Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Nehigijenski toaleti u školi u Bačkom Gradištu: Bezbednost zdravlja pod znakom pitanja

Nehigijenski toaleti u školi u Bačkom Gradištu:  Bezbednost zdravlja pod  znakom pitanjatrg_fontane

Sve češće se u Bačkom Gradištu spominje 1984. godina, kada je Poliklinika u Novom Sadu bila puna obolele dece od žutice, a uzrok je bio – loša higijena u školskim toaletima. Sadašnji toaleti Osnovne škole „Svetozar Marković“ već nekoliko meseci zaudaraju, higijena je na niskom nivou i, ako se nešto ne preduzme, može ponovo doći do zaraze. Sada deca odlaze kući tokom velikog odmora da bi obavila nuždu!

– Plašim se za svoju decu jer sam i ja prošla kroz taj period kada smo svi završili na Poliklinici i čak sam celu školsku godinu izgubila zbog oporavka. Najviše se bojim ponavljanja istorije i da će i moja deca da prežive slično – rekla je roditelj Jasmina Spajić, čije dve ćerke idu u ovu školu.

Zamerke rukovodstvu škole

Vesna Dorić, član Saveta roditelja u školi „Svetozar Marković“, nije zadovoljna radom rukovodstva te ustanove.
– Već nekoliko godina odlazim na Savet roditelja i mnogo toga zameram rukovodstvu škole što sede i čekaju da im neko na tacni da sve što je potrebno za školu. Taj roditeljski dinar uzimaju na početku svakog polugodišta. Obećavan je videonadzor, novi toaleti i trpezarija i nije bilo ništa od toga. Tražila sam da mi napismeno daju šta je kupljeno od tog novca da bih ja kao predstavnik odeljenja mogla da kažem ostalim roditeljima. Pisalo je da su za te pare kupljenje krede, papir za fotokopiranje i još par sitnica za koje nije potreban toliki novac – rekla je za Vesna Dorić.

– Školski toaleti smrde i sa veće daljine, pa možete da zamislite kakvo je tek stanje unutra. Otkad je škola izgrađena ništa od cevi nije menjano i sve je to dotrajalo. Ne funkcioniše ni odvod kako treba i samo molimo boga da se neko ne razboli – rekla je nastavnica Šarolta Legvari, čija deca takođe ne idu u školski WC.
U školi kažu da se majstori i spremačice trude da održe higijenu koliko mogu, da su primorani da troše veliku količinu hemikalija, ali da sada ni to više ne dobijaju. Sekretarica škole Milana Novaković rekla je da im ni reči predstavnika lokalne samouprave ne ulivaju optimizam.

Nema struje, telefona, papira…

U školi, inače, učenici već nekoliko godina ne mogu da koriste vodu za piće jer nije ispravna zbog dotrajalih cevi. I te treba „renovirati“ kako deca ne bi kupovala flaširanu vodu.
Opština je uskratila mnoga sredstva za ovu školu i to se opravdava smanjenim transferima sa pokrajinskog i republičkog nivoa. Tako nastavnici od marta nisu primili putne troškove i veliki deo plate troše na putovanja. Pored toga, školi na svakih dva meseca isključe telefon, jer opština neredovno plaća račune, a neretko je i struja isključena iz istih razloga.
Škola nema para ni da promeni kertridže za štampače, kao ni za papir za štampanje, pa nastavnici kontrolne zadatke pišu na tabli. Skoro je nekolicina nastavnika organizovala prikupljanje starog papira za reciklažu i od prodaje tog papira je kupljen papir za štampače i promenjeni su kertridži.

– Pre godinu dana smo se obratili opštini Bečej i nadležni iz lokalne samouprave su nam tražili da im dostavimo ponudu za radove. To smo i uradili i poslali im zahtev i ponudu, ali ništa nije urađeno. Bili su nam u poseti predsednik Skupštine opštine Dušan Jovanović, član Opštinskog veća Dragan Mesaroš i Zvonimir Stankov iz Direkcije za izgradnju, i rekli su da opet sastavimo ponude izvođača, odnosno troškove radova i da pošaljemo zahtev kako bi se planiralo za budžet za sledeću godinu – objasnila je Novaković i dodala da će zbog te procedure higijena u školi i bezbednost zdravlja dece biti pod znakom pitanja do proleća-leta sledeće godine.
Novaković je rekla da se škola obratila i pokrajinskoj vladi i drugim organizacijama za pomoć, ali do sada niko nije reagovao. Prema njenim rečima, zbog ignorantskog pristupa ljudi iz lokalne samouprave stanje
u školi iz dana u dan se pogoršava.
Predsednik opštine Bečej Peter Knezi je izjavio da je teško u ovom trenutku pronaći tri miliona dinara za školu, pogotovo jer nisu planirana u budžetu.
Inače, škola je vlasništvo Republike Srbije i pravno je republička vlast odgovorna za stanje škola i njihovo održavanje, ali će i ovaj put sva odgovornost pasti na lokalni nivo.

Milen Vesović

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *