Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Muke žitelja kamp naselja u Bečeju: Dom za klizanje

Muke žitelja kamp naselja u Bečeju: Dom za klizanjetrg_fontane

Ni najstariji žitelji Kamp naselja u Bečeju ne pamte da je usred zime Tisa napustila korito, poplavila objekte i pri tome se zaledila, a to se upravo dešava ovih dana u omiljenom izletištu Bečejaca.

Reka je krajem decembra poplavila većinu od 180 objekata, a zatim se zaledila. Dvadesetak porodica koje su stalni stanovnici ovog naselja muku muče da žive normalnim životom. Svaki odlazak do grada je prava avantura, saobraćaj čamcima je sada praktično nemoguć, a hodanje po ledu nije baš bezazleno, pogotovo za one starije.
– U ovakvim uslovima je teško živeti. Hajde dok smo vodu gazili čizmama, još se i moglo, ali sada kada gazimo po ledu koji preti da pukne, nije nimalo veselo – kaže Andraš Kalapoš koji u kući u Kamp naselju živi sa suprugom i ćerkom, i nastavlja: – Ogrev mi je ostao pod ledom, sada ga nosim iz grada, mučimo se svi, pogotovo ćerka, ali šta je tu je, drugi dom nemamo.
Slične probleme imao je i Branko Ćurčić koji je sa suprugom pre nekoliko dana morao da se preseli kod dece u grad.
– Dok smo mogli da lomimo led i nekako se krećemo čamcem kroz naselje, bilo je podnošljivo, ali sam na kraju sa suprugom ipak morao da odem kod dece u grad, jer uslovi koji sada vladaju u Kamp naselju nisu dostojni življenja – kaže Ćurčić.
Ćurčić i Kalapoš, kao i ostali stalni žitelji Kamp naselja, kivni su na lokalnu samoupravu što ne pruža pomoć, iako su, kako kažu, podneli zahtev za legalizaciju svojih objekata, a uredno plaćaju i porez.
– Kada sam kupovao objekat znao sam da je ovo izlivno korito reke Tise, međutim, posle svega što sam preživeo u poslednjoj deceniji, razmišljam da li ću legalizovati objekat. Ako su opštinari digli ruke od pomoći kada je poplava, neka dignu ruke i od legalizacije – revoltiran je Ćurčić.
Besni kamperi napominju da oni i dalje žive u državi Srbiji i da, kad god su poplave i prirodne nepogode, cela bulumenta političara, od opštinara, preko republičkih poslanika i ministara u Vladi se sjati na takva mesta obećavajući pomoć, nije čak možda nepristojno reći „kule i gradove“, a da njih niko nikada nije ni pogledao, čak ni 2006. godine kada je nivo vode bio rekordno visok i kada je naselje bilo 97 dana pod vodom.
Ipak, ledenu ploču u kamp naselju i oko njega ne kude svi Bečejci. Prirodnom klizalištu ko-je u gradu na Tisi odavno ne postoji, najviše se raduju deca koja svaki trenutak koriste da se čorkuljaju na mestu gde leti trče ili igraju fudbal.

M.S.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *