Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Mi minden történt 2009-ben… – És mi lesz velünk 2010-ben?

Mi minden történt 2009-ben… – És mi lesz velünk 2010-ben?trg_fontane

Miről marad emlékezetes számunkra az elmúlt 365 nap? Egyeseknek a gazdasági válság jut majd eszébe, sokan arra emlékeznek, hogy 2009-ben lettek munkanélküliek, de lesznek olyanok is, sokkal kevesebben, akik sikereikre emlékeznek. Honatyáink talán arra fognak emlékezni, hogy a községi büdzsét háromszor kellett módosítani, hogy elkezdődött a régen megálmodott becsei fürdő projektumának kidolgozása, hogy busás áron megvásárolták a Pogácsa átalakításának eszmei terveit… Sikerként könyvelhető el, hogy néhány utcát aszfaltoztak, de így is maradt majdnem 40 kilométernyi aszfaltozatlan utca a községben. Kudarcként élhető meg a tavaly alakított Talentum Tehetségápoló, amelynek még mindig nincs működési engedélye.

A másik újonnan alakított községi intézmény, a Környezetvédelmi Alap pedig a kormány határozata szerint megszűnik. Végül, de nem utolsósorban, a községi hatalom képviselői azt ígérték, hogy 2009-ben megoldják városunk „problémás“ ügyét: sor kerül a mintegy 11 000 hektár állami tulajdonban lévő termőföld bérbeadására…
Hogyan kezdtük az évet? Fagyoskodtunk a „gázválságnak“ köszönhetően.
A becseiek az év elejétől többet fizettek a szemét elszállításáért, mert az önkormányzat jóváhagyta az áremelést.
Művelődési eseményekből nem volt hiány. A Magyar Kultúra Napja alkalmából a Népkönyvtár és a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör A Himnusz hívogató harangszava címmel ünnepi műsort tartott. Ünnepi köszöntőt Józsa László, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke mondott. A Városi Színházban a szabadkai Gyermekszínház színművészei vendégszerepeltek a Mi van a tojásban? című előadással, továbbá ünnepi hangversenyt adott a Vajdasági RTV Nagy Tamburazenekara is.
A Becse Földművesszövetkezet és az Agro-Service január és február folyamán ismeretterjesztő előadásokat szervezett a mezőgazdasági termelőknek.
Az újfalusi piac már régóta rászolgált arra, hogy tető alá kerüljön, de a felújítás a kezdetektől „problémás“ volt. Már a közbeszerzési pályázattal bajok voltak, majd a törökbecsei NB Agrometal nyerte meg a kivitelezés jogát, a munkálatok azonban döcögve haladtak, és időközben az ár is változott: a piac tető alá helyezése az előre meghatározott 2,57 millió dinár helyett 3,27 millióba került.
Pecesoron új kutat és vízvezeték-hálózatot adtak át. A munkálatokat a Tartományi Nagyberuházási Alap és a Tartományi Mezőgazdasági Titkárság pénzelték. A vízhálózat kiépítésének köszönhetően (15,6 millió dinár) mindkét falurész egységes vízhálózattal rendelkezik.
Január 30-án tartották meg a községi képviselő-testület tizenegyedik ülését, amelyen a tanácsnokok döntöttek a község címerének és zászlajának kinézetéről. Az ülésen a képviselő-testület tanácsnokainak és a munkatestületek tagjainak térítményéről is határoztak: a tanácsnokok havi járandósága 7500 dinár, míg a munkatestületek tagjai az üléseken való részvételükért a községben megvalósított havi átlagkereset 4,5 százalékát  kapják kézhez.
Február 1-jén jelent meg a Szülőföldön magyarul elnevezésű pályázat, az oktatási-nevelési, továbbá a tankönyv- és taneszköz támogatás, melynek célja a szerbiai magyar nyelvű oktatás és nevelés anyagi támogatása a 2008/2009-es tanévben. Vajdaságban 17 000 család 23 000 iskoláskorú gyereke részesült segítségben. Becsén, Péterrévén, Bácsföldváron, Törökbecsén és Beodrán összesen 1310 tanuló igényelte a támogatást.
Nem idén történt meg először, hogy a III. helyi közösség területén lévő posta bezárt, 2003 októberében ugyanis már egyszer „megszüntették“, ennek következtében mintegy 8500 lakos maradt a már 20 éve létező posta nélkül. Kilenc hónap múlva ismét működni kezdett a posta egy szerződés alapján, amelyet öt évre kötöttek meg. 2008 végén letelt az öt év, az újfalusi polgárok végérvényesen posta nélkül maradtak, továbbá a Vajdasági Bank kihelyezett részlege is bezárt a faluban.
Péterrévén megkezdődött a piac felújítása. A tartomány 13,2 millió dinárral járult hozzá a munkálatokhoz, a helyi közösség pedig 217 000 dinárt biztosított.  
Fennállásának harmadik évfordulóját ünnepelte Dreán a Lurkóház.
A községi költségvetésben 8 millió dinár támogatást láttak elő a civil szervezeteknek. A Községi Tanács határozata szerint néhány művelődési egyesület havi juttatásban részesült, míg a „fennmaradt“ összeg egy részét, 2,5 millió dinárt, a civil szervezetek projektjeinek finanszírozására tervezték elkölteni.  
A községi parlament 12. ülésén a helyi képviselők határoztak a község ünnepnapjáról. A község ünnepe ezentúl augusztus 1-je, az Egyenjogúság Napja.
Az Agro-Sevice Polgárok Társulása évi közgyűlésén Berkes Károly elnök beszámolt a 2008-ban végzett munkáról. Felszámolták a pecesori AS-COOP szövetkezetet, mivel sem az alapító, sem a tagság nem érezte feladatának működtetését. Megszűnt a pecesori tejátvevő állomás is, a felszerelés egy részét eladták, másik részét pedig elajándékozták. Az Agro-Service elnökségének határozata értelmében a pecesori ingatlan az alsóvárosi plébániát illeti meg.
A Petőfi kultúrkörben farsangi gyermekbulit tartottak, volt álarcos felvonulás, bábégetés és táncház, farsangi fánk…
Tari István becsei költő Balassi-kard díjat kapott Budapesten.
Az önkormányzat pályázatot írt ki a község területén működő művelődési egyesületek és civil szervezetek részére. A községi büdzsében a művelődési egyesületeknek 2,5 millió dinárt láttak elő, a nem kultúrával foglalkozó polgári társulások pedig 1,5 millió dinárra pályázhattak. A pályázati eredményeket csak májusban tették közzé, a civil szervezetek kézhez kapták a végzéseket, de a község a jóváhagyott összegeket 30 százalékkal csökkentette. A szervezetek csak december végén kapták meg a pályázaton nyert pénzt.
Márciusban, hét hónapos késéssel, tető alá került az újfalusi kispiac.
Becse község Idegenforgalmi Szervezete a város öt közúti bejáratánál vendégköszöntő és elköszönő táblákat állított fel, melyeken szerb, magyar, angol és német nyelven köszöntik városunk vendégeit, azaz köszönnek el tőlük. Bizonyos „ismeretlen tetteseknek“ azonban valami nem tetszett a táblákon, mert „átírták“ a város szenttamási úti bejáratánál lévő szöveget: piros festékkel áthúzták a Köszöntjük magyar nyelvű feliratot és mellé négy csiholóból álló jelet rajzoltak, valamint cirill betűkkel kiírták a DPCZ rövidítést. A tábla elköszönő oldalán a magyar, az angol és a német nyelvű szöveget „írták át“.
Januárban a bácsföldvári óvodába járó gyerekek szülei nyílt levelet intéztek a községi elnökhöz és az óvoda igazgatónőjéhez, hiszen az intézményben nem volt megfelelő a fűtés, fáztak a gyerekek. Az óvoda villanyáramra működő radiátorokat kapott.
Az 1848/49-es szabadságharc és forradalom emlékére március 15-én megkoszorúzták a belvárosi katolikus temetőben felállított emlékművet. A Petőfi kultúrkörben Magyar szimfónia címmel ünnepi műsort tartottak. A Népkönyvtárban bemutatták Csáky S. Piroska Szent Erzsébet ábrázolások Vajdaságban című könyvét.
Március közepén tartották meg a községi anyanyelvi versenyt magyar nyelvből, ahonnan huszonkét diák jutott tovább a körzeti versenyre.
A helyi parlament 13. ülésén a tanácsnokok határozatot hoztak a községi közigazgatási illetékről. A határozat értelmében kérelem, kérvény, indítvány, bejelentés és egyéb beadvány átadásakor 150 dinár illetéket kell fizetni, a községi előírások alkalmazásának értelmezésére vonatkozó kérelem 500 dinárba kerül, a községi Közigazgatási Hivatal által meghozott végzésekért és határozatokért 200, a bizonylatokért és igazolásokért pedig 150 dinárt kell fizetni. A házasságkötési szándék bejelentése 100, a külföldön bemutatásra kerülő igazolások pedig 800 dinárba kerülnek.
A művelődési események közül ki kell emelni A vidám Petőfi című, zenés irodalmi műsort, amelyet a Csongrádi Versmondók Körének tagjai tartottak, a Petőfi kultúrkörben megszervezett húsvéti foglalkozásokat, illetve a dunaújvárosi Sándor Frigyes Zeneiskola kamarazenekarának hangversenyét a Városi Színházban.
Erőss Zsolt, Magyarország vezető expedíciós hegymászója a Petőfi kultúrkörben tartott beszámolót sikereiről és élményeiről. Március 27-én a Petőfi Sándor Általános Iskola dísztermében az oktatási intézmény fennállásának 54. évfordulóját ünnepelték. Március végén az IFMD Nemzetközi Táncszövetség szerbiai bajnokságát tartották meg Adán, melyen a Petőfi kultúrkör tagjai négy arany- és hat ezüstérmet szereztek.  A megmérettetésen a péterrévei dr. Kiss Imre Művelődési Kör tagjai négy ezüstérmet és egy bronzérmet szereztek.
Feketicsen szervezték meg az Anyám Fekete Rózsa Magyar Vers- és Prózamondó Találkozó vajdasági elődöntőjét. A becsei Rókus Zoltán is a továbbjutók között volt.
Kilencedik alkalommal tartották meg a Tisza-menti tavasz elnevezésű ökológiai rendezvényt, melynek házigazdája ezúttal Péterréve volt, a szervezője pedig a becsei Labud Pejović óvoda. A Magyar Költészet Napja alkalmából a Népkönyvtárban ünnepi műsort tartottak. A Petőfi kultúrkörben „Külön világot alkotok magam…“ című műsorral József Attilára emlékeztek.
A Középiskolások Művészeti Vetélkedőjének becsei körzeti döntőjéről tizenhat középiskolás jutott tovább.
Dreán befejeződött a művelődési ház és a nyugdíjasok otthonának felújítása.
Szegeden tartották meg a XIX. Országos Gyermek és Ifjúsági Néptáncfesztivált, amelyen a Petőfi kultúrkör Kiscimbora táncegyüttese is részt vett, és szerepelt a gálaműsoron is. A Kiscimbora tagjai április közepén Nyíregyházán, a VIII. Országos Ifjúsági Néptáncfesztiválon vettek részt, ahonnan két díjjal tértek haza, Cseszák Zsombor énekesi teljesítményéért, míg a csoport a magyar népi kultúra áldozatos ápolásáért kapott különdíjat.
A becsei belvárosi plébánia és a községi önkormányzat Öreg Mezey János néhai kántor születési bicentenáriumának alkalmából ünnepséget szerveztek.
A péterrévei Samu Mihály Általános Iskola és a harkányi Kitaibel Pál Általános és Zeneiskola testvériskolai találkozót tartott Péterrévén.
A pecesori helyi közösség és az Arany János Kultúregyesület idén is megszervezte a Pecesori nap elnevezésű rendezvényt. Becsén tartották meg a Modern Táncok Világbajnokságát az Orion Művelődési Egyesület szervezésében, amelyen öt ország táncosai vettek részt. A Petőfi kultúrkör táncosai egy világbajnoki címet és négy második díjat nyertek, míg az Orion táncosai kétszer lettek második és egyszer harmadik helyezettek.    
Május közepétől ötven virágállvány díszítette a II. helyi közösség területét, amíg el nem lopták belőlük a virágokat…
Tizenharmadik alkalommal tartották meg a Kőketáncot, az óvodások és általános iskolások énekes népi játék és néptánc vetélkedőjét városunkban, ahol 1200 versenyző 46 produkciót mutatott be. Községünk néptáncosai négy első és egy harmadik díjat szereztek. Nagyváradon szervezték meg a Nemzetközi Olimpiász anyanyelvi versenyt, ahol Vajdaságot becsei diákok képviselték.
Június 1-jén érkezett Becsére Hidvégi-Üstös Pál maratonfutó, a „Tisza nagykövete“, aki idén Az élő Tiszáért elnevezésű projekt keretében mintegy 2260 kilométert futott a Tisza mellett – az eredéstől a torkolatig, és vissza.
A Májusi Játékokon, a gyermekszínjátszók 52. seregszemléjén, négy ország általános iskolás színjátszói szerepeltek.
Június 10-én tartották meg a községi képviselő-testület ülését, melyen a helyi képviselők módosították a 2009. évi költségvetésről szóló határozatot.
Péterrévén harmadízben szervezték meg a Nemzetközi Gyermek Néptánc- és Népművészeti Fesztivált. A rendezvény házigazdája a Tiszamente Közművelődési és Népművészeti Egyesület volt. Kishegyes adott otthont a Durindónak és a Gyöngyösbokrétának, a vajdasági magyarság legnagyobb népzenei- és néptánc fesztiváljának. Jövőre Péterrévén lesz a rendezvény. A Petőfi kultúrkörben június közepén nagyszabású évadzáró műsort tartottak.
A gépésztechnikus középiskolások szakmai versenyének köztársasági döntőjén a becsei Dudás Árpád, az adai Műszaki Iskola gépésztechnikus számítógépes szerkesztő szakának végzős tanulója második lett, míg a Szülőföldünk Pannónia pályázati bizottság Ismerjük meg jobban szülőföldünket! című pályázatán a középiskolások kategóriájában Bognár Renáta, a becsei Közgazdasági-kereskedelmi Iskola harmadikos diákja harmadik helyezett lett.
A Vajdasági Regionális Fejlesztési Alapítvány június 15-től működteti a Vajdasági Fejlesztési Hálót. A Vajdasági Fejlesztési Háló becsei irodája a Petőfi kultúrkörben kapott helyet.
Az önkormányzat segítségével május és június folyamán Péterrévén és Bácsföldváron szanálták az illegális szeméttelepeket.
Egerben június 25-e és 29-e között szervezték meg a III. Nemzetközi Gyermek és Ifjúsági Szederinda Találkozót, ahol csehországi, lengyelországi, felvidéki, ciprusi, vajdasági és magyarországi csoportok vettek részt. Vajdaságot a Petőfi kultúrkör Kiscimbora gyermekegyüttese képviselte. A csoport két díjjal tért haza a fesztiválról.
A péterrévei Karinthy Frigyes Színjátszó Kör a II. Karinthy-nap keretében Eszem a zúzád címmel zúzapörkölt-főzőversenyt tartott. Ugyanott a budapesti Mikroszkóp Színpad társulata, Sass József, Böröczki József és Kertész János vendégszerepelt.
A Petőfi kultúrkörben filmklubot tartottak, majd a kultúrkör és a Bárka Színházi és Kulturális Civil Szervezet szervezésében július elejétől drámapedagógiai színésztábort szerveztek. A péterrévei Tisza Földműves-szövetkezet július 10-e és 12-e között tizennegyedik alkalommal szervezte meg az Uborkanapok elnevezésű tudományos, gazdasági, turisztikai és művelődési rendezvényt.
Vékony Ferenc József, a Vállalkozók Közép-magyarországi Regionális Szövetségének vezetője és Knézi Péter polgármester megállapodást írtak alá a becsei önkormányzat és a Szövetség közötti együttműködésről.
A Petőfi kultúrkörben szervezték meg dr. Becsey Zsolt, volt Európa Parlamenti képviselő A többnemzetűség laboratóriuma című kiállítását, amely A multikulturalizmus évszázadai Bácskában és Bánátban alcímet viselte.
A községi képviselő-testület júliusi ülésén a helyi képviselők határozatot hoztak a város területén történő parkolásról. A szavazattöbbséggel elfogadott határozat a motoros és egyéb járművek nyilvános parkolóhelyen való parkolásának feltételeit és módját, a parkolóhelyek karbantartását, használatát, illetve a „rossz helyen“ parkoló járművek eltávolításának módját határozza meg. Eszerint a városközpontban  410 jármű parkolhat.
Augusztus 1-jén szervezték meg első ízben a község napját. Ezen a napon ünnepélyes keretek között először vonták fel a város zászlaját. Az ünnepség sztárvendégei Rúzsa Magdolna és Zvonko Bogdan voltak. A városnapi rendezvényen bemutatták a Koldusopera című zenés-táncos darabot, felléptek a Petőfi kultúrkör modern- és társastánc csoportjának tagjai, a Városi Kórus és a Fingerbang együttes közösen szórakoztatták a közönséget, de a gyermekek is birtokukba vehették a nagyszínpadot, szavalatokkal, énekekkel és táncokkal szórakoztatták a közönséget.
A város napja alkalmából szervezett ünnepségsorozat keretében több sportrendezvényt tartottak, a Népkönyvtárban Óbecse egykor és ma címmel előadássorozat kezdődött, az ETNOS Népművészeti Fesztivált is ekkor szervezték meg, s megnyílt az IDEA-2009, a Feltalálók és Újítók Nemzetközi Kiállítása is.
A Tanyaszínház karavánja augusztus 12-én tartott előadást Becsén.
Nyolcadik alkalommal tartották meg a Péterrévei Nyári Napok elnevezésű rendezvényt a péterrévei Tisza Művelődési Egyesület szervezésében. A derai Kutaspuszta Kultúrkör augusztus 8-án falunapot tartott. A Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör szervezésében idén is volt Szent István-napi ünnepség. Augusztus 21-én főzőversenyt szerveztek a Bocskoros Körben, majd a Csongrádi Fúvószenekar műsora következett a város központjában, az új búzából készült kenyeret pedig ünnepi szentmise keretében ft. Fuderer László áldotta meg. A mise után a nemzeti szalaggal átkötött kenyeret népviseletbe öltözött fiatalok vitték a községháza elé, ahol Knézi Péter polgármester szegte meg a cipót, amelyet szétosztottak a jelenlévők között. A színpadot ezúttal a Köztársaság utcában állították fel. A mintegy háromórás műsorban felléptek a Petőfi kultúrkör modern- és néptánccsoportjai és szavalói, a mórahalmi Csicseri néptánccsoport, a Csongrádi Fúvószenekar, valamint a Zengető együttes. A hangulatot emelte Vitkayné Kovács Vera fellépése, Schön Ignác és zenekara, valamint Kiss László és Toll Izabella nótaénekesek. A műsor után tűzijáték is volt, majd hajnalig tartó utcabálban szórakozott tovább mintegy négyezer becsei polgár.
A III. helyi közösség augusztus 29-én negyedik alkalommal szervezte meg az Újfalu napját, a Živimo zajedno – Együtt élünk című ünnepségsorozatot.
A községi parlament júliusi ülésén a képviselők többsége határozatot hozott a helyi jellegű kommunális illetékekről. Az illetékemelést méltatlankodva fogadta a kisiparosokat és magánvállalkozókat tömörítő egyesület. A vállalkozók petícióval fordultak a községi illetékesekhez, ennek eredményeként a képviselő-testület módosította a határozatot.
A Todor Dukin helyi közösség tanácsa, a helyi közösség gyermekügyi és tanügyi bizottsága, valamint a Viktória civil szervezet a felderítők otthonában idén is megszervezte a tolerancia tábort.
Szeptember 16-án a helyi parlament határozatot hozott a község hosszú távú hitelvállalásáról (120 millió dinár kölcsönt szándékozik igényelni a helyi önkormányzat).
Szerbia a 2010. évet kisebb állami apparátussal fogja kezdeni, mert a kormány utasította minisztereit, hogy létszámleépítést dolgozzanak ki. Leépítés várható köztársasági és önkormányzati szinten is.
Lengyelországi, magyarországi, valamint vajdasági táncklubok, egyesületek és tánccsoportok részvételével tartották meg a Mladost Sportközpontban a Szerbia Kupa elnevezésű nemzetközi táncversenyt, amely az IFMD – International Federation of Modern Dance Sports nemzetközi táncszövetség ranglistaversenye is volt. Községünkből négy csoport táncosai – a házigazda Orion mellett a péterrévei dr. Kiss Imre Művelődési Kör, a Max Dance és a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör – vettek részt a versenyen.
A Népkönyvtár 1800 könyvet kapott ajándékba testvérvárosunktól, Csongrádtól.  Az Aradi-vértanúkra emlékeztek október 6-án.
„Karcsúbb“ lett a hatalmi koalíció, a Mint egy ház politikai párt kilépett a hatalmi koalícióból.
Október 10-én, a mentálhigiénia világnapján nyitották meg a Vuk Karadžić utca 21-es szám alatt a Szent Rókus házat, ahol napközit alakítottak ki a fogyatékkal élőknek.
A Magyar Egészségügyi Társaság és a Magyar Egészségügyi Társaság Vajdasági Tagozata október 9-e és 11-e között tudományos konferenciát tartott Becsén.
