Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Megmarad a becsei VMSZ? – Csaknem kétszázan kiléptek a pártból

Megmarad a becsei VMSZ? – Csaknem kétszázan kiléptek a pártbóltrg_fontane

Szeptember 17-én Fehér Erzsébet és Krajtmár Urbán a Vajdasági Magyar Szövetség irodájában átadta 181 óbecsei VMSZ-tagnak a kilépési nyilatkozatát. Az aláírók ezzel a gesztussal tiltakoztak a VMSZ elnökségének azon döntése ellen, amellyel kizárta a párt soraiból a Szerb Haladó Párttal koalícióra lépő képviselőket és községi tisztségviselőket (Knézi Pétert, a helyi parlament elnökét, Kovács Norbert és Szabó Zoltán helyi képviselőket, Galgó Ferenci Andrea és Acsai István tanácstagokat, valamint Ferenc Edvin önkormányzati munkatársat).

Az immár függetlenként politizáló egykori VMSZ-esek szerint ez a 181 fő a párt községi szervezetének a gerincét képező aktivista volt. Szerintük a kilépők példáját mások is követni fogják.
A „megmaradt“ VMSZ-eseket a tisztújító ülésig (nem tudni mikor kerül sor az ülésre) egy ideiglenes testület vezeti, amelynek tagjai dr. Ricz György (a Gerontológiai Központ igazgatója), Fehér László (az előző mandátumban tartományi képviselő), dr. Molnár Viktor, Csernyák Mihály és Szilágyi Attila.
Valószínűleg meglehetősen nagy a pánik a VMSZ-ben Becsén, de másutt is, hiszen nagyobb pártok helyi szervezetei is belerokkanhatnak abba, ha majdnem kétszáz tag lemorzsolódik. Emellett nagy az esélye annak, hogy a VMSZ-ből távozók a Knézi-féle civil csoportosulást fogják támogatni.

Nagy fordulat

A „nagy“ VMSZ mostanság azon gondolkodik, hogy mitévő legyen. A diplomatikus megfogalmazás ellenére is kilóg a lóláb. Magyarán: hatalmon maradásért, azaz a hatalomra jutás érdekében a VMSZ hajlandó együttműködni a Nikolić-féle haladókkal (emiatt rúgta ki a becsei „időnap előtt az idővel haladókat“ a párt elnöksége).
A VMSZ weboldalán megjelent legújabb közlemény/hír szerint ugyanis „a Vajdasági Magyar Szövetség a létező koalíciókat, politikai partnerségeit nem kívánja felrúgni, viszont egyes önkormányzatokban alkalmazkodhat az esetleges hatalmi változásokhoz“.
Az „alkalmazkodás“ akkor fog megtörténi, ha az új hatalom elfogadja és támogatja a magyar közösségi érdekeket és célokat. Erre jutott a minap a VMSZ, azt követően, hogy több mint 350 meghívottal együtt Magyarkanizsán megvitatták a szerbiai politikai helyzetet, amely a májusi választásokat követően alakult ki, áll a párthírben.

Morzsolódó tagság, feszültség és választóvonal

Ugyanott a VMSZ-es hír írója megállapítja, hogy az önkormányzatokban kitapintható a feszültség, hogy gyakorlattá vált, hogy a politikusok, képviselők szembe fordulnak pártjaikkal, átlépnek egy másikba. Felülíródnak a partneri viszonyrendszerek, a politikai elvek. Mindez a VMSZ-en belül is érezhető. Ennek oka, a hír írója szerint az, hogy „a 2000-es változásokat követően a mostani választások átrajzolták a politikai teret, eltűnt a választóvonal a megszokott jó és rossz között“. Pásztor Bálint köztársasági parlamenti képviselő szerint „a választóvonalakat a DP tüntette el akkor, amikor szeptember 8-án a Főbizottságán úgy döntött, hogy bárkivel koalíciót köthetnek helyi szinten”.
Végül, feszültséget oldandó, ha cinikusak akarunk lenni, a VMSZ magyarkanizsai összejövetelén – értelmiségi, civil és egyházi személyek részvételével – arra a kérdésre kereste a választ, hogy lehet-e együttműködni a haladókkal, ha a helyzet úgy kívánja? A VMSZ által prezentált válaszok igen érdekesek: „Mindenféle együttműködés kizárólag az általunk megfogalmazott nemzeti célok érdekében történhet, nem pedig 1,2,3-10 család egzisztenciája miatt”, mondta Korhecz Tamás, a Magyar Nemzeti Tanács (a VMSZ irányítja e testületet) elnöke.
„Ahol az anyagi eszközöket osszák le, ahol az önkormányzat a fejlődés érdekében határoz, dönt az elkövetkező időszakban, függetlenül attól, hogy mennyire tetszik ez nekünk vagy nem, a nemzeti kisebbségnek ez a hatalom mellé kell, hogy álljon”, állapította meg Hallai Zoltán, Muzslya Helyi Közösség elnöke.

Haladók támogatása

A tanácskozáson a következő döntés született: VMSZ a létező koalíciókat nem kívánja felrúgni, adott esetekben viszont támogatja az új, a Szerb Haladó Párt részvételével létrejövő helyi hatalmakat. Erre jutott a többórás, nem sajtónyilvános tanácskozást követően a párt, áll a VMSZ weboldalán megjelent hírben, ámbátor bizonyosan sokkal többet tudna a köz, ha a tanácskozás sajtónyilvános lett volna… Miután nem volt az, álljon itt a VMSZ elnökének, Pásztor Istvánnak egy mondata: „Itt most kimondásra került az, hogy a létező együttműködéseket, a létező partneri kapcsolatokat, koalíciókat nem kívánjuk fölrugdosni, viszont ha mások ezt megteszik, és olyan helyzetek alakulnak ki, amikben mi nem vagyunk aktív szereplők, de megkerülhetetlenek, elsősorban a szórványban és máshol, akkor ehhez a helyzethez nekünk úgy kell alkalmazkodnunk, hogy a közösségi érdekeket, az MNT által megfogalmazott célkitűzéseket, a stratégiákba foglalt elképzeléseket, a választási programokat figyelembe véve kell a viszonyunkat kialakítani azokkal, akik a többségeket létre fogják majd hozni”.
A VMSZ döntése érthetőbb, ha tudjuk, hogy a Vajdaságban eredetileg megalakult koalíciók egy részét felülírták az önkormányzatokban. Sok helyen a Szerb Haladó Párt és a köré tömörülő koalíció került hatalomra. A Vajdasági Magyar Szövetség emiatt ellenzékbe szorult Újvidéken és Nagybecskereken. Ellenzék Becsén is, de Becsét a VMSZ vezetői az utóbbi időben nemigen emlegetik.

F.D.K.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *