Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Nemzetitanács-választások – Új MNT júniusban

Nemzetitanács-választások – Új MNT júniusbantrg_fontane

A nemzetitanács-választások eredményei szerint a 35 tagú Magyar Nemzeti Tanácsnak 28 képviselője lesz a Magyar Összefogás listáról (VMSZ), 4 tag a Vajdasági magyarként Európába (DP) és 1-1 a magyar Remény Mozgalom, a Magyar Liga (VSZL) és a Kézfogás a magyarságért – Polgári Mozgalom soraiból került ki.

A nemzetitanács-választásokon nem vett részt két magyar párt, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt és a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége, mert nem tartották legitimnek a választásokat.
A Magyar Nemzeti Tanács elnöke dr. Korhecz Tamás, a VMSZ tisztségviselője lesz.
Szerinte az MNT alakuló ülését június folyamán, valószínűleg 28-án fogják megtartani.
Korhecz a Magyar Szónak adott interjúban kijelentette, hogy az alakuló ülésen „minden bizonnyal megválasztjuk az elnököt. Megtörténik a mandátumok hitelesítése. Megválasztjuk az alelnököket is, és kérdés, hogy mennyiben kívánjuk a statútumot megváltoztatni, vagy pedig elkezdünk működni a régi statútum szerint. Egy olyan folyamat veszi kezdetét, amelyben felállnak az MNT szervei, testületei. Mint tudjuk, az MNT-nek van elnöke, alelnökei, szakbizottságai és intézőbizottsága, és egyfajta szolgálata. Valószínűleg az elkövetkezőkben egyelőre nem fogjuk lényegesen megváltoztatni ezt a struktúrát, nem ezzel fogjuk kezdeni a teendőinket, hanem azzal, hogy betöltjük az adott helyeket új emberekkel, az új tagok és szervezetek jelenlétének figyelembevételével. Fontos feladatnak tartom, hogy ez a folyamat gyorsan és zökkenőmentesen bonyolódjék le, és azt is, hogy a bizottságokba, a testületekbe sok olyan embert válasszunk be, akik tudnak, akarnak, és az MNT céljainak, közfeladatainak ellátása érdekében aktívan tevékenykednének. Mi nem csak a 35 emberben gondolkodunk, vagy legalábbis én, hanem igazából mindazokban, akik hatékonyan, tevékenyen, szakértelemmel részt tudnak venni a feladatok ellátásában. Ugyanez vonatkozik az intézőbizottságra is. Feltett szándékom, hogy kialakítom az MNT igazgatását, közigazgatását. Nevezetesen az új közfeladatok ellátása, a döntések meghozatala és végrehajtása egy olyan professzionális hozzáállást igényel, amely szervezeti szempontból, eszközei, felszereltsége, szakmai hozzáértése szemszögéből egy professzionális közigazgatásként előkészíti a döntéseket akár a bizottsági vagy a testületi és az MNT-s döntések során, s biztosítja ezek hatékony végrehajtását. Nagy szükség van egy professzionális apparátusra, amely fel tud nőni a 2009-es törvényben meghatározott feladatok ellátásához. Ez lesz az első intézkedéscsomag, ami ránk és rám vár“, mondta az MNT jövendő elnöke.

Sebestyén Imre nem lesz az MNT tagja

Sebestyén Imre, aki a 13. volt az MNT-választásokon győztes Magyar Összefogás listáján, június 11-én értesítette az emberi jogi és kisebbségi minisztériumot és a Központi Választási Bizottságot, hogy nem vállalja a tagságot a Magyar Nemzeti Tanácsban. Sebestyén visszalépési szándékát már korábban jelezte dr. Korhecz Tamás listavezetőnek és Pásztor Istvánnak, a VMSZ elnökének. Elhatározását személyes okokkal, szakmája és az MNT-ben betöltendő szerepe közötti újságírói etikai összeférhetetlenséggel indokolta.

A Magyar Hírlapnak nyilatkozva kijelentette, hogy az új nemzeti tanács legsürgetőbb feladatának a felállást tartja, majd pedig a stratégiai célok megvalósítását: „Minél előbb el kell készíteni az új szabályzatot, fel kell állniuk az új szakbizottságoknak és a végrehajtó testületnek, nagyon sürgősen ki kell alakítani egy hatékony, professzionális közigazgatást, ez a feltétele ugyanis annak, hogy mielőbb megkezdhessük az érdemi munkát, és hozzálássunk a stratégiai célok megvalósításához. Azaz el kell készíteni a hatáskörünkbe tartozó négy területre, az oktatásra, a kultúrára, a tájékoztatásra és az anyanyelvhasználatra vonatkozó stratégiai terveket. Ezek közül néhányat már felvázoltak az előző összetételű nemzeti tanács legutolsó ülésén. Azoknál a programpontoknál pedig, amelyeknél eddig csak a vázlatok vannak meg, el kell készíteni a végleges terveket“.
Korhecz elmondta, hogy a nemzeti tanácsok működtetése Szerbia kötelessége: „Az MNT különféle költségvetési forrásokra támaszkodik. Működtetése – például a fizetések, az útiköltségek, a napidíjak kifizetése, a technikai eszközök beszerzésének költségei – elsősorban a szerb állam kötelessége. Eddig is évente számottevő összeget kaptunk az állami költségvetésből, részben pedig Vajdaság Autonóm Tartomány költségvetéséből is elkülönítenek eszközöket erre a célra. Ezenkívül a különféle projektumok és a tanács új feladatainak ellátása szempontjából nagyon fontos, hogy az anyaország is jelentős támogatást nyújtson, annál is inkább, mert a választásokon bebizonyosodott, hogy a vajdasági magyarság tömegesen kiállt az összefogás, e tervek és vállalkozások mellett“.

Két becsei a nemzeti tanácsban?

A 35 tagú Magyar Nemzeti Tanácsban 28 tagja lesz a Magyar Összefogás listának. Az első 28 jelölt között Becse községnek csak egy képviselője van, dr. Ricz György, a Gerontológiai Központ igazgatója, aki ugyanakkor a helyi önkormányzat Községi Tanácsának is tagja. Mivel a Magyar Összefogás az új MNT-ben 28 helyet szerzett, valószínűleg a választási lista 29. helyén szereplő ifj. Lengyel László becsei polgár lép Sebestyén Imre helyére.
A Vajdasági magyarként Európába listáról 4 személy kerül az MNT-be, az első négy jelölt között nincs becsei.
A Magyar Remény Mozgalom, a Magyar Liga és a Kézfogás a magyarságért – Polgári Mozgalom 1-1 tagot delegálnak a nemzeti tanácsba, egyikük sem becsei.

Összeállította: F.D.K.

 

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *