Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Nebriga o imovini svih nas: Ko je sejao žito?

Nebriga o imovini svih nas: Ko je sejao žito?trg_fontane

O nezainteresovanosti nad-ležnih i neažurnom rešavanju spornih pitanja govori slučaj državnog zemljišta koje je opština dodelila Javnom preduzeću Komunalac i Gerontološkom centru. Naime, i javnom preduzeću i socijalnoj ustanovi opština je pre nekoliko godina besplatno dodelila izvesnu površinu zemljišta, Komunalcu za pošumljavanje, a Gerontološkom centru za potrebe narodne kuhinje.

Predstavnici Komunalca su se tek ove godine setili da neko drugi koristi 17 hektara zemljišta, koje je ovo preduzeće trebalo da pošumljava. Navodno niko nije znao ko već dve godine bespravno koristi 17 hektara zemlje JP Komunalac. Ispostavilo se potom da 17 hektara zemlje koristi Gerontološki centar, odnosno firma iz Čeneja, koja obrađuje zemlju kojom raspolaže Gerontološki centar. No, ta firma je, navodno greškom, obradila za 17 hektara veće parče zemljišta.
Mediji su objavili te podatke, a nadležni jedno vreme nisu reagovali, da bi najzad republički poljoprivredni inspektori u prvoj polovini maja, na poziv predstavnika opštine, izašli na lice mesta da vide u čemu je stvar.
Takav način postupanja svih u ovoj priči dovoljno govori o tome kako i koliko se brine o javnom dobru, u ovom slučaju o poljoprivrednom zemljištu u vlasništvu države.
Inspektori su ustanovili to što se i dosad znalo: da osim dela zemlje koju je Gerontološki centar dobio na korišćenje od opštine (reč je o 41 hektaru), SZR „Žito“ iz Čeneja Sanje Srećkov bespravno obrađuje i 17 hektara zemlje koja pripada Komunalcu. Za sada se ne zna šta će poljoprivredni inspektori učiniti u ovom slučaju, koga će, kada i koliko kazniti. Naime, zasad su sačinili samo zapisnik o saslušanju svih strana u ovoj priči.

Koliko košta besplatna zemlja?

U dokumentaciji kojom raspolaže redakcija Bečejskog mozaika, piše da je Gerontološki centar sklopio ugovor o poslovno-tehničkoj saradnji sa Sanjom Srećkov, preduzetnikom, vlasnikom SZTR „Žito“ iz Čeneja 25. maja 2011. godine, te da je „predmet ugovora poslovno-tehnička saradnja o zajedničkom privređivanju na poljoprivrednom zemljištu koje je Ustanova dobila zaključkom Opštinskog veća (broj III 320-239/2010(131) od 19. oktobra 2010. godine“.
Direktor Gerontoškog centra Đerđ Ric je ranije za Bečejski mozaik rekao da je predmet ugovora o poslovno-tehničkoj saradnji, koji je Gerontološki centar zaključio sa SZTR „Žito“ 41 hektar zemlje, a ne i 17 hektara koji pripadaju Komunalcu.
Prema rečima Rica, 20 posto – oko 700.000 dinara – od proizvedene količine robe dobio je Gerontološki centar.

Kako saznajemo, verovatno je sporan i način na koji je Gerontološki centar dobio na korišćenje, na period od tri godine, počev od ekonomske 2010/2011. godine, poljoprivredno zemljište u državnoj svojini bez naknade, ukupne površine 148,6379 hektara, a od toga je obradivo poljoprivredno zemljište (njiva) 41,7768 hektara, dok je preostala površina, 106,8611 hektar, pašnjak. Naime, po Zakonu o poljoprivrednom zemljištu poljoprivredno zemljište u državnoj svojini može se dati na korišćenje bez plaćanja naknade obrazovnim ustanovama – školama, stručnim poljoprivrednim službama i socijalnim ustanovama u površini koja je primerena delatnosti kojom se bave, a najviše do 100 hektara. Odluku o tome donosi nadležni organ jedinice lokalne samouprave uz saglasnost Ministarstva poljoprivrede. Prema podacima kojima raspolažu novinari, ta saglasnost Ministarstva ne postoji u slučaju Gerontološkog centra.

R.M.

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *