Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Na okruglom stolu o medijima u Bečeju rečeno je: Nema dogovora o osnivanju opštinskog medija

Na okruglom stolu o medijima u Bečeju rečeno je:  Nema dogovora o osnivanju opštinskog medijatrg_fontane

Na okruglom stolu „Medijska strategija i medijske slobode u lokalnim sredinama” koji je 18. decembra u velikoj sali gradske kuće organizovalo Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV), predstavnici medijskih udruženja i medija iz Bečeja razgovarali su o sprovođenju i glavnim aspektima Strategije razvoja sistema javnog informisanja u Republici Srbiji do 2016. godine, odnosno o delovima Strategije koji se odnose na položaj lokalnih medija i ulogu lokalnih samouprava u informisanju na lokalnom nivou. Dinko Gruhonjić, predsednik NDNV-a, Žužana Serenčeš, članica Izvršnog odbora NDNV-a, Svetozar Raković, generalni sekretar Nezavisnog udruženja novinara Srbije i Vladan Filipčev, glavni urednik Bečejskog mozaika, predstavili su svoje stavove u vezi sa Medijskom strategijom, o informisanju na manjinskim jezicima i o finansiranju lokalnih medija iz opštinskih budžeta.

Podsetimo, povod za održavanje okruglog stola u Bečeju bila je ranija najava predsednika opštine Bečej da će lokalna samouprava osnovati svoje medije. To je prema oceni Medijske koalicije (NDNV, NUNS, UNS, „Lokal pres“) u potpunoj suprotnosti sa Medijskom strategijom.
Predstavnici lokalne samouprave, Dalibor Kekić, član Opštinskog veća za investicije i razvoj i Aleksandar Marić, pomoćnik predsednika opštine za odnose s javnošću, su na okruglom stolu izjavili da lokalna vlast ne namerava da osnuje svoje medije i istakli su da će opština da poštuje zakone i Medijsku strategiju. O eventualnom osnivanju opštinskih medija Aleksandar Marić je rekao da tim povodom „ništa nije potpisano, niti dogovoreno. Mi nećemo doneti odluku koja je u koliziji sa zakonskom regulativom”.

Reakcije

O mogućnosti da opština formira svoje medije od stranaka koje imaju odbore na lokalnom nivou, saopštenjem je oštro reagovala samo Liga socijaldemokrata Vojvodine, osuđujući mogućnost osnivanja opštinskih medija, dok su se predstavnici Demokratske stranke na konferenciji za novinare na kojoj su kritikovali rad lokalne vlasti, osvrnuli i na tu najavu.

Dalibor Kekić je rekao da opština ne planira da pravi sopstveni medij, već Medija centar kako bi se „pomoglo medijima da rade kvalitetnije”.
Generalni sekretar Nezavisnog udruženja novinara Srbije Svetozar Raković izrazio je zabrinutost zato što je prošlo već 14 meseci od dve godine, koliko je Medijskom strategijom bilo predviđeno da se država konačno povuče iz vlasništva nad medijima. Dodao je da zabrinjavaju i pokušaji vlasti da se kroz neke druge, a ne sistemske medijske zakone, „upadne” u medijski sektor i opet otvori mogućnost učešća države u vlasništvu nad medijima. „Time se deklarativna politička volja za povlačenje države iz medija pokazuje kao neiskrena”, poručio je Raković.
Članica Izvršnog odbora NDNV-a Žužana Serenčeš kazala je da su „veoma neravnopravni” uslovi u kojima funkcionišu mediji na lokalu, privatni i oni koji su javna preduzeća.
Prema njenim rečima, iako je prošlo pet godina, ništa nije urađeno na obećanom trajnom sistemskom rešenju koje garantuje budućnost i opstanak medija na jezicima nacionalnih manjina.
„Ni Medijska strategija nije ponudila ozbiljan sistemski mehanizam”, kazala je Serenčeš.
Glavni urednik Bečejskog mozaika Vladan Filipčev rekao je da se na lokalu ne vodi računa o interesima građana i informisanju, već isključivo o političkom interesu. „To ima poguban uticaj na medijske slobode. Finansiraju se ‘podobni’ mediji, a najava osnivanja novih medija od strane opština i gradova je još jedan veoma loš potez”, rekao je Filipčev.

Priredio: B.M. (Autonomija)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *