. Na dnevnom redu su bile istaknute velike promene u medijskom sistemu, koje će obeležiti narednu godinu.

Od povlačenja države iz vlasništva u medijima, do novog načina finansiranja. Na okruglom stolu koji je održan u organizaciji Odeljenja za medije Misije OEBS-a u Srbiji i Nezavisnog društvo novinara Vojvodine, i uz podršku Skupštine AP Vojvodine i Pokrajinskog sekretarijata za kulturu i javno informisanje, obratio se i predsednik Skupštine APV Ištvan Pastor.
„Za medije uopšte, a posebno za lokalne medije, veoma je izazovno stanje koje zahteva da se usklade finansijska podrška, generalna očekivanja, objektivno informisanje… “, istakao je Pastor i dodao da je važno da lokalni mediji „ostanu na nogama“, za šta je potrebno pronaći najadekvatnije mehanizme u skladu sa usvojenom regulativom.

Pokrajinski sekretar za kulturu i javno informisanje Slaviša Grujić je rekao da je donošenjem Strategije javnog informisanja i medija, Republika Srbija napravila značajan iskorak u cilju uređenja ove delatnosti, a nakon toga učinjen je novi korak izmenom medijskog zakonodavstva. „Smatramo važnim to što je država uvođenjem odredbi o javnom interesu, informisanje uvrstila u delatnost od prioritetnog značaja, koja ne treba da bude prepuštena isključivo tržištu. Dakle, smatramo napretkom definisanje medijskih sadržaja i podsticajnih mera značajnih za ostvarenje javnog interesa, čime se naglašavaju i dodatno, zakonski regulišu, ustavne obaveze organa javne vlasti – od države, preko teritorijalne autonomije do jedinice lokalne samouprave“,objasnio je sekretar Grujić i dodao da je Zakonom o javnom informisanju i medijima utvrđena obaveza privatizacije medija čiji su osnivači država, teritorijalna autonomija i lokalna samouprava, koja se mora obaviti do 1. jula 2015. godine.

Saša Mirković, državni sekretar u Ministarstvu kulture i informisanja je precizirao da je set medijskih zakona stupio na snagu pre četiri nedelje, dok je pre dve nedelje na snazi i Pravilnik o sufinansiranju projekata za ostvarivanje javnog interesa. Jasno je, objasnio je Mirković, da su sve ovo inkluzivni procesi u kojima je resorno Ministarstvo prihvatilo savete Pokrajinskog sekretarijata za kulturu i javno informisanje, kao i predloge Nezavisnog udruženja novinara Vojvodine, radi ostvarivanja zajedničkog cilja. Ulaskom u 2015.godinu čeka nas tranzicija u medijima, odnosno, privatizacija medija, potom od 1.jula 2015. godine počinje važeći model subvencionisanja medija, putem projektnog finansiranja, da bi od 2016. godine se krenulo sa samo projektnim finansiranjem, kada dolazi i funkcionisanje javnih servisa putem takse.

O predstavljanju predloga Akcionog plana za razvoj lokalnog informisanja sa fokusom na javni interes govorili su Žužana Serenčeš i Nedim Sejdinović iz Nezavisnog udruženja novinara Vojvodine.
O dosadašnjim iskustvima i predlozima za unapređenje sufinansiranja projekata u oblasti javnog informisanja govorila je Tanja Maksić iz Balkanske istraživačke mreže.
Kako Pokrajinski sekretarijat za kulturu i javno informisanje definišu javni interes izneo je pomoćnik pokrajinskog sekretara za kulturu i javno informisanje Kalman Kuntić, dok su o primerima iz prakse lokalnih samouprava koje su učestvovale u pilot-projektu govorili predstavnici Pančeva, Kovina, Kanjiže, Vrbasa.

B.M.
(Izvor: Saopštenje Pokrajinskog sekretarijata za kulturu i javno informisanje)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *