Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Ministar poljoprivrede i zaštite životne sredine: Laboratorija za kontrolu kvaliteta mleka od aprila

Ministar poljoprivrede i zaštite životne sredine: Laboratorija za kontrolu kvaliteta mleka od aprilatrg_fontane

Ministar poljoprivrede i zaštite životne sredine Srbije Branislav Nedimović rekao je u utorak da će odluka o tome da li će biti ukinuti prelevmani (carinska zaštita) za uvoz mleka biti doneta za 15 dana.

„Još se rade analize na tržištu mleka zajedno sa Evropskom komisijom, kako se ne bi desilo da ukinemo prelevmane pa da ih opet uvodimo“, kazao je Nedimović novinarima.
On je podsetio da su prelevmani za uvoz mleka uvedeni pre godinu i po i da je Srbija bila prinuđena na tu administrativnu nepopularnu meru jer su tada cene mleka u Evropi pale sa 45 centi po litru na dvadesetak, a sada su te cene povećane.
„Evropska unija je, kad je pala cena mleka, subvencionisala farmere da ga ne proizvode, a Srbija nije imala takve mogućnosti. U budžetu za iduću godinu biće izdvojen novac i za te namene“, kazao je Nedimović.
Po njegovim rečima, poljoprivredni budžet za 2017. godinu će biti veći nego u ovoj godini.
Ministar poljoprivrede i zaštite životne sredine rekao je i da će laboratorija za kontrolu mleka početi da radi od marta-aprila iduće godine i od tada će se mleko plaćati po kvalitetu.
On je istakao da će država i naredne godine pomagati sektor mlekarstva i da će oni koji imaju najkvalitetnije mleko i ambiciju da razvijaju taj sektor imati prioritet.
„Naredne godine će za nabavku opreme i finansijsku podršku poljoprivrednim proizvođačima biti izdvojeno 1,15 milijardi dinara što je duplo više nego ove godine“, rekao je Nedimović na konferenciji za štampu o investicijama kompanije „Imlek“.
Generalni direktor „Imleka“ Ilija Šetka istakao je da je ta kompanija od 30 miliona evra investicija 24 uložila u Srbiji, a šest u regionu i dodao da je „Imlek“, zahvaljujući uvođenju prelevmana (carinske zaštite), očuvao proizvodnju i farmerima isplaćivao prosečnu cenu mleka od 30 centi po litru kada je ona na evropskom tržištu u proseku bila oko 20 centi.
„Otkupili smo 30.000 tona mleka u trenutku kada nam nije trebalo i preradili ga u mleko u prahu da bi pomogli farmerima da očuvaju proizvodnju. Na ime pozajmica farmerima smo dali tri miliona evra“, rekao je Šetka.

(Izvor: Beta)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *