Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Nije kriv Džejms Stjuart Pirson

Nije kriv Džejms Stjuart Pirsontrg_fontane

Rekoh – hajde da jednom i ja napišem nešto što mi je na srcu, nešto intimno, a čini mi se da je ovog trena prigoda prava, ako ni zbog čega drugog, ono što je predolimpijska godina.

Ovde nije reč o Džejmsu Stjuartu Pirsonu, davnašnjem centarforu Mančester Junajteda, koji je izuzetno i poznavao i igrao fudbal, skoro, ali samo skoro, kao što sam to činio ja u somborskom ŽAK-u, kao što to čini Aleksandar Keržakov u sanktpetersburškom Zenitu, kao što su to činili nikada prevaziđeni špic a Bečejac – Karala, zvani Karalić (bilo kada i u bilo kojoj ekipi) i Andrej Prohonenovsk, nekada i negde, ili kao što to danas i zna i igra onaj aktuelni centarfor srbobranske Mladosti – Radosti, koga bi valjalo dovesti u OFK Bečej 1918, ne baš po svaku cenu – ali koji jednostavno zna da se lopta, i ne samo da zna – nego je to milina gledati.
Ne, nije reč ni o nama, niti o Džejmsu Stjuartu Pirsonu, nego o nekom njegovom prezimenjaku. Tačnije rečeno o jednom matematičkom driblingu (Pirsonovoj korelaciji) u statistici, a sve u vezi upoređivanja i umrežavanja podataka, o takozvanom koeficijentu korelacije.
Naime, Pirsonovim pristupom, vrlo precizno, određuje se koeficijent usklađenosti, neki pominju pojam sinergije, mada to nije tačno, jer ne mora biti istosmerno nego je mnogo šire – međusobne povezanosti, moglo bi se čak reći i uzajamne zavisnosti, recimo konkretno, u našem slučaju, uspeha na proglašenju sportiste godine opštine Bečej za 2014. godinu i Olimpijskih igara 2016. u Rio de Žaneiru.
To se radi ovako: napravimo dve kolone, u prvu (X) unosimo broj osvojenih prvih, drugih, trećih mesta na izboru za sportistu godine opštine Bečej (a može i ukupan broj osvojenih poena na istom izboru), a u drugu (Y) kolonu broj godina olimpizma tog sporta i onda primenimo Pirsonovu formulu:
rxy=NΣXY – (ΣX) (ΣY)/ √(ΣX² -( ΣX)²)(NΣY² – (ΣY) ²)
*gde je X – iks, Y – ipsilon, a N – broj ispitanika, slučajeva, uzoraka.
Pošto smo je „stavili na papir“ i proračunali, dolazimo do, samo jednog, zaključka – da je ovogodišnji rejting iliti Pirsonov koeficijent korelacije (rxy) većine pobednika Izbora sportiste godine opštine Bečej za 2014. godinu i Olimpijskih igara u Riu 2016. – katastrofalan, preciznije, matematičkim rečnikom izraženo: da izvinite, nije definitivno … ali teži nuli, teži veštinama, hobijima i rekreativnom zadovoljavanju balkansko-violentnih poriva.
Još jednom, ponavljam: nije reč o fenomenalnom Džejmsu Stjuartu Pirsonu, Junajtedovoj centarforčini, nego o nemilosrdnoj matematici, egzaktnoj nauci.

ZoLJ

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *