Predstavnici opozicije i vlasti na sednici Skupštine opštine 23. marta najviše su raspravljali o odluci o naknadi za zaštitu i unapređenje životne sredine, o izveštaju o radu sportskog centra „Đorđe Predin Badža“ za 2016. godinu i o programu rada Gradskog pozorišta – kada je odbornik DZVM-a Ištvan Tari po ko zna koji put bio nezadovoljan procentualnom zastupljenošću programa na srpskom i mađarskom jeziku u ustanovi kulture.
Pre usvajanja dnevnog reda sednice odbornik „Samo lokalno“ Milan Bokun i predsednik Skupštine opštine Nenad Tomašević raspravljali su o poštovanju Poslovnika bečejskog parlamenta o prijavljivanju odsutnosti odbornika sa sednica.
Najžešću raspravu izazvao je izveštaj o radu sportskog centra za 2016. godinu, u vezi s tim je odbornik Bokun ukazao na niz grešaka, kako je rekao, u tabelama, o tome da se taj dokument usvaja sa godinu dana zakašnjenja, jer uskoro bi trebalo da se na dnevnom redu Skupštine opštine nađe i izveštaj o radu za 2017. godinu, jer je obaveza korisnika javnih sredstava, što sportski centar jeste, da predaju obrazce do kraja februara za prethodnu godinu, te ta obaveza je postojala i za izveštaj o radu za 2016. „To jeste urađeno, ali zašto od tada do sada nije stiglo na Skupštinu opštine? I da li ima smisla o tome raspravljati posle više od godinu dana?“, pitao se Bokun, a o greškama u izveštaju je, između ostalog rekao: „Kako to da 1,7 miliona dinara nenaplaćenih prihoda vi iskazujete kao ostvarene prihode? Interesuje me zašto klubovi nisu platili svoj troška od 1,2 miliona, jer ako su dobili sredstva iz budžeta, što nisu platili? Ako nisu dobili sredstva iz budžeta, zašto nisu dobili?“
Odborniku Bokunu su osim predsednika opštine Dragana Tošića, direktora sportskog centra Dejana Stanojeva replicirali i predsednik bečejskog parlamenta, ali i budžetski inspektor Đorđe Popov.
Stanojev je konstatovao da je Bokun izgovorio mnogo neistina. Što se tiče završnog računa sportskog centra, Trezoru je predat u zakonskom roku, ali je, kako je Stanojev objasnio, zaposlena u sportskoj ustanovi koja je bila zadužena za taj posao, dala otkaz i nije sveobuhvatni materijal upućen lokalnoj samoupravi na vreme, a dodao je da se tako nešto neće ponoviti. Stanojev je rekao i da sportski centar, otkad je on direktor, iz godine u godinu pravi sve bolje rezultate i realizuje velike projekte. „Što se tiče brojki, mislim da to niste dobro izračunali. Ovaj materijal ne bi bio na sednici Skupštine opštine da nije sve kako treba“, rekao je direktor sportskog centra, a Bokun je odbacio njegovu tvrdnju da ne govori istinu, upućujući ga na brojke i tabele u izveštaju o radu sportskog centra.
Predsednik Skupštine opštine Nenad Tomašević je u vezi s izveštajem o radu sportskog centra rekao: „U više navrata smo dokazali da to što govorite nije bilo istina. Ili namerno niste govorili istinu ili ste bili u zabludi, i to smo dokazali. I šta vi očekujete, da sve što kažete prihvatimo da je istina? Ne kažem da deo možda i nije, ali nemojte tako da napadate, nema smisla. Šta ste do sada vi dokazali? To što ste dokazali skidanjem materijala sa nepostojećeg sajta? Dozvolite onda da mi imamo mnogo sumnje u vaše dokaze, jer ste dokazali da ne znate…. Vi iz skupštine na skupštinu izađete i kažete nešto što ne stoji i budete demantovani argumentima“.
Odborniku Ištvanu Tariju koji je bio nezadovoljan brojem sadržaja na mađarskom jeziku u Gradskom pozorištu, koji finansiraju svi građani opštine, ali i time da se ne znaju unapred programski sadržaji na dnevnom nivou, a rekao je i da mađarskim kulturnim životom ne treba da se bave samo amaterska udruženja, već Gradsko pozorište, odgovorili su njegove odborničke kolege iz stranaka mađarske nacionalne zajednice na vlasti, Edita Silađi, Ervin Ragač i Igor Kiš, ali i predsednici opštine i Skupštine opštine, koji su istakli da prebrojavanje Srba i Mađara ne vodi u dobrom smeru, te da Gradsko pozorište veoma dobro radi, no, to ne znači da taj rad ne može da se unapredi.
Direktor pozorišta Zdravko Petrović je rekao da možda nema dovoljno sadržaja na mađarskom jeziku u pozorištu, ali, s druge strane, „znate da Mađari imaju svoje kulturno društvo ’Petefi Šandor’, gde su programi isključivo na mađarskom jeziku… U gradu Srba i Mađara ima otprilike u jednakom brojku, tako da se trudimo da to poštujemo, a s druge strane, voleo bih da gospodin Tari češće dolazi u pozorište na sadržaje koje nudimo“. Petrović je dodao i da u pozorištu ponovo radi dramska sekcija na mađarskom jeziku.
Na konstataciju Tarija da se kulturni život mađarske nacionalne zajednice odvija preko amaterskih udruženja umesto javnih ustanova, koji se finansiraju novcem svih građana, odgovoreno je da i amaterska udruženja na konkursima opštine dobijaju novac iz budžeta opštine za svoje programe.
Na sednici Skupštine opštine usvojeni su i posebni programi korišćenja sredstava iz budžeta za javna preduzeća Vodokanal i Komunalac, odluka o angažovanju eksternog revizora za završni račun budžeta opštine Bečej za, odluka o utvrđivanju minimalne naknade za tekuće i investiciono održavanje zajedničkih delova i upravljanje u stambenim i stambeno-poslovnim zgradama na teritoriji opštine Bečej, a promenjeni su i članovi u upravnim odborima Narodne biblioteke i PU „Labud Pejović“.
K.D.F.