2008 februárjában kezdődtek el a munkálatok Dreán az iskolaépületen. Több mint hétmillió dinárt fektettek be, az épület tető alatt áll, de pénzhiány miatt a munkálatok megszakadtak.
November 1-jén tizenhatodik alkalommal szerveztek a csúrogi sintérgödörnél megemlékezést. Ezúttal is állítottak fakeresztet az 1944-es megtorlások áldozatainak emlékére, amelyen ez állt: „Évről évre új a kereszt. Én Istenem, mért tűröm ezt?”
Alsóvároson 1969-ben adták át rendeltetésének az óvoda új épületeit. Az óvoda fennállásának 40. évfordulója alkalmából november 5-én ünnepséget tartottak az intézmény alsóvárosi épületében.
Péterrévén november 7-én nyolcadik alkalommal szerveztek emléknapot, melyen dr. Kiss Imrére, a falu egykori közkedvelt orvosára emlékeztek.
A Petőfi kultúrkörben hatodik alkalommal szerezték meg a Ricsaj Népművészeti Találkozót.
November 10-én Becsére látogatott Varga Imre, a Magyar Köztársaság belgrádi rendkívüli és meghatalmazott nagykövete, és Pápai Márta, az EU-ügyek és nemzetközi fejlesztések attaséja. A nagykövet a Népkönyvtár dísztermében találkozott a civil szervezetek, a helyi közösségek, intézmények és közvállalatok vezetőivel és munkatársaival.
Pénzhiány miatt elmaradt a Tolerancia-napi műsor.
A nemzetközi IFMD Táncszövetség, a Modern Tánccsoportok Magyarországi Szövetsége és a Tatai Aréna Sportegyesület november 15-én Tatán szervezte meg a szövetség nemzetközi ranglista- és világkupa versenyét. A versenyen részt vett a Petőfi Sándor kultúrkör negyvenöt fős csapata is, a táncosok két aranyéremmel tértek haza, ötször álltak a dobogó második fokára, míg kétszer harmadikak lettek.
Községünkben november 16-án kezdték el az aktivisták a magyar választók felkeresését azzal a céllal, hogy töltsék ki a kérelmet a magyar nemzeti kisebbség választói névjegyzékébe történő felvételre.
November 27-én városunkban is megkezdte működését a Szolgáltató Iroda a községháza földszintjén.
December 19-étől Szerbia polgárai vízum nélkül utazhatnak a schengeni övezethez tartozó 25 uniós, valamint a schengeni szabályokat alkalmazó további négy európai államba.
Knézi Péter polgármester és a Községi Tanács tagjai fogadást tartottak a Petőfi kultúrkör Kiscimbora gyermekegyüttesének tiszteletére.  
December 4-én az esti órákban a bácsföldvári katolikus temetőben 48 síremléket rongáltak meg. A belügyi szervek azonnal megkezdték a helyszínelést, és bekísértek négy helybeli, mint kiderült, magyar nemzetiségű kiskorút.
December 4-én a Népkönyvtár dísztermében ünnepi műsort tartottak a Könyvtár Napja alkalmából.  
December 12-én tartották meg a községi képviselő-testület 20. ülését, amelyen a tanácsnokok elfogadták a község 2010. évi költségvetését, amelyet 758,8 millió dinárban határoztak meg.
Három évvel ezelőtt nyitották meg Dreán a Lurkóházat a Poverello Alapítvány támogatásával. Idén, a Tartományi Nagyberuházási Alap támogatásának köszönhetően, új épületszárnnyal bővült az épület.  
Az önkormányzat, a Than Fivérek Értelmiségi Kör és a Népkönyvtár Than Károly születésének 175. évfordulója alkalmából december 12-én megemlékezést szervezett. A városháza előcsarnokában Dušan Jovanović, a képviselő-testület elnöke és Varnyú Ilona, a Községi Tanács oktatással és művelődéssel megbízott tagja emléktáblát lepleztek le Than Károly, az ismert és elismert vegyész, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia alelnöke, a Magyar Természettudományi Társulat elnöke, Becse díszpolgárának emlékére.
Pecesoron december 11-én adták át rendeltetésének a Koszorús szállást.
A Magyar Köztársaság Külügyminisztériuma pályázatán a Petőfi kultúrkör 10.000 euró támogatást nyert a felújítási munkálatok befejezéséhez.                                

Erer

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *