Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Mit csinált az MNT az elmúlt négy év alatt? – „Az MNT munkájával nem lehetünk megelégedve“

Mit csinált az MNT az elmúlt négy év alatt? – „Az MNT munkájával nem  lehetünk megelégedve“trg_fontane

A Magyar Nemzeti Tanácsról szóló publikáció készítésekor kíváncsiak voltunk arra, hogy Becse község polgárai hogyan értékelik az MNT elmúlt négy évben végzett munkáját, mit tartanak pozitívnak, illetve negatívnak, s mit várnak az új összetételű MNT-től (október 26-án tartották meg a nemzeti tanácsi választásokat).

A megkérdezettek közül sokan nem akartak erről a témáról nyilatkozni, többen nem ismerik az MNT munkáját, ezért nem beszéltek, néhányan pedig azért nem nyilatkoztak, mert szerintük véleményük nem publikus.

Sétáló Tímea: Nem igazán követtem az MNT működését, annyit viszont elmondhatok, hogy tetszik a „Vackor” támogatás, az iskolába induló gyerekek tanszercsomagja. Ez hatalmas segítség a szülőknek. Tetszik az ösztöndíjakra kiírt támogatás – habár ez bennünket még nem érint – valamint a demográfiai kérdésekre vonatkozó indítvány. Remélem, hogy a következő összetétel a felsoroltakat folytatja és hogy másképp is a nagycsaládosok segítségére tud majd lenni.

Kiss Róbert: A pozitív az, hogy valamennyire segítik, támogatják a magyar gyerekeket az oktatásban. A negatív az, hogy semmit sem tesznek a magyarság érdekében, ami a valós életben kellene nekik. Az új összetételű MNT-től csak annyit várok el, hogy hozza vissza a régi kisebbségi törvényeket, mert akkor több jogunk volt, mint ma.

Cseszák Zsombor: Tetszik, hogy az MNT támogatja a kulturális programokat, például a Gyöngyösbokrétán nem az egyesületeknek kell kifizetni a táncosokat kísérő zenekarokat. Ez más rendezvényekre is kiterjedhetne, jobban fellendülne a kulturális élet, ami igencsak fontos a határon túli magyarság identitásának megőrzésében. Az is tetszik, hogy segít az egyetemistáknak, sok embernek az a 120-150 euró nagy segítség. A következő összetételű tanácstól azt várom el, hogy szakértelemmel végezze a munkáját, megfelelő embereket nevezzen ki a megfelelő helyekre.

Molnár Viktor: Pozitívumok: kielégítő eredmények az oktatásban, beiskolázási program-óvodások, általános iskolások, felsőoktatási ösztöndíj, kultúrszervezetek és intézmények munkájának és eseményeinek támogatása, anyanyelven oktatás minden szinten, diákbuszprogram. Nem sikerült életre hozni sok helyen a magyar nyelv hivatalos használatát a hivatalokban. A következő MNT-től azt várom el, hogy folytassa az oktatási támogatásokat és a gyakorló pedagógusképzés kapjon kiemelt figyelmet, Long Life Learning fiataloknak és felnőtteknek egyaránt, a szerb nyelv oktatásának megváltoztatása (pozitív feljavítása), naprakész tanulmányok a vajdasági magyarság helyzetéről a lehetséges pozitív utak megmutatásával.

Bátori Szilvia: Az igazság az, hogy nem nagyon olvasok híreket, így nem tudok teljes képet látni az elmúlt négy évről, bár a csomagok az elsősöknek, a pénzadományok segítettek az óvodás gyerekek és az iskolás gyerekek szüleinek is. Nem is mondanék semmi pozitív vagy negatív dolgot, mert nem lenne igazságos. Hogy mit várnék el? Figyeljenek jobban a magyar iskolákra, ne csak a diákokra. Kézzelfogható példa a Petőfi iskola. Nincs uzsonna, nincs rendes fűtés… Jövőre tudjuk-e oda íratni a gyerekeket?

Karácsonyi Ibolya: Pozitív dolog az, hogy az MNT valójában beépült a vajdasági magyar kultúréletbe, valamint, hogy elkészült egy kulturális stratégia, amit Magyarországon is elismertek. Van egy elképzelés arról, hogy a kultúrára szánt pénzösszegek elköltésének mi a fontossági sorrendje. Ezen felül az is jó, hogy minden ülésről élő közvetítés van a Pannon TV-ben. A negatívum pedig, hogy talán át kellene gondolni azt, hogy jogilag fontos-e az MNT-nek minden intézménybe beépülni, illetve, van-e szükség arra, hogy átvegye mindenhol az alapítói jogokat. Ami a jövőt illeti, jó lenne a szerbiai költségvetésből a magyar kultúrára szánt részt minél nagyobb mértékben kihasználni és azokat a lehetőségeket is, amelyek jogilag nekünk, vajdasági magyaroknak járnak.

Klamár Mária: Ami az MNT eddigi munkáját illeti, én úgy tekintek rá mint pozitívumokra. Hogy tehetett-e volna többet, volt-e rá mód vagy lehetőség? Nem tudom. Az elkövetkező időszakban, új összetételben, remélem továbbra is szem előtt tartja azt, amit felvállalt a programokban, az oktatás, a kultúra és a nyelvhasználat támogatását, minden magyar ember érdekét.

Galgó Ferenci Andrea: Az MNT négy éves mandátumában megtalálhatók a pozitív és a negatív elemek is. Amit mindenképp pozitívnak találok, az az ösztöndíj-rendszer bevezetése. Nagyon sok fiatal tanulhatott és tanulhat tovább ennek a havi juttatásnak köszönve. Úgy érzem azonban, hogy az ösztöndíjon kívül meg is szűnik a fiatalokkal való törődés. Ékes példája ennek egy konkrét eset: többször jeleztem a Tanács tagjainak hogy egy MNT által támogatott iskolában olyan tanerő tanít, akinek diplomája nincsen, ráadásul másik községből utazik, annak ellenére, hogy községünkben ösztöndíjazott diplomás tanár is van. Süket fülekre találtam, tehetetlen voltam, hiszen az MNT által kinevezett igazgatónő és iskolaszék semmit nem tett annak érdekében, hogy a helyzeten változtasson. Ha most azt gondoljuk, hogy ez egyetlen személyi kérdés, és nem szabad általánosítani belőle, akkor erre azt mondhatom, hogy az a terület, amin az MNT tevékenykedik ilyen dolgok sokaságából áll össze. Mindannyiunkat érint viszont az a tény is, hogy érezhetően „rátelepedett” az MNT a vajdasági magyar médiára. Úgy gondolom, hogy a média függetlensége mindenekelőtt a legfontosabb. Mindent összevetve, az új Magyar Nemzeti Tanácstól sem várok el semmivel sem többet mint az előzőtől, remélem azonban, hogy a nemzeti tanácsokról szóló törvény nem marad csonka, mert így, hogy a törvény nincs összhangban az oktatási törvénnyel, megkérdőjeleződik az iskolaszéki tagok és az igazgatók kinevezésének törvényessége.

Bonifárt László: Négy éve vált igazán a hétköznapjaink részévé a Magyar Nemzeti Tanács, a 2002-ben megszavazott törvény ekkor talált igazán útjára. Működését pozitívnak értékelném, hiszen rengeteg programmal és támogatással segítette a vajdasági magyar kultúrát, oktatást, tájékoztatást és a nyelvhasználatot. A felsőoktatás területén sikerként tudom elkönyvelni, hogy az MNT támogatásának köszönhetően sok diák a hazai egyetemeket választotta az anyaországival szemben, azonban ez, véleményem szerint még mindig nem elég. A következő négy év a fiataljaink megtartásáról kell szóljon, és itt az MNT-nek minden lehetőséget ki kell a legvégsőkig használnia. Az általános és középiskolai oktatáson belül talán a képességfejlesztésre kellene több hangsúlyt fektetni, de ettől függetlenül a lehetőségekhez képest ezek a területek is szépen ki lettek töltve és reményeim szerint a következő négy évben is ilyen ütemben fejlődnek.

Madarász Kulcsár Sarolta: A Magyar Nemzeti Tanács munkáját az elmúlt négy évben nagyon eredményesnek tartom, azonban kiemelném, hogy a legsikeresebb programja az ösztöndíjprogram volt, amely nagyon sok tehetséges vajdasági diák továbbtanulására adott megfelelő támogatást és biztosított lehetőséget. Jómagam is érintett voltam az ösztöndíjprogramban két éven keresztül mint demonstrátor, majd a mesterképzésem ideje alatt a Várady Kiválósági Ösztöndíj-Hitel kedvezményezettje lehettem. Fontosnak tartom elmondani azonban, hogy ez a program az anyagi támogatáson túl az elsőéves hallgatóknak is és a demonstrátor hallgatóknak is lehetőséget adott arra, hogy megtanuljanak csapatban dolgozni,a demonstrátor kipróbálhatta magát a koordinátori szerepben, megtapasztalhatták, hogy mit jelent felelősséggel tartozni a másikért és, ami talán a legfontosabb, hogy minden érintett munkáját a szolidaritás fémjelezte. Hálával és köszönettel tartozom a Magyar Nemzeti Tanácsnak fáradhatatlan munkájáért és kívánom, hogy a következő ciklusban legalább ilyen tevékenyen folytatni tudja a már megkezdett programokat és tovább tudja bővíteni az új lehetőségek tárházát.

Kiss Igor: Az MNT munkájával nem lehetünk megelégedve, hiszen nem is nagyon beszélhetünk munkáról, kivéve természetesen egy-két embert, aki elvégezte a kötelező feladatot. Gondolok itt elsősorban a Budapestről érkező pénzek szétosztására, hisz a különböző programok, amelyek MNT néven futnak, sokszor a magyar kormány kiemelt érdeme. Röviden úgy is mondhatnám, hogy eljátszotta azt az epizódszerepet, amit Belgrád megengedett neki, a költségvetés, azaz a polgárok terhére. Tekintettel arra, hogy az újonnan felálló MNT-nek még akkora hatásköre sem lesz, hisz az alkotmánybíróság megszabdalta azt, még kevesebb érdemi eredményt várok el az elkövetkező négy évben. Amit külön sérelmezek, hogy az MNT egy sérült törvény hátán lesz megválasztva, amit nem is lenne szabad.

Bosnyák Mária: Véleményem szerint az MNT igen széleskörű munkát végzett. Igyekezett helyt állni munkájában, s megvalósítani céljait. Amit igen méltányolok, az az anyagi támogatás az oktatásban, kultúrában, tájékoztatásban. Amit hiányosságnak vélek, az a hallgatói ösztöndíjak megítélésének időpontja. Célszerűbb lenne már nyáron folyósítani. Hogy mit várok a következőkben? Még több támogatást a művelődési egyesületeknek. Nem csak anyagi támogatásra gondolok, hanem szakirodalom-hozzáférésre is.

B.M.

Becse és a Magyar Nemzeti Tanács
A melléklet megjelenését a Művelődési és tájékoztatási minisztérium tette lehetővé

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *