Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Među najvećim dužnicima za porez na imovinu u Bečeju su i crkve: Pravoslavna i katolička crkva duguju više od 9 miliona dinara

Među najvećim dužnicima za porez na imovinu u Bečeju su i crkve: Pravoslavna i katolička crkva duguju više od 9  miliona dinaratrg_fontane

Aktuelno je plaćanje poreza na imovinu, kvartalno obračunati porez oni koji imaju imovinu trebalo bi da plate do 15. novembra. Po običaju, i ovog puta će se desiti da će velika većina „običnih“ građana platiti porez na imovinu, međutim, ima onih koji ga godinama ne plaćaju. Prema podacima objavljenim na zvaničnoj internet stranici opštine, na teritoriji opštine Bečej 30. septembra je bilo više od 3.400 dužnika za porez na imovinu.

Među prvih 11 najvećih dužnika su, osim Fadipa, PIK „Bečej“, 8. oktobra, i crkve. Krajem septembra, naime, kako se navodi, poreski obveznik Eparhijski upravni odbor Eparhije Bačke dugovao je 6,8 miliona dinara, a Subotička biskupija 2,6 miliona dinara.
Novinar Bečejskog mozaika je od Lokalne poreske administracije tražio odgovore na pitanja o tome koliki iznos poreza na imovinu je određen u 2014. i 2015. godini za Srpsku pravoslavnu crkvu i za Rimokatoličku crkvu u Bečeju. Dobijeni podaci kazuju da Srpska pravoslavna crkva i Rimokatolička crkva nisu platile porez.
Poreski dug Srpske pravoslavne crkve u Bečeju 9. novembra ove godine iznosi 6,9 miliona dinara (porez na imovinu) i još 256.235 dinara (naknada za poljočuvarsku službu). Neplaćen porez na imovinu Rimokatoličke crkve je 9. novembra iznosio 2,7 miliona dinara.
Podsetimo da je celokupan porez na imovinu, po Zakonu o finansiranju lokalne samouprave, prihod budžeta lokalne samouprave na čijoj se teritoriji (ne) naplaćuje.
U pisanom odgovoru poreskog inspektora Predraga Zavišića na pitanja novinara Bečejskog mozaika navodi se da je rešenjem zadužio Srpsku pravoslavnu crkvu (Eparhija Bačka – kao nosilac PIB-a) da na ime poreza na imovinu na teritoriji opštine Bečej za 2014. godinu plati 3,9 miliona dinara. Naime, crkva nije podnela poresku prijavu na šta je obavezna u skladu sa zakonom. Predmet je po žalbi upućen na rešavanje u Novi Sad (Ministarstvo finansija, Poreska uprava, Sektor za poresko-pravne poslove i koordinaciju – Regionalno odeljenje za drugostepeni postupak Novi Sad). Zavišić je, kako piše u odgovoru na novinarska pitanja, protiv Eparhije Bačke i dr Mirka (Irineja) Bulovića kao odgovornog lica 12. decembra 2014. godine podneo i prekršajnu prijavu zbog nepodnošenja poreske prijave. „U toku prekršajnog postupka Prekršajnom sudu u Bečeju sam podneo 01.06.2015. godine zahtev da se postupak ubrza ali sam dobio odgovor da je predmet po zamolnici upućen u Novi Sad radi saslušanja okrivljenog (Mirka Bulovića) jer se isti nije odazvao na poziv tog Prekršajnog suda ni dana 13.01.2015. godine ni 11.03.2015. godine, ali predmet još uvek nije rešen – usmeno je objašnjeno da okrivljeni nije došao“.
Što se 2015. godine tiče, poreski inspektor Predrag Zavišić je rešenjem zadužio Srpsku pravoslavnu crkvu (Eparhija Bačka – kao nosilac PIB-a) da na ime poreza na imovinu na teritoriji opštine Bečej za 2015. godinu plati 3,1 milion dinara, jer crkva ni ove godine nije podnela poresku prijavu.
Zavišić je protiv Eparhije Bačke i dr Mirka Bulovića kao odgovornog lica 1.6.2015. godine podneo prekršajnu prijavu zbog nepodnošenja poreske prijave za 2015. godinu. Prekršajni sud još nije doneo presudu. Potom je poreski inspektor poreskom opomenom protiv Eparhije Bačke pokrenuo postupak prinudne naplate, ali je 22. septembra poreski obveznik zatražio prekid postupka, predmet je upućen na postupanje drugostepenom organu u Novom Sadu koji ga do 9. novembra nije rešio.
Rimokatolička crkva takođe nije podnela poreske prijave i nije platila porez na imovinu na šta je obavezna po zakonu, te je poreski inspektor Predrag Zavišić po službenoj dužnosti zadužio Rimokatoličku crkvu (Subotička biskupija – kao nosilac PIB-a) da na ime poreza na imovinu na teritoriji opštine Bečej za 2014. plati 1,5 miliona dinara. Na to rešenje crkva nije podnela žalbu i rešenje je konačno u upravnom postupku.
Protiv Subotičke biskupije i dr Ivana Penzeša kao odgovornog lica poreski inspektor je 23. januara 2015. godine podneo prekršajnu prijavu zbog nepodnošenja poreske prijave za 2014. godinu. U toku je prekršajni postupak u Prekršajnom sudu u Bečeju.
Zavišić je zatim rešenjem zadužio Rimokatoličku crkvu (Subotička biskupija) da na ime poreza na imovinu na teritoriji opštine Bečej za 2015. plati 1,2 miliona dinara, jer crkva nije podnela poresku prijavu. Predmet se zbog žalbe nalazi kod drugostepenog organa.
Protiv Subotičke biskupije i dr Ivana Penzeša kao odgovornog lica 1. juna 2015. godine poreski inspektor je podneo prekršajnu prijavu zbog nepodnošenja poreske prijave za 2015. godinu. U toku je prekršajni postupak u Prekršajnom sudu u Bečeju. Inspektor je protiv Subotičke biskupije poreskom opomenom pokrenuo i postupak prinudne naplate, ali je poreski obveznik zatražio prekid postupka, pa je predmet upućen drugostepenom organu u Novom Sadu koji do danas nije doneo odluku.
Bez odluke drugostepenog organa po zahtevu za prekid postupka prinudne naplate nije moguće nastaviti postupak prinudne naplate.
Apsolutna zastarelost poreskog duga nastupa za 10 godina.

Redakcija Bečejskog mozaika

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *